Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Офшорната връзка Цв. Бориславова – О. Донев и как борсата 6 мес. стоя с фалшиви курсове заради Софарма

Офшорните фондове Грамърси от Кайманите, които за благозвучност са представяни от нашата преса като „американски”, за да им се придаде повече тежест и прозрачност, но това не важи дори пред челите Гришам и гледалите Том Круз във Фирмата, правят удивителна връзка между някои бг олигарси. Другата връзка между които са бащите им – видни служители на Държавна сигурност при соца:

Цветелина Бориславова, Огнян Донев и Иво Прокопиев. Кой стои зад Грамърси и защо инвестира точно при тях, инвестира ли изобщо или това е начин за прехвърляне на собствености от благодарност – няма кой да отговори на тези въпроси. Може би отговорите са известни само на американските и руските тайни служби.

Но иначе нещата са удивителни. Разказваме борсовата сага на Софарма – повелителят на пазара на лекарства у нас, на която здравето и животът ни са буквално в ръцете, понеже същата империя държи и повечето шефове на болници в джоба си. В нея Грамърси се появява, за да спре да бъде Борислав Дионисиев мажоритарен акционер и неговият процент от  60 на сто да бъде достигнат от Огнян Донев. Нека да споменем колко съществено е присъствието на кайманската офшорна мрежа и в банката на Цветелина Бориславова.

На 10 март 2015 г. сайтът КлубЗет, който беше създаден и подслонен  от Огнян Донев и финансиран от него дълги години ( до началото на 2021 г., но косвено – посредством наем и техника и тази) пише:

„Регистрираната на Каймановите острови компания Gramercy Select Master Fund е продала 32,73% от своя дял в капитала на Българо-американската кредитна банка (БАКБ) на друга офшорка - базираната в щата Делауер LTBI Holdings LLC, показват данните на Централния депозитар. След сделката Gramercy остава с 2,27%.
LTBI Holdings e регистрирана на 27 юли м.г., показва справка в интернет, като липсват каквито и да е данни за компанията.

Сделката е регистрирана в уеб сайта на инвестиционния посредник Първа финансова брокерска къща при цена на акция от 4,29 лв. и общ брой акции от 8 081 692. Сумата на транзакцията е 34,67 млн. лв., пише Инвестор.БГ.
Мажоритарен собственик в БАКБ с 61,43% е компанията Сиесайеф, която от своя страна се притежава от Цветелина Бориславова, която е и председател на надзорния съвет на финансовата институция”.

Няма да се спираме надълго, че мениджър във финансовия фонд на Цветелина Бориславова, преди да стане криптокралица, беше самата Ружа Игнатова. Тя стана световна сензация, понеже 4 години даже ЦРУ и ФБР не могат да я заловят, след като създаде фейк виртуална валута и обра над 4 млрд. долара на инвеститори от България и цял свят.
Ще напомним една история за друг фейк – фалшивия курс на всички акции на националния борсов индекс Софикс за 6 месеца, както са го описали авторитетният сайт investor.bg и Супер 19’ през есента на 2011 г.. Пък нека после Донев да „обвинява” кой бил офшорен:

„Предстои Софарма да излезе на Варшавската борса, за което буквално преди дни получи одобрение и от българските органи. Това съобщи най-авторитетната световна агенция Блумбърг. По нейна информация 60% ОТ ДРУЖЕСТВОТО се контролират от Огнян Донев.

Според официалната регистрация обаче числата са доста по-различни. Последната промяна е буквално от седмица – на 11 ноември Телсо АД променя статуса си на акционер като процентите му падат от 5,0019 на 4,9973%. Ще кажете – нищо и половина. Уж е така, но всъщност това поставя фирмата, зад която стоят неизвестни за търговския регистър “група нефизически лица” извън групата акционери с над 5%. И променя съотношението на акциите, които са свободно търгувани от компанията.

Именно т.нар. free-float стана повод за мегаскандал в началото на тази година. Разкритие на най-авторитетния български сайт за бизнес investor.bg показа, че борсовият индекс на нацията ни SOFIX е бил грешен половин година за некоректен free-float (същия този обем свободно търгувани акции на акционери с под 5%) на Софарма.

