Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Провал! Договорен е слот само за един танкер с втечнен газ през октомври, другите два са отказани

За ноември и декември не можахме да намерим слотове, които са на икономически изгодна цена и американската компания промени офертата, обясни Росен Христов

България е договорила само един танкер втечнен газ с американската компания "Шиниър" в последния ден, в който беше валидна офертата. Това заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов на извънреден брифинг в министерството, предаде БНТ.

"Днес успяхме да договорим слот за разтоварване на един танкер с втечнен газ в Турция и приехме офертата на "Шиниър" за доставка на кораб през октомври. За ноември и декември не можахме да намерим слотове, които да са на икономически изгодна цена. Затова "Шиниър" коригираха офертата за доставка на един танкер през октомври при същите условия" каза служебният министър Росен Христов.

Служебното правителство продължава да разчита на дългосрочни договори, т.е. договори за тръбен газ, които да се сключат в рамките на 6 месеца до 1 година. Водят се преговори с три турски компании. Ще се подновят и преговорите с Азербайджан, след като азерският посланик е уверил служебното правителство, че има нужните резерви и може да се стартират такива разговори.

Само един танкер успя да договори служебният кабинет с количество 1 млн. мегаватчаса на конкуретна цена от 150 евро за мегаватчас. През последните дни синьото гориво се търгуваше на холандската борса за 250 евро. Този газ ще стигне само за 10 дни през октомври.

Росен Христов уточни, че доставката ще бъде в Турция, както са били доставени и предишните два танкера на "Шиниър". Преговорите за доставка за намиране на слотове бяха изключително тежки, призна Христов. Той благодари на компанията, че е проявила гъвкавост и е запазила условията за доставка за един танкер. Така се обезпечава голяма част от количеството за октомври на конкурентна цена спрямо пазарните условия, уточни енергийният министър.

"От тук нататък ще насочим усилията си за подписване на средносрочни договори и да се осигурят системни доставки на тръбна газ на конкурентни цени. Имаме оферти за газ и това не ни притеснява. Това, което ни притеснява е цената и тенденцията на пазара за системно повишаване на цените. В момента получаваме газ на цени над 300 евро за мегаватчас, което е гранично за повечето компании от индустрията. И на тази цена ще се предизвика инфлация, която трудно ще се понесе от някои компании", обясни още Росен Христов.

Не сме се отказали от втечнен газ и България ще участва в търговете, които Гърция ще стартира през есента, за да запази слотове в разширения терминал за втечнен газ, но за 2023 година.

Източник/ци: Провал! Договорен е слот само за един танкер с втечнен газ през октомври, другите два са отказани

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!