Редактор: Юлия Георгиева, кадри Нова тв
В 21 век е абсурдно пациенти да умират по този начин в болниците, но у нас психиатрията е на нивото от 50-те и 60-те години на миналия век. Там си остана. Само лекарствата ни са на световно ниво. Но оттам-нататък ние не изпълняваме нито един критерий за модерна психиатрия.
Това коментира пред Нова тв д-р Цветеслава Гълъбова във връзка с тежкия инцидент във варненската психиатрия, при който загина пациент.
В едно остро отделение, в каквото вероятно е бил настанен и загиналия във варненската психиатрия, трябва съотношението персонал - пациенти да е 1:2 до 1:3. Ако отделението е с 30 души, това означава поне 10 души персонал - лекари, сестри, санитари, болногледачи. При нас такова нещо няма. В България няма нито едно отделение в психиатрията, където да има пет човека на смяна. А няма, защото няма хора. А няма хора, защото и двата мотивационни стълба - заплата и кариерно развитие, са силно разклатени. Няма как да привлечем хора и да ги задържим и то при мизерни условия, обясни тя.
Знам, че ще прозвучи ужасно, но истаната е, че трябва понякога да се връзват пациентите. Психо-моторната възбуда при хора с тежки психози наистина е неовладима единствено и само с медикаменти. Така че фиксирането на пациенти трябва да се прилага при извънредни случаи,, когато наистина пациентът с поведението си може да създаде опасност както за себе си, така и за околните, коментира тя.
Имайте предвид, че психозите в днешно време не са същите като преди 30 години, когато започнах работа. Сега имаме психози вследствие на употреба на наркотици. Ако такъв човек го натоварим с твърде много медикаменти, ние може да го убием. Плюс това лекарствата не действат веднага, трябва им време, а възбудите са наистина много тежки. Значи кара ти го пациента два патрула с шест полицая и с белезници, бицепса му е половин метър, той всичко, което е могъл да намери на пазара, го е надрусал, и почва да бие наред. Ние какво да направим, коментира тя.
В нашата специалност трябва да се налеят наистина много пари. Нямаме нужда от скъпа апаратура. Лекарствата не са скъпи. Но нашата специалност изисква друг много скъп ресурс - кадри. Няма частни психиатрии у нас, защото няма клинични пътеки, а по всички други специалности има пътеки и частни клиники има също, посочи тя.