“Величие” работят денонощно по исканията си за пълно или частично касиране. От ИТН също обявиха, че искат частично анулиране на резултатите.
Автор: Гита Манолова, Павлина Живкова, Труд
Три партии искат анулиране на резултати от вота
Партиите имат 7 дни за реакция, а институциите 15
Настояват за пълно или частично касиране
Касирането на изборите изглежда все по-вероятно, коментираха юристи. Вече три партии поискаха анулиране на вота. Сред причините са множеството манипулации, които се виждат във видеозаписи от преброяването, протоколи в които са разместени резултатите на партиите и разминавания между данните от флаш паметите на машините за гласуване тези в окончателните протоколи на секциите.
Прависти коментираха пред “Труд news”, че в НК има текст, който предвижда затвор от 1 до 5 г. за длъжностно лице, както и лице от състава на избирателна комисия, което наруши тайната на гласуването или по какъвто и да е начин преправи резултат от избори (чл.169). До този момент наказателна отговорност на избирателни комисии не е търсена, категорични бяха юристите, които потърсихме за мнения.
От “Величие”, които заради 21 гласа не прескочиха бариерата за влизане в Народното събрание, заявиха пред “Труд news”, че с помощта на юристи и доброволци, подготвят искане за касиране на вота, като алтернативно ще поискат или изцяло да бъде обявен вотът за незаконосъобразен, или в конкретни избирателни секции да се промени резултатът за даден район. Органът, към който ще се обърнат, е президентът. Негова е преценката дали да внесе двете искания или едно от тях. Би могъл и да откаже.
Самият Румен Радев в своя позиция от миналата седмица поиска отговори от служебното правителство дали някои от партиите са влезли в НС чрез купуване на гласове, рекет и заплахи.
От “Има такъв народ” поискаха частично касиране на изборите. Лидерът на партията Слави Трифонов обяви във фейсбук, че депутатите му ще инициират събирането на подписи за внасянето на жалба в Конституционния съд, която касае само частично касиране на изборите, т. е. Анулиране на резултатите само в определени секции. Според Трифонов целта е да се провери вотът на българските граждани в определени изборни секции, които са част от журналистически материали, както и да се провери вотът в секции, където нямаше видеонаблюдение. “За да бъде сезиран Конституционният съд, имаме нужда от 48 подписа. 18 от тях вече са подписите на народните представители от “Има такъв народ”, пише Трифонов. Инициативата щяла да започне още в първия ден на 51-вото Народно събрание.
Председателят на МЕЧ Радостин Василев също изказа мнение за касиране на вота: “Ако има нарушения и ако те бъдат доказани, трябва да има касиране на изборите, защото това не бяха честни избори в никакъв случай”, заяви той.
От БСП реагираха с писмена позиция на Изпълнителното бюро: “Многобройните сигнали за нарушаване на изборното законодателство, за манипулиране на вота на българските граждани, за фалшифициране на бюлетини, дописване на гласове, за принудителен, контролиран и купен вот, които заливат публичната среда в страната след извънредните парламентарни избори на 27 октомври, налагат незабавен и задължителен отговор от институциите, призвани да бдят за законността”, посочиха от “Позитано” 20.
От ППДБ не са изразили желание за касиране на вота. Във фейсбук вчера Лена Бориславова обяви, че ППДБ имат готови текстове, които могат да спрат част от злоупотребите и най-честите грешки в изборния ден.
Формация, която желае да оспорва резултатите от вота, трябва в 7-дневен срок от обявяването на резултатите от ЦИК да се обърне към една от институциите с право за сезиране на Конституционния съд. Този срок вече тече. Всяка една институция с такова право може да действа и по своя инициатива като срокът за това е 15-дневен, също от обявяването на резултатите от ЦИК.
Председателят на ЦИК отбеляза нередности
Голяма част от СИК-овете не работят по правилата, призна Камелия Нейкова
Председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова призна, че от записите от видеонаблюдението остава с усещането, че някои от секционните избирателни комисии не са работили по правилата.
“По-голямата част от секционните избирателни комисии не четат методическите указания и решенията на ЦИК. Изсипват бюлетините на една маса и всеки започва да дърпа и така броят. Това не е правилно. Бюлетините се изваждат една по една от определен член на СИК, който трябва да прочете пред всички за кого е съответният глас и да го покаже на камерата”.
Това е едно от нарушенията, които подчерта председателят на ЦИК. Тя не скри възмущението си от неправомерни действия в СИК-ове като това в секция в Белица, където ясно се вижда как един от членовете на секционната избирателна комисия вписва нещо в лявата част на хартиените бюлетини.
Тя настоя да има последици, когато от видеозаписите се вижда, че преброяването на бюлетините и изготвянето на протоколите е свързано с редица нарушения. Тя уточни, че в правомощията на ЦИК е единствено да наложи глоба, а не може да брои повторно бюлетините.
Анализ с изкуствен интелект установи драстични разлики
Във всека пета секция има разминаване между гласовете в протоколите и тези от флашките
Във всяка пета секция има разминавания между флаш паметта на машините за гласуване и протокола. Това показва анализ, проведен с изкуствен интелект от НПО “Демократичен център”, на резултатите от предсрочните парламентарни избори на 27.10.2024 г. Установеното отклонение е между 5730 и 9918 гласа (0,24% до 0,41% от всички валидни гласове за кандидат/листа).
