Адвокат Димитър Марковски
Ако е имало и най-малкото съмнение, е щяло да бъде извадено наяве
Няма съмнение в репутацията на кандидата за главен прокурор Борислав Сарафов, заяви адвокат Димитър Марковски пред БНТ.
„Беше назначен съответен орган – ad hoc прокурора, в лицето на г-жа Талева. Всички колеги, които познават професионалната работа на съдия Талева, могат да имат личното си впечатление за това по какъв начин работи тази жена. Работи по такъв начин, че за мен лично не остава никакво съмнение, че тази проверка е извършена в такива детайли, че ако е имало и най-малкото съмнение за това нещо, е щяло да бъде извадено наяве“, посочи адвокат Марковски.
За снимката, датираща от 2019 г. - времето, по което срещу бившия ръководител на Столичното следствие не е имало никакви уличаващи го обстоятелства, разпространена в някои медии през 2023 г., на която Борислав Сарафов се здрависва с бившия следовател Петьо Петров, Марковски коментира: „Петьо Еврото, разбира се и аз съм го познавал в продължение на времето в професионалната си работа, да не забравяме, че е човек от системата. Тоест – той беше дълги години следовател, магистрат. Не е непознат човек за г-н Сарафов.“
„Не бива да забравяме и нещо друго. Когато е посещавал това заведение, той е бил с неговото семейство – с жена му и с детето му. Ако идеята е била да има някакви евентуално корупционни отношения, нормално ли е да си водиш семейството там?! А и едно здрависване говори ли за някакви изключително близки контакти и някакви отношения сериозни?“, попита Марковски.
По отношение на протестите на адвокати срещу номинацията на Сарафов за главен прокурор, Марковски подчерта, че уважава мнението на колегите си. „Адвокатската професия е една от най-свободните професии, присъщо е колегите да имат свобода на изразяване и на позиции. Аз уважавам техния ентусиазъм. Аз специално намирам в личността на г-н Сарафов човек от кариерата, който не е парашутист. Неговата служебна визитка е доста добре подредена в йерархията на прокуратурата“, заяви адвокатът.
Той обясни, че когато се преценява кандидатурата на Борислав Сарафов за главен прокурор, Висшият съдебен съвет (ВСС) взима предвид комплекс от фактори и критерии, включително професионални и морални. „Моето лично мнение е, че тази процедура много трудно може да бъде прекратена. Инициативата за това трябва да изхожда от г-н Сарафов, който на практика да оттегли своята кандидатура, но на практика при положение, че няма друг кандидат в това състезание, това ми се струва малко вероятно като хипотеза. Другата хипотеза е самият ВСС да оттегли тази процедура, което също не ми се вярва – тя на практика е развита. Логичното и закономерното е, че се върви към януари месец към избор на г-н Сарафов като главен прокурор“, подчерта Димитър Марковски.
Той коментира и Концепцията на Борислав Сарафов за управление на прокуратурата в следващите седем години, която вече е депозирана във ВСС. Като много добра инициатива в нея определи Марковски идеята за създаване на единен орган на вещите лица, което да улесни и ускори заключенията по експертизи, необходими за по-скоростното приключване на разследванията. „Това е един хроничен, наболял проблем, който стои с години в правораздаването. Бавенето от съдебните експертизи е много тежък и много мъчителен за всички. Има наказателни производства, по които, един колега даде сравнение, което много ми хареса – това е все едно да чакаш цветен телевизор Велико Търново по времето на комунизма. Има действително експертизи, които ги чакаме години. Броят на експертите в България е много сериозно ограничен. Второто нещо, което е – заплащането, което тези хора получават, е много силно демотивиращо. Тези хора работят един нелек висококвалифициран труд за жълти стотинки“, обясни адвокатът.
„Пожелавам това нещо да не стои на хартия и да не остане лозунг, да се отдели по-сериозен бюджет, по-голямо перо от Министерство на правосъдието това да се случи. И действително създаването на един такъв централизиран орган е добра крачка напред. Дано да се случи!“, коментира още адвокат Димитър Марковски.