Кандидат-депутатът Калин Стоянов представи днес програмата на "ДПС Ново начало" в сектор "Защита и сигурност на българските граждани"
Автор: Иван КОЛЕВ, снимки и видео: Иван КОЛЕВ
„Убийството на пътя след употреба на алкохол, наркотици или превишена скорост да бъде квалифицирано като умишлено“. Това е една от законодателните промени, по които ще работи кандидат-депутатът от "ДПС Ново начало" Калин Стоянов в бъдещото НС.
Днес бившият вътрешен министър, който според хора от системата е сред най-успешните в последните 30 години и с най-сериозна подкрепа в редиците на МВР, представи програмата за управление на „ДПС Ново начало“ в сектор „Защита и сигурност на българските граждани“.
На дискусията в Конгресния център на Бургас присъстваха бившият евродепутат и министър на околната среда и водите Искра Михайлова, областният управител на Хасково Мехмед Атаман, депутатите от ДПС Хюсеин Хафъзов и Станислав Анастасов, водачът на бургаската листа на ДПС Ново начало Исмаил Осман, граждани и експерти от сферата на сигурността.
„За съжаление в момента ситуацията е такава, че ако излезеш навън, съжалявам, че използвам този пример, но ако убиеш едно куче, може да получиш по-голяма присъда, отколкото ако с автомобила си прегазиш човек на пешеходна пътека. Работя тясно с хората, които са пострадали при ПТП-та или са загубили близки, най-вече деца. Знам техните случаи и с право те настояват, че не може в продължение на години да се чака присъда по подобни дела“, каза Калин Стоянов.
Той посочи, че ще работи за законодателните промени още от ден първи в парламента, но призна, че очаква сериозен отпор по линия на адвокатските колегии.
„Считам, че ако има някой против, лично ще му уредя среща с майките на загиналите деца, за да може да почувства атмосферата и усети болката им“, допълни бившият вътрешен министър.
Калин Стоянов е категоричен, че е нужен скок на глобите за нарушения на пътя и даде пример с Гърция, където за шофиране без колан глобяват със 150 евро и отнемат книжката за 10 дни, а в България санкцията е 50 лева.
„Докато бях в МВР, изготвихме предложението за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата, но за съжаление, поради липсата на парламент и служебни правителства, тези предложения така и не видяха бял свят. За мен това е решението да спрем войната по пътищата“, добави Калин Стоянов.
Той подчерта, че през периода, в който е бил вътрешен министър, пътната безопасност е била сред основните му акценти. По негово настояване са взети голям брой камери за скорост, както и дългоочакваните автоматизирани системи за токсикохимичен анализ за наличието на наркотици в кръвта. Дълги години такива апарати не са закупувани, а в рамките на няколко месеца МВР е придобило 6, с които вече се работи. Те са от изключително значение, за да може експертизите по досъдебните производства да излизат в кратки срокове, а не до 6-7 месеца, както бе досега.
Калин Стоянов предлага конкретни мерки за борба с нелегалната миграция, а по негово настояване започнаха конкурси за увеличаване на щата на Гранична полиция, за да може по-качествено и ефективно да се охранява държавната граница.
Бившият вътрешен министър подчерта, че когато е заемал поста, е разговарял с представителите на австрийската фирма, инсталирала камерите на тол системата, за да надградят софтуера и да измерват скоростта. Първоначалните планове били до края на настоящата година да са готови със заданието.
„Колегите в Австрия казаха, че ние имаме много повече камери на тол системата, отколкото те. Те са разположени на 350 точки в страната, което ни осигурява възможност за брутален контрол над пътните нарушители. Опитът на колегите от Австрия показа, че в първите месеци са имали изключителен брой констатирани нарушения, но след това постепенно спадат и водачите се дисциплинират“, добави още Калин Стоянов, подчертавайки, че в България основна причина за ПТП-та е високата скорост.