Това, което направихме с изкуствения интелект е да извадим машинно четимите данни от флашките. Информационно обслужване ги качва по някакъв безумен начин, в смисъл всяка машина има отделен файл и ако трябва да ги теглиш един по един можеш да си режеш вените. Затова направихме така, че изкуствения интелект да ги тегли един по един и да ги анализира. Оказа се, че в 22,42 от всички секции има проблем, коментира пред “Труд news” Благовест Кирилов, от “Демократичен център”. Кирилов е бивш зам.-министър на е-упревлението.
Обясненията, че това идва от машините, които са принтирали бели бюлетини е несъстоятелно, защото са установени случаи в обратна посока, каза още Кирилов и даде следния пример: Примерно в машината има 10 гласа, а в протокола са записани 12 гласа. Това няма как да се случи от печатане на празни бюлетини.
Във видеонаблюдението също има разминавания, посочи експертът. И илюстрира твърдението си така: Член на комисията казва, че има 20 гласа, а в протокола записват 30 гласа. Уж в РИК има вторично броене, т. е. ако отворят флашките и има разминаване, би следвало да светне и да се брои отново бюлетини, за да се види какво се случва. Очевидно това не е правено, коментира още Кирилов.
Според него заключението, което може да се направи на този етап е, че има между 6000 и 10 000 гласа повече или по-малко за дадени партии.
Това в първи вариант означава, че “Величие” влиза и това променя картината изцяло, каза Кирилов.
Вторият вариант според него е, “Величие” все пак не влиза, но някои мандати на партиите могат да се разместят, т. е. и в единия и в другия случай се променят резултатите от изборите.
Работа на ЦИК е да видят с РИК-овете какво са правили при паралелното преброяване заедно с Информационно обслужване. И ако трябва да се отварят чували, да се брои.
Петър Славов, юрист, пред “Труд news”: Вече никой не се съмнява, че нарушения са повлияли изборните резултати
Първото важно нещо, което ми се струва е, че последните дни вече всички видяхме, че наистина има изключително много изборни нарушения и то сериозни.
Основание за касиране на изборите е когато те са повлияли на крайните изборни резултати. А ми се струва, че вече никой не се съмнява в това, че такова повлияване има.
Вторият много важен въпрос е дали ще се намери някой от органите и институциите в държавата да сезира Конституционния съд по жалбите, които граждани заявиха, че ще подготвят и ще изпратят до тези органи.
В случая те са до президента, до главния прокурор, до върховните съдилища.
Главният прокурор е правил това през годините. Има случаи дори когато такова искане е уважено, но то е било за частично касиране на изборните резултати.
Тук обаче опира до това дали ще има достатъчно доказателства в тези жалби на гражданите в подкрепа на тезата, че изборите са били опорочени в степен, в която изборните резултати не са верни и не са коректни спрямо вота на гражданите.
Ако се иска касиране в конкретна секция и съдът уважи и назначи експертиза за повторно преброяване, ще се провери дали самите бюлетини съответстват на записаното в протоколите. Ако бюлетините покажат друг резултат, той е окончателният и автоматично повлиява на останалите избирателни райони, заради системата Хенри Майер. Така че, принципно, е напълно възможно да има освен размествания в даден избирателен район, а и в други такива, заради тази пропорционална система.
Проф. Емилия Друмева, бивш конституционен съдия, пред “Труд news”: Досега не е имало пълно касиране на вота
Ако има факти, които са ясни и безспорни и свидетелстват за нарушения на закона и на реда по провеждане на избори и ако тези нарушения въздействат и променят резултата, обявен като официален, тогава е налице основание за касиране на изборите.
Досега в България не е имало пълно касиране, но такова е искано - беше заявено и Конституционнният съд го отхвърли. Каза, че няма основание.
Видеонаблюдението може да бъде доказателство за нарушения на Изборния кодекс, но ако се стигне до Конституционния съд, той трябва да прецени.
В Изборния кодекс има една разпоредба за обявяване на нарушение на законността на изборите - когато нарушенията са такива, че ако не бяха извършени, е щяло да има друг резултат. И това ясно го пише.
Връщат бившите съветници в Хасково
На 9 април 2024 г. ВАС потвърди решението на хасковските магистрати, които обявиха последните избори за общински съвет за недействителни.
В решението си ВАС посочва, че е основателно основното възражение на жалбоподателите за допуснати множество нарушения при броенето на бюлетините и отчитането на действителните и недействителните гласове. Посочени са разминаванията в броя намерени бюлетини и отчетените гласове, както и грешно отбелязване на действителни и недействителни бюлетини.
В местния парламент се връщат тези от предишния мандат 2019 - 2023 година. Те ще имат правомощия до избирането на нов Общински съвет.
Изборите за общински съветници в Каварна на поправителен
В края на ноември миналата година добричкият административен съд касира изборите за общински съветници в Каварна, след като в няколко поредни заседания бяха преброени всички бюлетини от 30-те избирателни секции в общината и бяха открити драстични нарушения. Делото бе образувано по жалби на местна коалиция “Българска прогресивна линия” (“Левицата!” - Български възход - ДПС) и кандидати за общински съветници от ГЕРБ и по него бяха назначени съдебно-статистическа и видео експертизи.
Установено бе, че нито една лента с подписите на членове на СИК и печат не е била залепена на чувалите, както изискват правилата. Намерени бяха разпечатани пликове с бюлетини, както и други нарушения. Съдът прецени, че има обосновано съмнение за подмяна на вота на гласоподавателите и обяви за недействителен резултата от проведените на 29 октомври 2023 г. избори за общински съветници в община Каварна.