Снимка: Bloomberg LP
Политическата фрагментация парализира най-големите икономики на Стария континент
По време на неотдавнашен дебат германски избирател отправи остри критики към канцлера Олаф Шолц – германското правителство не е способно да управлява, а министрите му се карат като деца, пише Wall Street Journal.
Вместо да отговори, Шолц призна, че човекът има право. „Истината е, че сте прав. Но какво решение предлагате? За един приятел питам“, каза Шолц.
Разговорът предизвика известно противоречие в най-голямата икономика в Европа, считана преди време за пример за добро управление. Сега се приема за даденост, че политиците в страната не могат да постигнат съгласие по почти никакъв въпрос и още по-малко да задействат решения. Неотдавнашният напредък на крайнодясната „Алтернатива за Германия“ на местни избори нанесе нов удар на фрагментираното правителство на Шолц.
Франция, която от десетилетия е двигателят на Европейския съюз заедно с Германия, се озова в сходно състояние на политическа парализа след изборите през юни, които донесоха разделен парламент между няколко партии.
Президентът Еманюел Макрон сформира десноцентристко правителство, въпреки че коалиция от леви партии спечели най-много места в Националното събрание. Това направи правителството му уязвимо към предизвикателствата от крайнодесния „Национален сбор“ на Марин льо Пен, който трябва да решава дали да подкрепи вот на недоверие срещу правителството или да откаже да подкрепи бюджета му.
Политическата фрагментация и поляризация завързаха ръцете на политическите лидери, които могат да управляват само в тромави коалиции между леви и десни партии. Правителствата не успяват да постигнат съгласие дори по основни въпроси, камо ли по някои от най-острите проблеми като спряване с нарастващия брой имигранти, войната в Украйна и стагниращите икономики.
„Лидерите не могат и няма да могат да изградят мнозинства около консенсус за това какво трябва да се направи, а липсата на решителни реформи за справяне с двигателите на популисткия напредък като слабата икономика и масовата миграция засилват този порочен кръг“, коментира Мухтаба Рахман, директор на консултантската компания Eurasia Group и биш представител на ЕС.
В резултат на това ЕС и правителствата на страните членки не успяват да изпълнят ангажиментите си към избирателите и може да изостанат още повече от конкуренти като САЩ и Китай. Същевременно по-високите лихви по заемите и вялият растеж оказват фискален натиск дори върху някогашни двигатели като Германия.
Трипартийната коалиция в Германия, включваща социалдемократите на Шолц, Зелените и пробизнес ориентираните Свободни демократи, успя да постигне съгласие по някои политики, които според допитвания повечето хора смятат за не толкова неотложни, като легализирането на марихуаната и разрешаването на полово самоопределение.
Но постигането на консенсус по редица други проблеми се оказва трудно. Европейските страни не успяват да увеличат оръжейното си производство, за да отговорят на нуждите на Украйна, или да договорят политики на континентално ниво за имиграцията. Правителството на Шолц изпълни обещанията си да смекчи жилищната криза, да намали бюрокрацията, да подобри инфраструктурата и да ограничи престъпността. Влаковете са известни със закъсненията си, корпоративните данъци са най-високите сред големите страни, а инфраструктурата се руши – мост се срути в Дрезден миналия месец заради забавяне на ремонтни дейности. Същевременно въпреки обещанията на Макрон да намали публичните разходи дефицитът и дългът на Франция всъщност нараснаха по време на мандатите му.
Недоволството на избирателите от традиционната политика доведе до постепенна фрагментация на политическите групи – сега има седем значителни партии, три от които са от крайния политически спектър, което прави сформирането на сплотена коалиция почти невъзможно както на федерално ниво, така и в повечето от 16-те провинции в Германия, коментира проф. Манфред Гюлнер, основател на института Forsa, един от най-големите в страната.