Matthew Robertson (Epoch Times)
Убийства в китайски затвор – част от национална кампания
На замръзнал връх на севернокитайска тундра, на границата със Сибир, са разположени Джямуси и неговият затвор...
Трима мъже на средна възраст са починали в затвора неотдавна, след като са били изпратени в херметическо отделение, надзиравано от екип, създаден с цел да промива съзнанията им. И тримата са практикували преследваната от китайския режим практика Фалун Гонг.
Трима практикуващи Фалун Гонг на средна възраст са били убити в затвора Джямуси (Jiamusi), сниман по-рано тази година. Смъртните случаи са скоро след началото на промиването на съзнанията им от специален екип като част от тригодишната кампания на "превъзпитание", насърчавана от централните комунистически власти. (Minghui.org) |
Опитът за „трансформирането“ им е част от тригодишна кампания на стойност милиарди долари, провеждана от партийната централа в Пекин. Кампанията често прибягва до брутални тактики, за да постигне целите си.
Девет практикуващи от различни отделения на затвора са били отведени в новото отделение и до 8 март, около 2 седмици по-късно, трима от тях са били убити.
За смъртта им се разчува след подаването на информация и снимки (вероятно от членове на семействата им) на сайта на Фалун Гонг, Minghui.org, който публикува новината.
След публикацията апаратчиците от обществена сигурност минават в режим за контрол над щетите: охраната на затвора е засилена, членовете на семействата на убитите са под наблюдение, като започва и разследване на изтичането на информация.
Сред разтърсващите кадри са снимка на труп с белези от жесток побой; на друга жертва, хоспитализирана преди смъртта й, на член на семейството на убит, отвеждан от полицията за ръце и крака, а по-късно – на големи червени петна по тялото на същия човек. Имената на ключовия затворнически персонал, участвал в насилието, също са публикувани в мрежата.
Г-н Ю Юнганг (Yu Yungang), 48 г., лежащ в безсъзнание в интензивното отделение след усилени изтезания, довели до черепна травма. Болничният персонал не успява да го спаси и той умира скоро след заснемането на този кадър. (Falun Dafa Information Center) |
Снимките са направени въпреки мерките за сигурност на охраната, като отстраняване или кремиране на телата след настъпване на смъртта.
Алармирани от репортажите, роднините на някои от 70-те други практикуващи Фалун Гонг във въпросния затвор са започнали да настояват за посещения на близките си. Затворническата охрана им е отвърнала с побои или „различни форми на унижение“, информира информационният център.
Но дотогава смъртните случаи вече са били разобличени.
Смъртни случаи
Г-н Чин Юеминг (Qin Yueming) е първата жертва. Пет дни след сформирането на новия екип за промиване на съзнания съпругата му е информирана по телефона, че съпругът й е мъртъв. След кавга със затворническите власти семейството му успява да види тялото – натъртено и мораво. Успяват да направят снимка и да я публикуват в Интернет.
Според източници на Фалун Гонг, Чин е починал след „захранване“ с тръба в носа и белите му дробове. Затворническият лекар и няколко охранители влели през нея разтвор от мляко и сол и след мъчителна нощ, на сутринта човекът бил мъртъв.
Чин е бил в затвора от 2002 г. с 10-годишна присъда след скалъпен съдебен процес. Той има съпруга и две дъщери.
Следващ е г-н Ю Юнганг (Yu Yungang). Няколко дни след смъртта на Чин, следобеда на 1 март Ю припада от изтезания и е отведен в болница. Няколкото опита за хирургическа намеса над увредения му череп не успяват да го спасят и той умира на 5 март.
Ю е бил отвлечен през февруари 2009 г. по време на 24-тата Зимна универсиада в Харбин (Harbin), провинция Хейлонгджянг (Heilongjiang). По-късно е осъден на 8 години затвор в импровизиран незаконен съд. След смъртта му неговите братя и сестри са подлагани на тормоз.
Три дни по-късно, на 8 март, е убит г-н Чунглянг (Chungjiang), също задържан от специалния екип. Подробностите около неговата смърт са по-малко – тялото му е било кремирано два дни след смъртта.
Промиване на съзнанието
Стартирана през май 2010 г., като част от 12-годишното преследване на Фалун Гонг от Китайската комунистическа партия (ККП), кампанията за трансформиране чрез превъзпитание цели потъпкването на убежденията на милиони последователи на Фалун Гонг в Китай и връщането им обратно към доктрината на комунистическата партия.
Първоначално за кампанията се разбира чрез изтичането в мрежата на голям брой документи на ККП. Тези документи са анализирани и преведени от Информационния център Фалун Дафа – НГО за човешки права, и Конгресно-изпълнителната комисия покитайските въпроси.
Докато документите съдържат ясни препратки за „мобилизиране и организиране на партийни и масови организации от основно ниво“ и „влизане в селата и домовете [на практикуващи Фалун Гонг] за провеждане на образователна атака“, те не споменават използваните методи. Често страховитите детайли се предоставят от близки на пострадалите.
Кръстоносният поход цели „трансформирането“ на 85% от практикуващите Фалун Гонг. Тъй като в Китай те наброяват десетки милиони души въпреки 12-те години на преследване, броят на набелязаните може да е огромен. Не е ясно обаче каква част от общия им брой е известна на властите.
Фалун Гонг включва пет медитативни упражнения и духовни учения, базирани на принципите истинност, доброта и търпение. Практиката се разпространява бързо в Китай след представянето й пред обществеността през 1992 г.
През 1999 г. ККП започва национална кампания за „изкореняването“ й, след като тогавашният върховен лидер Джянг земин (Jiang Zemin / Дзян Дзъмин / Цзян Цземин) се разгневява от факта, че последователите на Фалун Гонг са повече от партийните членове и че много партийни членове започват да практикуват Фалун Гонг. Той вижда в популярността на практиката заплаха за легитимността на комунистическия режим.
С инициирането на кампанията партията прави опит да възроди една техника, която е част от преследването на Фалун Гонг от самото начало: трансформирането.
Трансформирането, известно и като „превъзпитание“, „мисловна реформа“ или просто „промиване на съзнанието“, цели да принуди практикуващите да се отрекат от вярата си във Фалун Гонг и да дадат обет за преданост към партията. Физическите изтезания са в основата на процеса.
„Те унищожиха и най-малката частица от моето достойнство, от моите невинност и вяра – споделя в интервю практикуващият Чен Ганг (Chen Gang). – Принудиха ме да стана човек, когото презирам; опетниха характера и душата ми и потъпкаха надеждите ми за милосърдие и мъдрост.“
В случая на Чен, подобно на много други, физическите изтезания са главният инструмент. Това включва многократни удари с електрошокови палки, които изгарят кожата му и предизвикват у него конвулсии. По-късно той казва, че е било като да се изгориш с огън или да те нахапят отровни змии.
Сред мъченията на Чен е и метод на изтезание, при който тялото на жертвата се сгъва на две чрез завързване на врата към ходилата и се поставя под дървена табла за легло, след което другите затворници са карани да стоят и да скачат върху нея.
„Никога няма да мога да забравя агонията – споделя Чен в интервю. – Сълзите се стичаха по лицето ми. Мислех си, че дори и адът не може да е по-лош.“ Той не е можел да ходи две седмици. Някои практикуващи се парализират от тази техника.
Според информационния център на територията на Китай възродената кампания е довела до отвличания и задържане в незаконни занятия по принудително трансформиране. Смъртни случаи – вероятно вследствие на упражняваното насилие – са били съобщени от поне 15 провинции и от градовете Тянжин и Пекин.
Следвайте "Буднаера" в Телеграм
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!