Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ежедневната рутина на император Канси

(Minghui.org) Как е трябвало да се възпитават кралските принцове от династията Цин, е било установено по времето на император Канси (КанШи)(1654 г. - 1722 г.) Принцовете започвали официалното си образование на шестгодишна възраст. Те трябвало да стават всеки ден в 5 ч. сутринта за обучението си и свършвали в 7 ч. вечерта. Имали само един почивен ден - Нова година - и два половина почивни дни преди това. Това бил графикът им през цялата година.

Мястото, където трябвало да учат, се нарича „Място без свободно време“ или „Къща на труда“, разположено в градината Чанчун. Името на мястото било показател за това колко сериозен и строг бил императорът по отношение на образованието на принцовете.

Освен че имал големи очаквания към кралските деца, император Канси сам бил добър пример за това. Той казва в “Насоки за семействата”: „Изграждането на характера идва от съвестните усилия в ежедневието. Дори в разгара на лятото не е нужно да използвам вентилатор или да свалям шапката си, защото не съм бил недисциплиниран в ежедневието си.”

Дневният график на „Мястото без свободно време“

Император Канси бил много строг, що се отнася до образованието на принцовете. Той често проверявал домашните им и тествал уменията им по бойни изкуства. Историческите записи показват следния график за студиото “Място без сводно време” от 10 юни 1687 г .:

3-5 ч. сутринта: Самостоятелно обучение в студиото, подготовка за пристигането на учителите.

5-7 ч.: Учителите проверяват домашното на принцовете и ги карат да рецитират текстове, докато спрат да допускат грешки. Когато това стане, учителите продължават да преподават нови текстове и да възлагат нова домашна работа, която ще бъде проверена на следващия ден. 

7-9 ч.: Император Канси идва да ги инспектира след сутрешната си среща с придворните. Той основно проверява дали принцовете могат да рецитират класическите текстове, които са изучавали.

9-11 ч.: Принцовете практикуват калиграфия, като пишат всеки йероглиф по 100 пъти. По това време лятото бе много горещо, но принцовете нямат право да използват вентилатор и трябва да седят с изправен гръб.

11-13 ч.: Обяд, последван от самостоятелна поготовка - практикуване на калиграфия.

13-15 ч.: Принцовете излизат на двора за физическа подготовка. Дейностите включват стрелба с лък, борба и бойни изкуства.

15-17 ч.: Император Канси идва отново. Той взима случаен текст и кара принцовете да рецитират и обяснят значението му. Така той проверява наред всеки принц.

17-19 ч.: Принцовете практикуват стрелба с лък в двора. Императорът кара всеки от тях да стреля; резултатите им варират. Императорът кара и треньорите им да стрелят с лък. Накрая императорът сам изстрелва няколко стрели и всяка от тях уцелва целта.

След това принцовете се освобождават след един такъв типичен учебен ден.

61 години усърдно управление

Канси, който управлявал 61 години династията Цин, е най-дълго управлявалият император в китайската история. Разширявайки границите, както и въвеждайки широко разпространени ползи и просперитет, той бил наречен „Император, който се появява веднъж на хиляда години“.

Започвайки от Канси, императорите от династията Цин провеждали рано сутрин среща със съдебни служители всеки ден, освен при редки обстоятелства. Дори през 18-та година от управлението на Канси, когато в Пекин се случило тежко земетресение, Канси отново провел сутрешната си среща както обикновено.

Сутрешната среща първоначално започвала в 6:00 ч. през пролетта и лятото и в 7:00 ч. през есента и зимата. Много възрастни придворни трябвало да стават посред нощ, за да стигнат навреме за срещата. С течение на времето им ставало все по-трудно, затова те многократно се обръщали към императора за по-гъвкав график за сутрешната среща.

Император Канси ги изслушвал и направил съответните промени. Винаги, когато в столицата имало силни дъждове, снежна буря или било необичайно горещо или изключително студено, сутрешната среща можело да бъде отменена, ако няма спешни проблеми. Освен това възрастните придворни над 60 години можело да присъстват на срещите веднъж на всеки два или три дни, вместо всеки ден.

Император Канси обаче се старал да присъства всеки ден. „Правя това повече от 30 години и то се е превърнало в рутина“, обяснил той. „Чувствах се неудобно, ако пропусна среща. Плюс това, ако се срещахме само веднъж на три или четири дни, можеше да се отпусна с времето.” Затова той продъжавал да провежда тези срещи всеки ден.

Ако нещо било спешно, Канси работил върху него цяла нощ, като пишел коментари по меморандумите. Той бил против мнението, че „императорът трябва да се занимава само с най-важните въпроси и може да остави тривиалните неща на другите“. Той обяснявал, че ако императорът е невнимателен дори за момент, това може да причини неприятности на цялата нация и да причини бедствия за по-късните поколения. С други думи, забавянето по тривиални въпроси сега може да доведе до големи проблеми по-късно.

През 15-то лято от управлението на Канси (1676 г.) Жълтата река често прииждала, защото бреговете й били в лошо състояние. За да разбере ситуацията от първа ръка, Канси посетил лично региона няколко пъти, за да провери и разследва ситуацията, търсейки решение. Инспекционната му обиколка продължила 22 дни и той изминал хиляди мили. Императорът правил щателни проверки навсякъде.

Много императори в китайската история били загрижени за опазването на водата, но много малко са напрвили толква, колкото Канси. Той не само лично отивал на фронтовата линия, но и предлагал разумни решения на трудни въпроси.

Учене и усъвършенстване всеки ден

Император Канси многократно предупреждавал по-късните поколения да работят и учат усърдно. Той отбелязва: “В “Книгата на промените” се казва, че е голяма добродетел да се постига напредък всеки ден. Човек трябва да прави крачка напред всеки ден, за да не губи от ценното време."

В „Насоки за семействата“ той пише: „Хората се наслаждават на почивката и не харесват тежката работа. Но моето сърце ми казва, че човек знае какво е почивка само когато работи усилено. Ако човек се отдава само на почивка, той няма да разбере какво означава почивката и няма да може да понесе никакви трудности. Затова в “Книгата на промените” пише, „Небето е стабилно и здраво, и добрият човек винаги се стреми към самоусъвършенстване“. Следователно хората с добродетел гледат на упоритата работа като на благословия, а на мързела - като на нещастие.”

Император Канси се ръководел от такива принципи през целия си живот. От времето, когато поел трона, до смъртта си, той посещавал сутрешните срещи почти всеки ден, с изключение на редките случаи, когато например бил болен, или по време на трите големи фестивала, или когато имало непредвидени значителни инциденти. Когато направил равносметка на 61-годишното си управление, той казал, „Рработих усърдно и предпазливо и никога не съм бягал от задълженията си, дори през нощта. В продължение на десетилетия всеки ден правех всичко възможно, без изключение."

Верен на думите и делата си, император Канси дава добър пример за по-късните поколения по отношение на култивирането на добродетелта, а ценното духовно богатство, което той оставя, е едно от съкровищата на традиционната китайска култура.

Източник/ци: Emperor Kangxi’s Daily Routine | Falun Dafa - Minghui.org

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!