Petel.bg, Булфото
Председателите на секционните избирателни комисии, в които изобщо не са били пуснати устройствата за видеонаблюдение, да бъдат глобени. Това реши Централната избирателна комисия на заседанието си днес, предаде БНТ.
Според Изборния кодекс санкцията, която може да бъде наложена, е от 20 до 200 лева. Става дума за 60 секции -нарушители, става ясно от информацията, пратена на ЦИК от държавното дружество "Информационно обслужване". Според информацията там не само не е имало излъчване на живо, не само че не са намерени записи от видеонаблюдението, ами и устройствата въобще не са били стартирани.
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова коментира, че комисията ясно е разписала и в методическите указания кой отговаря за стартирането на записа, а това е председателят на СИК. ЦИК реши да се изпрати информацията за конкретните секции на районните избирателни комисии с указания до края на тази седмица да съберат необходимата информация и да съставят актове за установяване на нарушения на председателите на тези секционни комисии.
Така ЦИК като горещ картоф избяга от темата за същинските нарушения на тези избори, установени от видеонаблюдението. В четвъртък Милена Кирова показа как гласове за партия Величие не са вписани в правилната графа на протоколите, което се установява при проверка на записите и качените онлайн протоколи. На партията не й достигнаха точно 21 гласа, за да мине бариерта от 4% и да влезе в НС. Именно част от тях ви показахме. А в репортажа от точно преди седмица на Тереза Кънчева, Альоша Шаламанов и Мая Димитрова ви показахме как член на секционна избирателна комисия номер 4 в Белица попълва бюлетини за ДПС-Ново начало и ГЕРБ-СДС. Този случай стана повод за образуване на досъдебно производство. В петък Альоша Шаламанов показа как "на Краси му трябват 300 гласа" в секция в Гърмен. За никой от тези случаи обаче ЦИК не гласува наказание в техните компетенции.