Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Енергийният кризисен щаб: Неизбежно е да влезем в преговори с „Газпром“, за октомври нямаме газ

Неизбежно е България да преговаря с „Газпром“. Нямаме алтернатива на договора с „Газпромекспорт“ в ценово отношение.

Кризисният щаб по енергетика заседава за първи път с участието и на синдикални, работодателски и браншови организации, откакто беше създаден от служебния кабинет в началото на август. След заседанието излязоха пред медиите с обобщение.

За септември има осигурени количества газ, от октомври нататък няма такива, заяви служебният вицепремиер по икономическите политики и транспортен министър Христо Алексиев, който ръководи създадения Кризисен щаб в енергетиката.

Алексиев посочи, че щабът работи едва от три седмици, а в началото работата му е била концентрирана в това да събере необходимата информация. „Проблемите, които са натрупани, са много“, отбеляза той и допълни, че щабът се е концентрирал първоначално върху довършването и пускането в експлоатация на газовия интерконектор с Гърция, както и финансовото стабилизиране на „Булгаргаз“.

„Нещата с интерконектора към Гърция са овладени, мобилизирана е цялата държава. Изгубено е доста време, в което нищо не е правено реално“, посочи вицепремиерът и транспортен министър.

Според Христо Алексиев „каквито и доставки да искаме да осигурим те трябва да бъдат заплатени, авансирани. Трябва да осигурим необходимите количества газ за населението и за бизнеса на едни добри, поносими цени“. „За септември има осигурени количества газ, от октомври нататък няма такива“, посочи служебният вицепремиер.

По думите му осигуряване на необходимите количества природен газ трябва да бъде на възможно най-добрите цени.

Алексиев допълни, че на днешното заседание на щаба са присъствали представители на браншови, синдикални и работодателски организации и припомни, че компенсации за газа в момента са невъзможни, тъй като няма действащо Народно събрание.

Aлексиев също така отбеляза, че по отношение на газа, поради факта, че няма действащ парламент, е договорено, че ако има предложения за компенсации на бизнеса, то такива трябва да бъдат подготвени като законодателна инициатива, да преминат всичките нужни процедури и да бъде внесен в новото Народно събрание.

Енергийният министър Росен Христов пък заяви на днешния брифинг, че интерконектора от Гърция е договорено да се пусне на 1-ви октомври. Той припомни и съобщеното от самия него в края на миналата седмица, че един танкер с американски втечен газ ще бъде разтоварен в Турция, с което се покриват едва трета от нуждите за октомври. Месеците ноември и декември обаче не са обезпечени, посочи Христов.

„Количества газ бяха осигурени частично за септември. Трябваше да работим за намиране на количествата без да се фокусираме върху цената“, отбеляза още енергийният министър и добави:

„Газ на каквато и да е цена има, но тя е такава, че предприятията биха затворили. Фокусът е системни доставки на оптимална цена. Интерконекторът с Гърция на практика сме го взели на ръчна. Поели сме ангажимент, включително и пред президента, че ще заработи от 1 октомври“.

Росен Христов подчерта, че слотовете за разтоварване се продават скъпо и правят танкерният газ неизгоден. Той съобщи, че правителството започва преговори с Азербайджан за договаряне на допълнителни количества газ:

Правителството подновява преговорите с Азербайджан за увеличение на доставките на газ

„Надявам се в следващите две седмици да постигнем успех в това направление. Турски компании имат интерес за доставка на тръбен газ до България. Ще започнат преговори и с тези компании, каза още служебният енергиен министър“.

Министърът съобщи също така, че започва кардинална преструктуризиране на „Топлофикация“ – София, определяйки работата ѝ към момента като изцяло неефективна.

Преди ден Христов обяви, че правителството подновява преговорите с Азербайджан за увеличение на доставките на газ за страната ни. „Започваме преговори с Азербайджан за допълнителни количества газ. В следващите 2 седмици се надявам да постигнем успехи“. Това съобщи вицепремиерът и служебен министър на енергетиката Росен Христов. Той добави, че има индикации от турски компании за интерес да доставят газ. „Започваме преговори и с тях“, обяви той.

В „Топлофикация София“ се създава работна група от финансови и технически експери за пълно перструктуриране на предприятеието и намиране на инвестиции за преоборудването му, стана ясно още от думите на министъра.

„В момента фокусът е системни доставки на оптимална цена. Интерконекторът сме го взели на ръчно управление“, добави служебният вицепремиер. „В петък получихме линеен график за получаване на документите и завършване на строителните работи. Поети са ангажименти, включително пред президента, че интерконекторът ще бъде пуснат от 1 октомври, потвърди той.

Министърът припомни и че са успели да договорят доставката на 1от танкерите с втеченен газ от американска компания. „Тук главното беше липсата на терминали. Успяхме да организираме свободен слот за доставка през октомври в Турция. За съжаление останалите танкери, въпреки че офертата беше атрактивна, не можем да се възползваме, защото свободните терминали са на такава цена, че у нас крайният продукт ще е неизгоден“, посочи Христов.

Бизнесът

„Не можем да работим на тези нива на природен газ“, посочи в изявление след заседанието на Кризисния щаб Васил Велев, предс. на УС на Асоциацята на индустриалния капитал в България. „В Турция е под 11 лв., в Сърбия е 90лв. За сравнение – парното в София – неговите 40% са определени при 120 лв. на мегаватчас – августовската цена е близо 300 лв за мегаватчас. Ние направихме сметки с данните, които разполагаме, и смятаме, че 200 лв. на мегаватчас е постижимо, а 250 лв е пределна цена и трябва да се търсят възможности за компенсиране“, посочи Велев. Според него 200лв е простимо при реактивиране на доставки от “Газпром Експорт”.

„Ние нямаме алтернатива на доставките на „Газпром експорт“ в ценово отношение“, категоричен бе Велев. По думите му губим почти 180 млн. всеки месец – почти същото количество ще можем да икономисваме и от договора с азерите, ако наистина влезе в действие интерконекторът на 1-ви октомври.

Синдикатите

Ваня Григорова, икономически съветник на президента на КТ „Подкрепа“, коментира: „Това, което беше чуто от страна на бизнеса е, че при цена от над 250 лв за цена на газа означава затваряне на предприятия. Напомням, че България е с най-високите нива на енергийна бедност в целия ЕС, а все още нямаме разработена дефиниция за “енергийно бедни” граждани, така че те да могат да бъдат подпомагани не с целеви помощи за отопление, а за редовните месечни плащания за електричество и газ. Това, което стана ясно е, че дори за компенсациите за бизнеса вече трудно  се намират средства за компенсация“.

Синдикатите настояват да се гарантира доставка на възможно най-евтиния газ. „И второ – във връзка с цената на тока – искаме да се настоява пред ЕК да имаме право като държава да ограничим износа си на ток“. Според Григорова България може да обезпечи нуждите си от електоенергия, ако не изнася всичко и ако не всичко се търгува на борсите.

Тя акцентира още и на нуждата от компенсация на градския транспорт, за да не остане страната без публичен транспорт. Тази тема отново ще стане особено болезнена в края на годината, тъй като средствата, които бяха заделени през актуализацията на бюджета, ще бъдат изчерпани, предупреди Ваня Гргорова.

Източници: БНР, NOVA TV, бТВ, „24 часа“, Гласове

Източник/ци: Енергийният кризисен щаб: Неизбежно е да влезем в преговори с „Газпром“, за октомври нямаме газ – О Новини

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!