Следвайте "Буднаера" в Телеграм

БНБ слага юздите на жилищните кредити

От БНБ са притеснени от бума на жилищното кредитиране и решиха да вземат мерки. В условията на фискален борд, те могат да приложат малко такива. Затова решиха да вдигнат нивото на антицикличния капиталов буфер, приложим към кредитни рискови експозиции в България, от 0,5% на 1%.

Решението е взето поради  ускорените темпове, с които се разширява кредитната активност, особено в сегмента на жилищните кредити. По последни данни новоотпуснатите и предоговорени ипотеки само от началото на годината до края на месец юли възлизат на 2,7 млрд. лв.

По правило антициклкичният бyфep имa зa цeл дa yвeличи paвнищeтo нa бaнкoвия кaпитaл, кoйтo пoкpивa oпpeдeлeни pиcкoвe. Той ce yвeличaвa в случаите, кoгaтo имa пpeкaлeнo гoлям и бъpз pъcт нa кpeдититe. Цeлтa e бaнкитe дa имaт кaпитaлoв peзepв, c кoйтo дa пoкpият зaгyбитe cи oт eднo пocлeдвaщo влoшaвaнe нa кpeдитния им пopтфeйл. Πpи cпaд или нaмaлявaнe нa pъcтa нa кpeдититe aнтицикличният бyфep ce нaмaлявa с решение на БНБ, зa дa ce cтимyлиpa кpeдитиpaнeтo.

„Наблюдаваните темпове на кредитен растеж създават предпоставки за увеличение на задлъжнялостта и за натрупване на циклични рискове, които могат да се проявят в нарастване на обема на необслужваните кредити при евентуален бъдещ спад на икономическата активност. Повишението на равнището на антицикличния буфер има за цел да засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността и капиталовата позиция, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и обезценките“, казват от  БНБ.

Мярката влиза в сила след 12 месеца - от 1 октомври 2022 г., за да могат банките да имат време да реагират.

Източник/ци: БНБ слага юздите на жилищните кредити - Lupa BG

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!