Снимка: Bloomberg LP
Руската федерална служба за сигурност (ФСБ) съобщи в петък, че е отнела акредитацията на шестима британски дипломати в Москва, след като ги е обвинила в шпионска и саботажна дейност. Това е сигнал за гнева на Кремъл срещу жизненоважната според него роля на Лондон в помощта за Украйна, предава Ройтерс.
Русия съобщи за експулсирането часове преди планирана среща във Вашингтон между британския премиер Киър Стармър и президента на САЩ Джо Байдън относно следващите стъпки в подкрепата за Украйна. Те ще бъдат съсредоточени върху това дали да се разреши западни ракети да бъдат използвани за поразяване на мишени в Русия.
Президентът Владимир Путин заяви в четвъртък, че Западът ще влезе пряко във военни действия с Русия, ако позволи на Украйна да нанася удари на руска територия със западни ракети с голям обсег. Той допълни, че ходът ще промени естеството и мащаба на конфликта.
ФСБ съобщи, че има документи, според които отдел на британското външно министерство в Лондон, отговарящ за Източна Европа и Централна Азия, координира „ескалацията на политическото и военното положение“ и е натоварен със задачата да осигури стратегическо поражение на Русия във войната ѝ срещу Украйна.
„Разкритите факти дават основания да считаме, че дейностите на британските дипломати, изпратени в Москва от дирекцията, застрашават сигурността на Руската федерация“, съобщи ФСБ в комюнике.
„Въз основа на документи, предоставени от Федералната служба за сигурност на Русия и в отговор на редица неприятелски стъпки, предприети от Лондон, Министерството на външните работи на Русия, в сътрудничество със засегнатите служби, прекрати акредитацията на шестима членове на политическия отдел на британското посолство в Москва, в чиито действия се откриват признаци за шпионаж и саботаж“, се казва в съобщение на външното министерство.
Имената на шестимата дипломати бяха съобщени от руската държавна телевизия, която показа и техни снимки. Руските медии разпространиха и карди от разузнаването с тях, включително видео от охранителна камера на британски дипломат, който се среща с някого.
„Англичаните не приеха нашите намеци относно необходимостта да спрат тази практика (за извършване на разузнавателни дейности в Русия), затова решихме да изгоним за начало тези шестима души“, каза служител на ФСБ, чиято самоличност беше скрита от телевизия Россия-24.
ФСБ съобщи, че Русия ще поиска и от други британски дипломати да си вървят предсрочно, ако бъде установено, че са замесени в сходна дейност.
Вестник „Известия“ цитира ФСБ, според която британските дипломати вербували руски младежи, организирали провокации и провели разговори в резиденцията на британския посланик в Москва с опозиционни фигури.
Службата обвини британските дипломати, че работят с руски активисти в опит за създаване на разделения в руското общество около различни етнически групи и мигранти и заяви, че хората, участващи в координацията на работата на Великобритания за Украйна, базирани в Лондон и Киев, работели за британската служба за външно разузнаване МИ6.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че дейностите на британското посолство в Москва противоречат на Виенските дипломатически конвенции.
„По-важното е, че не става въпрос само за формалност и несъответствие с обявените дейности, а за подривни действия, целящи да навредят на нашия народ“, допълни Захарова в „Телеграм“.
Русия произвежда нов дрон камикадзе с китайски двигател
Русия е започнала да произвежда нов щурмови дрон с голям обсег, наречен „Харпия А1“ миналата година, използвайки китайски двигатели и части, които е включила във войната в Украйна, съобщиха двама източници от европейска разузнавателна служба. Думите им се потвърждават и от документи, видени от Ройтерс.
Сведенията на разузнаването, които включват договор за производство на новия дрон, корпоративна кореспонденция за производствения процес и финансови документи, показват, че ИЕМЗ Купол, подразделение на руската държавна оръжейна компания „Алмаз-Антей“, е произвела над 2500 дрона „Харпия“ от юли 2023 до юли 2024 г.
Съществуването на нов руски дрон, включващ китайска технология, не беше разкрито до момента.
Двама източници на разузнаването заявиха, че дроновете „Харпия“ са били използвани срещу военни и цивилни мишени в Украйна, като са нанесли щети на важна инфраструктура и са причинили жертви сред цивилни и военни.