Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Румен Гълъбинов: По-високото качеството на живот на българина не се състоя

Няма друга страна с подобни доходи, която да е напреднала толкова малко след присъединяването си към ЕС, коментира пред BIG5.BG икономистът

България изостава в политиката на сближаване в ЕС въпреки получените над 11 млрд. евро през първия програмен период.

Това сочат данните за периода след 2007 г.  

Основният показател, по който се измерва политиката на сближаване – БВП на човек от населението като дял от средното за ЕС, нараства много бавно. Този обезпокоителна тенденция обясни пред BIG5.BG икономистът Румен Гълъбинов.

"Напредъкът, който България постига преди влизането в ЕС, като догонване на средното ниво на доходи в ЕС, е почти равен на постигнатото след 2007 г. с помощта на еврофондовете.

Колкото и политиците да се хвалят с високата усвояемост на европарите, очевидно е, че това не е достатъчно, защото значително подобряване на качеството на живот на хората не се състоя. Няма друга страна със сходно ниво на доходи, която да е напреднала толкова малко след присъединяването си към ЕС. И през 2016 г. България все още продължава да работи по проекти от първия програмен период (2007-2013) от присъединяването ни към ЕС, чийто най-краен срок беше 2015 г.", аргументира се икономистът.

За първи път МОН има оперативна програма - "Наука и образование за интелигентен растеж" (НОИР). Бюджетът е 1.2 млрд. евро. Две годите от старта на новия програмен период 2014 - 2020, усвоените пари са 0,09%, сочи справка на изпълнението на оперативните програми. Реално изплатените пари по НОИР са малко под 1,2 млн. евро, а договорените са едва 112 млн. евро.

В края на миналата седмица европейският комисар по бюджета Кристалина Георгиева потвърди в София, че има забавяне с усвояването на средствата от европейските фондове за иновации.

BIG5.BG 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!