Дали това е изнервило котираните на световните борси фондове с името Грамърси, които държат над 12,5% от нея? Или пък те са били по –стреснати от разказаната на следващите ни страници сага с проверката за пране на пари срещу партньора си в Софарма? Това не е ясно. Апропо, единият от фондовете Грамърси е регистриран на Каймановите острови –

легендарна офшорна зона,

прочула се още с романите на Гришам за фирмени спекулации и манипулации. Преди да прочетете разследването на investor, моля обърнете внимание на големите акционери в Софарма. Там са Донев инвестмънтс холдинг, където Огнян Донев е с 96,773% и останалото е на “група физически лица” и на “група нефизически лица”, както и Телекомплект АД, в която той и партньорът му в неедна фирма Венцислав Стоев с по 48,514% си партнират с мистериозна “група физически лица”. Толкова

по въпроса с прозрачността

Преди да прочетете разследването искаме да ви разкажем защо е важен въпросният free-float и така ще разберете кой би имал интерес да го манипулира. Този показател косвено влияе върху цената на акциите на едно дружество. Не е все едно дали свободно търгуваните акции са 20%, или 40%. Защото при 40 на сто малките акционери са голяма сила – те могат да бутнат дори големия шеф на фирмата – в случая Огнян Донев. Това естествено прави ценните книжа много по-ценни, сиреч – по-скъпи. В моменти, когато борсата върви нагоре, подобни изкривявания биха могли да водят до покачване на котировки, а при общ спад - поне до стабилност.

Не е без значение да се знае, че един от най-близките приятели на Донев, при когото също инвестира Грамърси е Иво Прокопиев. В неговия обръч е Софстрой е една от онези дребни акционери в Общинска банка, които навремето дадоха акциите си на олигарх, за да придобие контрол върху банката, вместо Столичната община – софийските данъкоплатци, с чиито пари тя бе основана, въртеше и с тях кредитираше самия Донев да вземе общински дружества и чрез тях да стане акционер №2 в .... самата банка. Точно на 11 ноември 2011 г. кметът Фандъкова успя да върне контрола на София над Общинска банка. А Прокопиев  издигна Донев за член на Надзорния съвет на Здравната каса от името на КРИБ, независимо от яркия конфликт на интереси. Пак Прокопиев предаде на фармаолигарха и председателското място в КРИБ. Иво, от една страна, е много силен в Централния депозитар. Органът е направил

“случайната” грешка и “не я е забелязал”

цели дълги 6 месеца. От друга страна Прокопиев е в трудни отношения с Васил Божков. Пак “по случайност” вероятно е станало така, че точно дружеството на Божков Холдинг Пътища се оказал потърпевш от цялата игра са акциите на Софарма.

На вашето внимание и разследването на investor.bg:
“Водещият индекс на Българската фондова борса (БФБ) SOFIX е изчисляван погрешно през последните 6 месеца, съобщи “Инвестор.БГ”. Проучване на интернет медията е показало, че Централният депозитар е подал погрешни данни за свободно търгуемите акции - т. нар. фрийфлоут на Софарма. Според методологията свободно търгуемият обем акции включва книжата, притежавани от собственици с дял под 5% от капитала на дружеството.

Грешката на депозитара води до изпадане от индекса на “Холдинг Пътища” и включването на “Зърнени храни България”.

В изчисляването на SOFIX се отчитат цените на акциите на 15 компании, като базата му се променя два пъти годишно - на 1 март и 1 септември. По традиция книжата на новоприетите фирми поскъпват, а на тези, които излизат - поевтиняват. Това се получава, защото някои западни банки предлагат инструменти, базирани на индекса, и съответно купуват или продават книжата, които влизат и излизат от показателя.
В периода август-септември м.г., когато станаха известни промените в SOFIX, акциите на Зърнени храни България поскъпнаха с около 15%, а тези на Холдинг Пътища изгубиха около 30%. Книжата на пътностроителната фирма пострадаха и от лоши корпоративни данни. Според Централния депозитар към 1 септември м. г. свободно търгуемите акции на Софарма са били 38,04% от капитала на дружеството. В действителност фрийфлоутът е бил почти двойно по-малък - 20,21%, като това се потвърждава и от самата компания. Което ги прави по-скъпи. И се случва в навечерието на излизане на Варшавската борса за набиране на свежи пари там. Двоен удар!

От Централния депозитар признаха грешката си и обещаха корекция на данните за свободно търгувания обем акции от капитала на Софарма, пише Инвестор.БГ.
Комисията за финансов надзор стартира тематична проверка в Централния депозитар, съобщиха от ведомството.

“Българска фондова борса поднася извиненията си на всички заинтересовани лица, независимо че допуснатата грешка не е при изчисленията на борсата, а при входните данни”, съобщиха от институцията. т.е вината за фалшивия 6 мес. индекс е на Софарма.

“При предстоящото преразглеждане на индекса през март ще бъдат взети предвид коректните данни относно Софарма. Стойностите на индекса до настоящия момент няма да бъдат преизчислявани”, добавят от БФБ”.

 Илиян Костадинов

Снимка: БГНЕС

Древни мъдрости: Правилният начин за боравене с пари (част 1)

Древни мъдрости: Правилният начин за боравене с пари (част 2)

Източник/ци: Офшорната връзка Цв. Бориславова – О. Донев и как борсата 6 мес. стоя с фалшиви курсове заради Софарма | | Новини от България и Света | 19min.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!