Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Абсурдистан! България първа и единствена в света въвежда едновременно винетка и тол такса

Таксата, която държавата събира от всеки собственик на автомобил ще се вдигне поне двойно, а вероятно и повече от 2017 г.

Хайде преглътнахме скъпите винетки, но това да се плаща двоен данък е абсурдно! Това не може да остане. Никъде по света няма такова чудо!

200 лева до морето и обратно, при това с икономичен автомобил. Толкова вероятно ще излезе само пътят за бленуваната ваканция, като в сметката се включва бензинът и е прогнозна след въвеждането на тол системата, както от Министерството на регионалното развитие планират от догодина.

Оказва се обаче, че в последните разчети на чиновниците от ведомството на Лиляна Павлова ще трябва тя да обхване не само магистралите и скоростните пътища, както се предвиждаше, а дори първокласните и второкласните пътища.

Причината за това е анализ на световните експерти и местните калкулации, които задават ръст на приходите за пътните такси при замяната на досегашните винетки с тол система от над 200%. Ако сега в хазната влизат малко под 200 милиона лева от плащането на ценните стикери, то при въвеждането на новото отчитане ще се чакат минимум по 600 милиона на година. При тол такси само за аутобаните и скоростните пътища, от които до момента не е изграден нито един километър, такива приходи не могат да се постигнат, категорични са експертите. Така 12-те стотинки на километър, за които упорито се говори от месеци наред, ще обхванат на практика 2/3 от всички пътища в страната.

Сметката показва, че само в едната посока от София до Бургас за 360-те километра магистрала българинът с лека кола ще трябва да се бръкне с цели 43 лева, при това ако е закотвен само в морския град и е решил да не мръдне нито веднъж до някой от съседните курорти. Тоест за отиване и връщане цената набъбва до 86 лева. В същото време за 122-та километра до Кулата за почивка в Гърция сумата е доста по-ниска – около 22 лева в една посока, което според туристическите експерти автоматично ще напълни плажовете на гръцките ни съседи от 2017 г., а родните ще опустеят тотално. Те определят като нечувано по целия свят облагане с 12 стотинки на първокласните пътища, което ще доведе до катастрофа куп браншове в страната.

„При такава тарифа ще трябва само за да стигнем до Калотина за пътуване до Западна Европа през Сърбия, да даваме по 6 лева в посока, при това дори не по скоростен път“, коментираха пред „Всеки ден“ превозвачи.

Въвеждането на т. нар. тол система ще затрудни хазната и по друга линия – още преди да е тръгнал конкурсът за избор на изпълнител за изграждането й, вече има заложен друг капан. В Словакия вече сърбат попарата му с изключително скъпата поддръжка, която гълта ежегодно много повече от първоначалната инвестиция. Става въпрос за милиони евро, които вместо да се дават за поддръжка на пътната мрежа, отиват в джобовете на частна фирма.

Все пак от администрацията на Лиляна Павлова обясняват, че за леките коли вероятно няма да се наложи чак такова солено плащане и че е възможно тарифата за километър да падне под 10 стотинки, като да обхваща само магистралите и скоростните отсечки. За всички останали – рейсове и автобуси, обаче е почти сигурно, че замяната на винетките с етапно отчитане ще бъде в пъти по-скъпо, отколкото е сега. /onovini.com/

5 лева такса, за да караме в Гърция

Пунктовете за плащане на тол таксите са построени съвсем близо до граничния пункт „Кулата-Промахон" и са в готовност да поемат пътния трафик.

Леките автомобили ще се таксуват с 2,40 евро, автобусите - с 6 евро, а цената за тежкотоварен камион ще е 8,40 евро. /dariknews.bg/

Какво ще стане, ако се въведе ТОЛ такса?
Един нормално експлоатиран лек автомобил изминава около 10 000 километра годишно по таксуващите се сега с винетка извънградски пътища. Разстоянието от Капитан Андреево до Калотина е 377 км по дългия път през Стара Загора, по магистралата, която искрено се надяваме Павлова да построи. Умножаваме 377 по две (отиване и връщане) и се получава, че турците трябва да платят едва 754 км. Това е около 15 пъти по-малко от българите и около 6 пъти по-малко, отколкото са плащали досега. Събраните от турски граждани приходи ще паднат 6 пъти и трябва да бъдат компенсирани с повече иззети от българите пари.

Още по-губеща е сметката при другата голяма група чуждестранни шофьори – румънците. Огромното мнозинство от тях се движи по 2 маршрута. Влиза от Дуранкулак и стига до Балчик, Златни пясъци, Варна. Или влиза през Русе и стига до Велико Търново или най-много пак до Северното Черноморие. Във всички тези дестинации километрите са 200-400 във двете посоки общо. Излиза, че вместо 3 пъти по-малко от българите, както досега, занапред румънците ще плащат 30-40 пъти по-малко.

Разбира се, министър Павлова има инструмент (и намекна, че ще го използва) да обложи чужденците с по-високи такси. Преминаването по някои трасета, например магистрала Марица плюс магистрала Тракия от София до Стара Загора, могат да са по-скъпи от средната цена за километър. Но в крайна сметка това пак ще удари повече българските граждани, отколкото чуждите, защото, колкото и много да са турските гастарбайтери, все пак българите по магистрала Тракия са повече. /offnews.bg

Пичове, взех си винетка, сега това моята дупка ли е?

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!