Руската ПВО и бойната авиация са напълно способни да се справят с тях
Тези бойни машини несъмнено са опасни оръжия по отношение на техните нападателни способности. Способността им да оцелеят на бойното поле обаче е под въпрос
От няколко месеца се чака предаването на многоцелевите самолети F-16 на украинската армия. Наскоро започнаха да се появяват слухове за техния дебют в Украйна - за така наречената "първа мисия", за която се твърди, че е извършена в последните дни на юни. На тези самолети се възлагат големи надежди, но експертите отдавна изразяват съмнения, че те ще могат значително да повлияят на хода на конфликта.
Основната грижа е способността на тези машини и техните пилоти да оцелеят, пише полското военно издание Defence24 в материал, представен без редакторска намеса от "Фокус“.
Европейските версии на F-16 AM и BM бяха допълнително оборудвани от западните сили с подобрени радари, системи за самозащита и вероятно са в състояние да носят допълнителни видове оръжия. Тези машини несъмнено са опасни оръжия по отношение на техните нападателни способности. Способността им да оцелеят на бойното поле обаче е под въпрос.
Въпреки всички предимства и цялата информационна и електромагнитна поддръжка (WRE), които тези самолети могат да получат при изпълнение на мисии, те си остават машини от четвърто поколение. Тоест самолети, с които както руската ПВО, така и руската бойна авиация са напълно способни да се справят.
Междувременно заплахите, пред които ще се изправят украинските F-16, са руските бойни самолети, класифицирани като поколение 4 и 4 плюс, както и (отчасти) 5-то поколение. Су-30СМ/СМ2, Су-35С или накрая Су-57, може би, не са сред водещите бойни самолети в света. Те са надминати от американските самолети от 5-то поколение като F-22 и F-35, а вероятно и F-15EX или най-новата версия на F/A-18E/F Super Hornet. Що се отнася до по-старите, макар и модернизирани F-16, ситуацията не изглежда толкова добра. Американците създадоха F-16 по време на Студената война като многоцелеви самолет, който несъмнено се представи добре в битки, но това беше по време на напълно различен тип конфликт. В Сърбия и Ирак F-16 винаги се биеше срещу много по-слаби противници. От своя страна в конфликта между Израел и Сирия през 80-те, въпреки че сирийските ВВС имаха много самолети, всички те бяха стари, 2-ро и 3-то поколение. В конфликт със силен враг изтребителите F-15 трябваше да осигурят превъзходство във въздуха.
За разлика от конфликтите, водени от израелците през 80-те години на миналия век и американците през 90-те години на миналия век, в Украйна F-16 ще се бие без подкрепата на F-15. И техните противници няма да бъдат самолети от по-старо поколение, а от същото или дори по-ново поколение. Ако украинските самолети са оборудвани с радари AN/APG-68, които в момента се използват на полските F-16C/D Jastrząb, което е най-вероятният сценарий, украинските F-16 ще имат приблизително същите способности за засичане на цели като руските самолети. Техният коз ще бъде по-малка ефективна отразяваща площ. Друго предимство е способността на F-16 да получава информация от външни източници, вероятно от разузнавателни самолети на НАТО.
Освен това украинските пилоти ще се бият не срещу по-слабо обучен противник, а срещу руски пилоти, чието ниво на подготовка е не по-ниско, а дори по-високо. Въпреки всички недостатъци в подготовката на екипажите на руските бойни самолети и бойните загуби, трябва да се помни, че украинските пилоти на F-16 не са бойни ветерани, които преди това са летели на МиГ-29, Су-25, Су-24 или Су-27. Те или са мъртви, или продължават да се бият в постсъветските си машини. На F-16 до голяма степен се обучават новаци и дори да получат по-добро обучение, те няма да надминат средния руски пилот, да не говорим за аса с богат боен опит.
Отговорът на този проблем може да бъде решение, за което не се говори на глас, но което лежи на повърхността. В пилотските кабини на някои украински F-16 не трябва да седят не украинци, а пилоти-наемници, които биха могли да служат като командири по време на първите бойни действия. Случи се така, че F-16 е най-популярният боен самолет в света от десетилетия. Има много опитни ветерани, които познават добре тези машини и ако малка част от тях (десетина или няколко десетки) решат да подпишат съответния договор, това ще реши проблема. Те няма да станат първите "чужди специалисти“, решили да рискуват живота си, защитавайки Украйна. Единствената разлика е, че пилотът може да повлияе в много по-голяма степен на хода на военните действия.
Във въздуха руснаците могат да използват много от козовете, които имат срещу F-16. Ясно е, че те едва ли ще пренебрегнат появата на F-16 и ще се опитат да ги унищожат по много причини. Първо, от пропагандни и имиджови съображения. Второ, те вероятно ще се опитат да ликвидират флота F-16, за да не позволят той да се "разпише“ в Украйна. Под "разписване“ имам предвид ситуация, при която украинските пилоти ще придобият боен опит, наземният персонал ще придобие умения за обслужване на тези машини, както и развитието на подходяща инфраструктура и постепенно увеличаване на размера на парка от тези машини и количество боеприпаси.
В това отношение може да се предположи, че руснаците вероятно ще хвърлят големи сили в битка със "Соколите“ и ще имат числено превъзходство, като същевременно поддържат качествен паритет. Предимство във въздушния бой за руснаците могат да осигурят ракети въздух-въздух Р-37 с обсег до няколкостотин километра (западни източници казват обсег от 150 до 400 км). Това оръжие се използва срещу постсъветски украински самолети, но може да се използва и срещу F-16 с подобен (до известна степен) ефект.
Руските бойни самолети са само една заплаха. Руснаците вероятно ще се опитат да проследят и атакуват разпръснати бази на F-16 и техните тилове на земята. Доскоро руснаците не бяха много ефективни в подобни действия срещу стари украински самолети, но с времето започнаха да постигат известни успехи.
И накрая, може би най-голямата заплаха може да бъде руската противовъздушна отбрана. Руските системи с малък и среден обсег все още се считат за много ефективни, поне когато става въпрос за откриване и неутрализиране на самолети от 4-то поколение. За F-16 ще бъде трудно да удари дълбоко руска територия, защото тези самолети са точно целите, срещу които руските системи са предназначени да се борят. За разлика от ракетите ATACMS или малките дронове камикадзе.
Може би поради тази причина от няколко месеца сме свидетели на кампания срещу руските системи за противовъздушна отбрана и откриване. Неутрализирането им би улеснило изпълнението на мисиите на самолетите F-16. Колко успешни ще бъдат тези мерки ще разберем през следващите седмици и месеци.
С всичко казано дотук трябва да помним, че въпреки всичките си несъмнени достойнства, F-16 не е F-35 и никой F-15 няма да го защити. Затова тези, които решат да се бият на тях срещу руснаците, ще имат нужда от много смелост.