Есенни рецепти: Дюлите не са само за компот

Труд

Придават екзотичен вкус на ястия с месо

Агнешко, телешко, заешко и патешко си отиват с ароматния плод

Дюлята, този късен есенен плод, несправедливо е пренебрегван в нашата кулинарна традиция. Обикновено тези, които се заемат да приготвят твърдите и кисели дюли, правят от тях компоти, сладка и конфитюри, тук-там ги влагат настъргани в сладкиши вместо ябълки, а по-големите майстори изваряват семенниците им и превръщат отделения сок в желе или пелте, както е по-популярно, защото поради голямото количество пектин, което съдържа в семките си, дюлята има свойството сама да се желира.

Заради същото съдържание на пектин отварата от сварени семенници на плода, към която могат да се добавят люспи от лук и цели начупени орехи с черупките, подсладена с мед, е отлично средство против упорита кашлица. Полезните свойства на дюлята включват още затягащо действие и благоприятно повлияване на стомашно-чревния тракт при възпаление.

Пюрираните сварени плодове се използват при чернодробни заболявания, а прясно изцеденият сок се препоръчва при белодробна туберкулоза и за облекчаване пристъпите на астма. Дюлята е полезна още при подагра и язва, за понижаване на температурата, за подсилване след прекарана вирусна инфекция и за подобряване на настроението.

В кулинарията това е плод, който се използва изцяло – от месестата част се приготвят сладка, конфитюри, сладкиши и основни ястия, от семенника и обелките става ароматно пелте. Дюлята вирее добре и е особено популярна в района на Средиземноморието. Турция е световен лидер в производството на този плод, може би затова той присъства в много от тамошните рецепти. Съчетаването на месо и плодове е характерно за кухнята в югоизточния район около град Газиантеп и там дюлята е на голяма почит. Тя присъства в яхнии с агнешко или телешко месо, подходяща е за т.нар. долма – пълнена с кайма и ориз или булгур. Сладко-киселият й вкус, „оцветен“ с ориенталски подправки, прави ястията екзотични и уникални.

Хапки с дюлево желе и сирене

Необходими продукти:
2 дюли
500 мл вода
200 г захар
1 ч. л. желатин или агар-агар
1/2 ч. л. ванилов екстракт
орехови ядки
козе, бри или синьо сирене

Начин на приготвяне:
Дюлите се обелват, почистват и нарязват на кубчета. Слагат се във водата и се оставят да къкрят, докато поомекнат. Желатинът се разбърква в студена вода и се добавя към дюлите. Слага се захарта, разбърква се и се оставя да къкри още няколко минути. Дюлите се пасират и се добавя ваниловият екстракт. Пюрето се изсипва в широк разлат съд и се оставя в хладилника да стегне, след което се нарязва на парченца. Сервира се върху сирене с орехова ядка отгоре. 

Агнешко (телешко) с дюли

Необходими продукти:
1 кг агнешки котлети (или телешки)
2 глави лук
2 големи дюли
1 с. л. доматена паста
2 с. л. масло
1 ч. л. брашно (по желание)
1-2 с. л. сок от нар (или сокът от 1 лимон, смесен с 3-4 бучки захар)
сол, черен пипер, подправки микс
1 щипка канела (по желание)
3-4 скилидки чесън (по желание)

Начин на приготвяне:
Запечатайте леко котлетите. Нарежете дюлите на филийки, без да ги белите, почистете семките. Нарежете лука на ситно. Разтопете маслото и задушете лука на ниска температура, докато омекне. Добавете котлетите и ги гответе, като ги обръщате от двете страни. Добавете брашното, ако искате да се получи гъст сос, но може и без него. Сложете доматената паста, размита в малко вода. Налейте топла вода да покрие котлетите. Поръсете подправките и сол, покрийте с капак и гответе, докато месото стане готово. Чак тогава добавете нарязаните дюли и сока от нар (лимон със захар). Покрийте и гответе, докато дюлите омекнат и течността се сгъсти почти като сироп. Поръсете още малко черен пипер и по желание – канела. Към ястието може да се добавят и няколко скилидки чесън. 

Пълнени дюли с кайма

Необходими продукти:
8 малки дюли
250 г кайма
2-3 с. л. масло
1/3 ч. ч. ориз
1/3 ч. ч. петмез (или захар)
1 с. л. кориандър
1,5 ч. л. сол

Начин на приготвяне:
Почистете мъха на дюлите и ги измийте, без да ги белите. Отрежете върха и издълбайте семенника с помощта на лъжица или малък нож, така че да се получи чашка с дебелина на стените около 1 см. По-лесен вариант е да разполовите плодовете и да почистите семките. Сложете дюлите в купа с вода и лимонов сок, за да не потъмнеят. Накиснете ориза в гореща вода, докато тя се охлади до стайна температура. Запържете каймата, докато се изпари цялата отделена течност. Добавете половината масло и разбъркайте още няколко минути. Отцедете ориза и го добавете към каймата. Подправете със сол и кориандър. Напълнете дюлите и ги подредете в дълбок съд с отвора нагоре. Сложете малки парченца от останалото масло върху всяка дюля. Добавете вода до нивото на плодовете, покрийте с капак и гответе час, час и половина, докато повечето вода се абсорбира и дюлите омекнат. След първите 30 минути добавете петмеза (захарта). Сервирайте дюлите топли, полети с малко сос от готвенето. 

Сладко от настъргани дюли

Необходими продукти:
6-7 дюли
1 кг захар
2 ч. ч. вода
1 ч. л. лимонтузу

Начин на приготвяне:
Дюлите се обелват и настъргват на едро ренде. Слагат се в предварително сварен сироп от водата и захарта, както е горещ. Ври около 30 минути. Пробва се с капка – да не се разлива. Когато сладкото започне да се сгъстява, се слага лимонтузуто и се разбърква. Излизат 6 бебешки бурканчета.

Хит на седмицата

Ликьор от дюли

Необходими продукти:
дюли
захар
чист спирт (ракия, водка)

Начин на приготвяне:
Дюлите се настъргват и се оставят да престоят през нощта на хладно място. На сутринта сокът се изстисква. На 1 л сок се слагат 325 г захар и 1 литър чист спирт (или ракия, водка). Държи се 15 дни в добре затворен стъклен съд. Ликьорът се прецежда и е готов за консумация.

ЗА КАКВО Е СЪЗДАДЕНО ЧОВЕЧЕСТВОТО

Източник/ци: Есенни рецепти: Дюлите не са само за компот - Труд

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!