Следвайте "Буднаера" в Телеграм

12 документа, работа, 6 мес. на същата преди кризата и гарантирано връщане от неплатения отпуск, за да вземете безлихвен коронакредит

Двойна лихва за кредитите "в помощ" на бизнеса: 10,5%

12 документа трябва да приготвите, за да кандидатствате за безлихвен личен кредит по правителствената "мярка", като сумата от 1500 лв. бе вдигната до 4500 лв.

Разбира се, 12-те търговски банки, през които ще минат парите, засега са известни 4, които бяха обявени в небанковия съботен ден, ще начислят и обичайните си такси за обслужване, т.е. обядът не е безплатен.

Едва ли банките ще бъдат твърде отворени да кредитират хора, които вече имат дългово бреме, а както е известно над 2 млн. работещи българи имат такива проблеми.

Трябва, освен това, не просто да имате работа, а да сте на нея поне от 6 месеца, да бъдете в момента в неплатен отпуск заради пандемията - т.е. фирмата да е спряла дейност, да нямате друг доход, че са платили осигуровките ви, че ще се върнете на същата работа - ето това вече е много интересно - дали ще се иска и диплома за екстрасенс на онзи, който може да предвиди това с оглед на настъпилата криза, при положение, че минималният срок е 6 месеца, но може кредитът да се плаща и с години.

Дори само събирането на документите ще бъде сериозно изпитание за желаещите, а за мнозина от тях ще се окаже и на практика невъзможно, тъй като някои от тапиите са новост и все още не съществуват образци за тях.  

Двойна лихва за кредитите "в помощ" на бизнеса: 10,5%

След провала на мярката, условно наричана 60/40, за която кандидатстват по-малко от 1% от фирмите у нас, тотален провал ще претърпи и финансовата помощ за бизнеса през ББР, която обеща правителството.

Причината е в над двойно по-високите от пазарните лихви по кредити, които се предлагат. В момента търговските банки отпускат корпоративни заеми при 5% и надолу, но не по-малко от 4%. А държавната банка обявява цена на финансирането 10% плюс 0,5% такса или общо 10,5%, пише специализираната 27-годишна медия Банкеръ. Лимитът за размер  е 48 800 лв. Това е значително повече дори от лихвения процент от 7,99%, който същата ББР дава по своите кредити за оборотни средства за малки и средни предприятия, земеделски производители и производители на биопродукти и то на заеми до 150 000 евро или 293 374, 50 лв.

Основният лихвен процент за страната на Българската Народна Банка е 0%.

Съседната на ББР по сграда БНП Париба дава по-рисковите БЪРЗИ кредити на лихва 6,44% и ГПР 7,71%, провери 19 минути.

 Вината за мярката, която ще претърпи тотален провал, не е на ББР, а на нейния принципал - правителството с неговите финансово-икономически мозъци - ресорните министри Горанов и Караниколов.

Според икономическите експерти, както от прословутата форма 60/40, така и от кредитите за бизнеса ще бъдат усвоени по не повече от 100 млн.лв, а в реалността могат да се окажат и в пъти по - малко. Ето и пример! Обемът на първата "мярка" е "милиард - милиард и половина лева" по думите от петък на вицепремиера Томислав Дончев, който - апропо - НЕ Е РЕСОРЕН по иконимиката. А по втората мярка е 500 млн.лв. Реално според Дончев подадените досега документи по 60/40 са за 23 000 служители, които при 1000 лв. заплата и 60%, поети от правителството, ще струват на бюджета 13 800 000 лв. на месец. За двата месеца на извънредното положение: 27,6 млн. лв. В реалния случай обаче голяма част от работещите са осигурявани на минималната заплата от 610 лв., което намалява още общата сума, поемана за подкрепа на бизнеса.

Най-важното за оцеляване от ККП-вируса (Ухан)

Източник/ци: https://19min.bg/

https://19min.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!