Petel.bg, кадър Нова тв
Според социологическо изследване на "Тренд" по поръчка Сдружение Мрежи за развитие на личността и талантите близо половината от младежите, които получават заплата от над 2000 лева на месец, се притесняват от безпаричие вбъдеще.
Индустриалните кошмари на Европа започват да се сбъдват
Бих казала две неща за безспокойството на младите по отношение на работата и доходите. Първото е, че те се притесняват, че няма да се справят в работата, в кариерата. 27% от тях се страхуват, че няма въобще да се справят, а 19%, че няма достатъчно добре да се справят. Показателен е страхът на младите за финансовото им състояние вбъдеще и дали ще могат да се реализират в кариерата, да си намерят добра работа.
Германия захвърля надеждата за какъвто и да е икономически ръст през 2024 г.
Това коментира пред Нова нюз бившият социален министър Христина Христова.
Щом младежите се притесняват за реализацията си на работа, щам се съмняват, че няма да се справят, това означава, че те в образованието не получават достатъчно подготовка и умения, обясни тя.
Младите хора знаят от какво имат нужда, за да се справят добре с живота. Те искат повече програми за психологическа подкрепа в училище, на работното място и в университите. Това са хора на възраст от 15 до 29 г. Искат всякакви форми на улеснен достъп до подкрепа, защото семейството не им дава достатъчно. Те имат нужда от психолози, консултанти, ментори, специалисти по развитие и реализация, коментира психологът Пламен Димитров.
Младите хора казват, че имат нужда от постоянни кампании за по-добра информираност и превенция на зависимостите, тъй като зависимостите се очертават като поколенческа катастрофа. Искат информация за всички организации, които оказват помощ за решаване на психологически и социални проблеми, но искат и подкрепа от бизнеса. 46% искат повече програми за подкрепа, а всичко това са приоритети на държавата и професионалните гилдии, обясни той.