Те са емблеми на българщината и държавата правилно е инвестирала в популяризирането на техните личности
Автор: Стефан МИНЧЕВ
Вижте колко училища, читалища, библиотеки, спортни клубове и улици носят имената им
Васил Левски и Христо Ботев са емблеми на българщината. Държавата ни съвсем правилно е инвестирала целенасочено в популяризирането на техните личности. Целта е била и все още е да служат за пример на всяко следващо поколение, да вдъхновяват.
Аз нямам намерение да сравнявам заслугите на единия и другия към родината. Те са еднакво важни в значимостта си за нашата история и консолидирането на българската нация. Но е интересно да се надникне в статистиките, за да се провери какъв е броят на техните паметници и колко училища, читалища, библиотеки, спортни клубове и улици носят имената им.
ПАМЕТНИЦИ
* На Левски
-
В България има множество паметници на Васил Левски – над 150. Те са разпръснати из различни градове и села. Най-известният се намира в центъра на София, издигнат на мястото, където Апостола е обесен през 1873 година.
-
По данни от последните години, над 20 паметника на Левски са издигнати извън пределите на България. Те се намират в различни държави по света, където има български общности или са налице някакви двустранни исторически паралели. Ето някои от тях:
-
Сърбия – В градовете Белград и Босилеград има паметници на Левски.
-
Румъния – В Букурещ, където Левски е пребивавал по време на революционната си дейност, също има паметник.
-
Гърция – В Атина и Солун има паметници на Апостола.
-
Унгария – В Будапеща е издигнат паметник на Левски, в чест на историческите връзки между двете държави.
-
Украйна – В Болград, където има голяма българска диаспора, е поставен паметник на Левски.
-
Франция – В Париж е поставен бюст-паметник на Левски.
-
САЩ – В Чикаго, където има значителна българска общност, е поставен паметник на Васил Левски.
* На Ботев
-
В България има над 120 паметника, посветени на Христо Ботев, разпръснати в различни градове и села. Най-известният е този в град Враца.
-
Има и около 10 паметника на Ботев в чужбина, в места с български общности или където се открива историческа връзка с делото му. Някои от тези паметници са в:
-
Украйна – В Болград има паметник на Христо Ботев, където той учи като юноша.
-
Молдова – В Кишинев е издигнат паметник на Ботев, в чест на историческите връзки между България и Молдова.
-
Румъния – В Букурещ и други румънски градове има паметници на Ботев, тъй като той е живял и се е занимавал с революционна дейност там.
-
Франция – В Париж е поставен бюст-паметник на Христо Ботев, където се почита неговото творчество и революционна дейност.
-
Сърбия – В Белград има паметник, свързан с историческата връзка на Ботев с революционните движения на Балканите.
-
* В заключение – с около 170 паметника у нас и в чужбина Левски води по този критерий пред Ботев, който е с общо около 130 паметника.
УЧИЛИЩА
* Левски
Що се отнася до училищата, които носят името на Левски, техният брой също е значителен. По данни към 2023 година, те са над 150. Това включва както основни, така и средни училища, които почитат Апостола на свободата като символ на патриотизма и борбата за национална независимост.
* Ботев
Името на Христо Ботев носят над 200 училища в България. Всяка година тези учебни заведения организират различни събития, посветени на живота и делото му, като част от образователната програма, свързана с българската история и литература.
* В заключение – при училищата очаквано Ботев е по-предпочитан. Заради творческата част от своята биография, той е по-свързан с българското образование от Левски.
ЧИТАЛИЩА
* Левски
Има над 150 читалища в България, кръстени на Васил Левски. Те се намират в различни населени места, включително големи градове, села и малки общини.
* Ботев
Според приблизителни данни, има над 200 читалища, носещи неговото име. Те също са разпръснати в различни региони на страната и играят важна роля в местния културен живот, като организират събития, свързани с българската история и литература.
* В заключение – и по този критерий Ботев изпреварва Левски. Като публицист и поет е нормално той да е по-предпочитан за патрон на читалище.
БИБЛИОТЕКИ
* Библиотеки, кръстени на Васил Левски: около 15.
* Библиотеки, кръстени на Христо Ботев: около 25.
* В заключение – доминацията на Ботев при културните институции продължава и със статистиката за библиотеките.
СПОРТНИ КЛУБОВЕ
* Левски
Спортните клубове, носещи името на Васил Левски, са над 100, обхващащи различни спортове като футбол, баскетбол, волейбол, борба, лека атлетика и други.
* Ботев
Спортните клубове, носещи името на Христо Ботев, са над 70, включващи разнообразие от спортове, подобно на клубовете с името на Левски.
* В заключение – при спортните клубове Левски възвръща лекото си надмощие. Сигурно заради атлетическите умения, с които е известен от годините на своята младост. Спомнете си за „лъвския скок“.
УЛИЦИ
* Улици, носещи името на Васил Левски: над 1 000.
* Улици, носещи името на Христо Ботев: над 850.
* В заключение – по този административен критерий Левски също взема известна преднина. Дали тя няма да се окаже решаваща?
***
А сега нека теглим чертата. Ето колко обекта носят имената на Васил Левски и Христо Ботев в България, като се обобщават различните категории:
* Васил Левски
Паметници: над 170.
Училища: над 150.
Читалища: над 150.
Библиотеки: около 15.
Спортни клубове: над 100.
Улици: над 1 000.
Общо за Васил Левски: над 1 585 обекта.
* Христо Ботев:
Паметници: над 130.
Училища: над 200.
Читалища: над 200.
Библиотеки: около 25.
Спортни клубове: над 70.
Улици: над 850.
Общо за Христо Ботев: над 1 475 обекта.
* В заключение – имената "Левски" и "Ботев" са широко използвани в българската култура, административна уредба, както и в спорта. Те символизират патриотизма и идеалите на националната борба за свобода. И е съвсем справедливо, че паритетът между тях е почти пълен, като все пак Левски има минимална, дори бих казал символична преднина.