Болниците продължават да си измислят все по-нови и абсурдни такси, за да „дерат“ пациентите
Болници измислят и искат от осигурените пациенти все по-абсурдни доплащания, алармираха частни здравни фондове, които в последствие получават сметката за въпросните "услуги". Такси за избор на няколко екипа в рамките на една хоспитализация, хонорар за лекар, който не работи с НЗОК, но е извършил операцията в болница, която работи с НЗОК, такса за мерене на кръвно,такса за ползване на зарядно за мобилен телефон и много други са само част от "творчеството" на лечебните заведения, с което събират пари над задължителната здравна осигуровка.
"Когато работиш с обществени средства правилата трябва да са общовалидни, независимо от собствеността на лечебното заведение. Какво означава болницата да има клинична пътека, но лекарят Х да не работи с НЗОК?! Т.е. това лечебно заведение какво е – част от обществената система или е получобществено-получастно", коментира д-р Мими Виткова, която е председател на една от двете асоциации на дружества, занимаващи се със здравно застраховане.
Д-р Мими Виткова алармила за новите абсурдни такси, които искат болниците от пациентите
"Всяко лечебно заведение започна да изисква доплащане, което ние не можем да следим като процес, за да можем да адаптираме продуктите си така, че да покриваме доплащанията на застрахованите лица. Почти всички имаме в общите си условия, че когато се констатират незаконно взети пари, не бихме могли да възстановим тези разходи. Това пречи в нашата дейност, натоварва болния човек и в определени моменти обезсмисля нашата работа", каза Виткова, която бе министър на здравеопазването в правителството на Жан Виденов.
Тя даде пример, че в болница "Света Екатерина", в чийто борд има представител на Министерството на здравеопазването, преглед при професор струва 400 лева и постави въпроса дали това е пазарна цена. "Наскоро плевенска болница е взела на онкологично болна жена освен 150 лева за преглед, още 50 лева административна такса за "медицински индикации за спешност", без да е ясно какво означава това. Имаме при едно и също пролежаване в болница два избора на екип на един и същи лекар", посочи Виткова. В една от частните софийски болници пък всяко мерене на кръвно се таксувало по 7 лева. В друга искали "само" по 6.
В "Света Екатерина" са поставили такса от 400 лева, за да те прегледа професор
Мими Виткова посочи още, че за една и съща операция болниците искат понякога по два избора на екип – хирургичен и анестезиологичен. По тази логика при раждане можело да се искат пари за неонатологичен екип или при операция за патохистологичен екип, защото хирургът работи с патохистолог.
Раждането пък си остава медицинската услуга с най-голямо доплащане от пациентите. В болница "Токуда" за нормално раждане, платено от НЗОК, се фактурира доплащане от 2435 лева, в което се включва 900 лева избор на екип и 600 лева за адаптация на семейството. В клиниката на д-р Щерев за нормално раждане платено от НЗОК, се иска доплащане от 2190 лева, от които 900 лева за избор на екип е 1290 лева за пакет "Комфорт лукс по програма "Кредо престиж" - пакетът включва самостоятелен санитарен възел, климатик, телевизор, интернет и козметични принадлежности като шапка за душ, шампоан, сапун, паста и четка за зъби, клечки за зъби и спално бельо.
Здравните застрахователи настояват за ясни правила какво се покрива със здравните вноски и за какви услуги следва да плащат пациентите, респективно частните фондове. Въпреки, че МЗ има указания по въпроса - че допълнителни такси могат да се събират за избор на екип, подобрени битови условия, самостоятелен сестрински пост и др. реално болниците измислят нови и нови такси, за които да се доплаща.
Здравният министър Кирил Ананиев коментира по-късно във вторник, че ще засили контрола над парите, които се събират от пациентите. "Ние сме подготвили вече в проекта на закон за лечебните заведения, мерки, с които да регламентираме кои дейности могат да бъдат заплащани от пациентите, от гражданите, като това ще намери отражение в наредбата за достъпа. Работим плътно с прокуратурата по отношение на всички недопустими практики", каза Ананиев.
Здравният министър коментира пред медиите, че дори и той се е изненадвал, когато е видял искане за плащане от пациент заради ползване на операционно легло и изрази недоумение как се извършва операция без операционно легло
Източник/ци: https://lupa.bg/
Следвайте "Буднаера" в Телеграм
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!