Следвайте "Буднаера" в Телеграм

СОС реши: Паметникът на Съветската армия да бъде остранен! Ще се постави табела, че монументът символизира чужда сила окупирала страната... Яйца и червена боя по кметството

САЩ подготвят евентуално включване на България във войната: американската армия търси лингвист с български език за „мисия във възможна военна зона“

Aмерикански ядрени бомбардировачи B-52 кръжаха над Хасково и Кърджали

Столичният общински съвет реши: Паметникът на Съветската армия в Княжевската градина в центъра на София да бъде отстранен.

Той ще бъде разположен в Музея на изкуството от периода на социализма или върху “друг подходящ държавен терен извън централната градска част на града”.

Решението бе взето след бурни дебати в СОС, продължили няколко часа. "За" преместването гласуваха 41 общински съветници, 13 бяха "против" и 1 - Димитър Анов бе "въздържал се".

СОС възлага на кмета Йорданка Фандъкова да поиска от държавата да премести монумента. Освен това бе гласувано изискване областният управител на София Митко Михайлов да предприеме всички необходими действия по изпълнението на решението за преместване.

На мястото ще се постави табела, а на нея ще трябва да бъде указано, че монументът символизира чужда сила, обявила война на България и окупирала страната. Точният текст тепърва ще се уточни

От БСП се заканиха, че ако областният управител уважи решението на съвета, ще обжалват и няма да позволят преместването на паметника.

"Ние имаме ясна позиция, днешният акт е преди всичко политически. Ние подкрепяме предложението на ДБ за преместването на паметника на Съветската армия. Той е държавна собственост и от 30 години СОС има позиция по този въпрос", заяви преди обсъждането на точката шефът на СОС Георги Георгиев.

"Новото, което предлагаме, е да има информационна табела, която да отразява историческата истина, така както тя ще бъде представена от специалисти, историци, преподаватели в БАН и в Софийския университет", заяви още Георгиев.

Общинският съвет ще възложи на главния архитект на София Здравко Здравков да организира архитектурен конкурс за зоната на паметника, като я отреди за “широко обществено ползване”. 

Реиението беше взето на следобедно драматично заседание на СОС, прекъсвано от напрежение и протести под прозорците на общината.

Решението обаче съвсем не означава, че паметникът ще бъде преместен Окончателното решение е на областния управител, а служебният премиер Гълъб Донев вече каза, че темата за паметника трябва да стане след изборите.

Сутринта имаше няколко партийни протеста заради преместването на монумента. Единият направи живи верига около паметника в центъра на София. Протестиращи пред общината пък замеряха сградата с яйца и червена боя.

От сутринта столичният общински съвет започна да обсъжда решението, с което да възложи на кмета на София Йорданка Фандъкова да поиска от държавата да премести монумента "Паметник на Съветската армия", който е държавна собственост, от Княжеската градина. Идеята е скулптурните фигури и барелефи да бъдат разположени в Музея за изкуството от периода на социализма към Националната галерия или върху друг подходящ терен извън централната градска част на София.

Докато общинарите заседаваха в един момент напрежението пред общината ескалира, а срещу сградата започнаха да летят яйца. Протестиращи заляха входа на институцията с червена боя.

Недоволните освиркваха общинарите и скандираха "Фашисти", "Оставка" и "Искаме мир" под звуците на български военни маршове и възрожденска музика.

Протестиращите носеха плакати с надписи "Съветската армия победи нацизма", "В Берлин има съветски военен мемориал" и "Смърт на фашизма" и протестираха под звуците на български военни маршове и възрожденски песни.

Политическите формации „Възраждане“, МИР, ЛЕВИЦАТА и „Атака“ и техни симпатизанти смятат, че темата с преместването на монумента не бива да измества дневния ред на обществото.

Към 12 часа общинските съветници от БСП поискаха почивка, за да слязат долу при протестиращите си съпартийци. Формално мотивът за прекъсването на заседанието беше консултации на групата по проблема с избор на кмет на район "Красно село" след отстраняването на досегашния заради конфликт на интереси.

Заради създалото се напрежение навън председателят на СОС временно прекрати заседанието, след като научи, че пред общината има партийни лидери, а от общинските съветници от сътоветните сили са слезли при тях.

Във вторник членове на комисията по култура в Столичния общински съвет гласуваха доклад, с който се възлага на кмета на София да поиска от държавата да премести паметника от Княжеската градина в Музея за изкуството от периода на социализма към Националната галерия или на друг държавен терен извън централната градска част. Предложението беше подкрепено от ГЕРБ-СДС и "Демократична България", а БСП напуснаха демонстративно заседанието.

Паметникът е държавна собственост, затова общинските съветници трябва да вземат решение, с което да възложат на кмета да поиска от областния управител ПСА да бъде преместен от Княжеската градина в Музея на социалистическото изкуство или да се намери друг държавен терен.

Комисиите по култура и по архитектура в СОС вече одобриха предложението за премахването на ПСА. "За" гласуваха съветници от Демократична България и от ГЕРБ. Предложението за преместване на паметника е на Демократична България. То е още от 2020 година. Демонтирането на монумента предизвика сериозен обществен дебат през последните години.

В доклада, публикуван на интернет страницата на СОС, е записано, че се изисква от областния управител на София да "предприеме всички необходими фактически и правни действия" по преместването на паметника.

Монументът е изграден с пропагандна цел, така че „да бъде на централно място, за да се минава постоянно покрай него и да упражнява своето политическо-възпитателно значение“, посочват вносителите на предложението за преместване на паметника. Те цитират протокол на общинската управа на Столична голяма община от 1947 г.

"Към днешно време тази пропагандна цел е отпаднала, а с нея и необходимостта от централното му местоположение, с което доминира над всички български институции (храм-паметника „Александър Невски“, Софийския Университет „Свети Климент Охридски“, Народното събрание и др.). Монументът не е свързан с реално историческо събитие и няма стойността на памет(ник) за такова. В този смисъл този монумент, който нарича армия, окупационна за страната ни, „освободителка“, носи заблуда за младото поколение, което не е свидетел на онова време и не го е изучавало в училище", посочват още вносителите.

Източник/ци: СОС реши: Паметникът на Съветската армия да бъде остранен! Яйца и червена боя по кметството

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!