Жената от двулевката живее с мизерна пенсия на 79 г.

Retro.bg

Хората трябва с гордост да приемат еврото, казва Кина Гърбова

Кина Гърбова е единственият човек от народа, чийто лик някога е бил върху българска банкнота. Нейна снимка краси двулевката в продължение на 34 години – от 1962 до 1996-а.

Наглост! Победителка в Ергенът изуми хората

„Не ме плаши мен еврото! Хората трябва с гордост да го приемат, защото това е бъдещето. Не е нужно да се връщаме назад. Ето, слушах как хората, които разбират, говорят, че като приемем еврото, ще имаме по-ниска инфлация и по-ниски лихви. Защо това да е зле за народа?“, пита Кина Гърбова от Сухиндол, която навърши 79 години.

Пенсионерката чете и се информира за всичко, което се случва в политиката, и уточнява, че влизането на еврото не е изненада, а нещо, което е програмирано да стане още през 90-те години.
За съжаление, към днешна дата възрастната жена оцелява с минимална пенсия и с вдовишката надбавка от покойния си съпруг Иван. Двете ѝ дъщери и внуците живеят в Плевен, но я навестяват.

„Не обвинявам правителството, но ни е много трудно на нас, възрастните хора. Вече и трудно ходя“, оплаква се 79-годишната жена.
За 34 години на двулевката тя си спомня, че навремето е получила само 200 лева армаган от банката.

„През 1960 г. бях на 16 години, на ученическа бригада, когато дойде фотографът Любомир Чаръкчиев да снима гроздобера в Сухиндол. Нащрака ни с още няколко съученички и после ни изпрати фотосите. Каза, че са на изложба в Германия, а после разбрах, че моята снимка спечелила награда. Малко след това смениха парите, но нямам представа как точно са избрали фотографията. Свекърът ми Паню откри, че съм на двулевката. Като пазарувал, му върнали ресто 2 лева и той се ококорил. Върна се вкъщи и пусна парите в кошчето на дъщеря ми Маринела с думите: „Ето, да имаш майка си за спомен“, разказва Кина. После тя решила да потърси правото си на хонорар. Писала писмо до БНБ, откъдето ѝ пратили 200 лева, но платили отделно на фотографа далеч по-голяма сума.

До края на стажа си Кина работила в местния винзавод и се пенсионирала с минимални пари. През годините е подписала стотици банкноти с автографа си, включително на дипломати и политици, които идвали понякога във фабриката, където се трудела. Неотдавна с изненада научила, че ликът ѝ се пази и в Британския музей в Лондон – един от най-големите в света. Там всеки посетител може да види най-дълго използваната българска банкнота, а именно тази с гроздоберачката Кина, чийто лик стои редом до банкнота от 500 лева с образ на малкия цар Симеон II, издадена през 1943 г.

По-голямо признание обаче за нея било, че през 2015 г. станала почетен гражданин на Сухиндол по идея на кмета. Въпреки че банкнотата с гроздоберачката не е в обращение от 1996 г. насам, още има запазени бройки, които се продават по различни аукциони за колекционери в страната и чужбина, като цените им са между 10 и 20 лева.

ЗА КАКВО Е СЪЗДАДЕНО ЧОВЕЧЕСТВОТО

Източник/ци: Жената от двулевката живее с мизерна пенсия на 79 г. - Retro.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!