Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Кунева: България подкрепя сключването на ТТИП, чрез него ще ни се развива икономиката

Кунева

България подкрепя сключването на ТТИП като един от инструментите за развитие на икономиката на страната. Това заяви по време на днешния парламентарен контрол вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева, предаде репортер на БГНЕС.

„Ние сме равноправен участник в преговорите и няма да ни бъдат наложени клаузи, с които не сме запознати и не сме съгласни. Важно е преговорите по ТТИП да се водят на принципа на открития диалог и да се знае, че нито България, нито ЕС ще допуснат компромис с високите си стандарти за безопасността, здравето, екозащитата и защитата на потребителите”, заяви Кунева.

Тя припомни, че през средата на юни предстои 14-ят кръг от преговорите между ЕС и САЩ. В края на септември 2016 г. на неформалния съвет „Външни работи и търговия” се очаква да се направи и цялостна оценка на ситуацията по преговорите. „Тази седмица говорителят на Комисията по въпросите на търговията Даниел Росарио заяви, че председателят Юнкер ще поиска на следващия Европейски съвет през юни лидерите на ЕС да препотвърдят на ЕК за преговорите по ТТИП. С този ход се цели да се провери политическата подкрепа от държавите и правителствените ръководители на ЕС и да се достигне решителна фаза в преговорите между ЕС и САЩ за споразумението”, обясни Меглена Кунева.

Тя коментира, че позицията на държавите-членки и ЕК е, че се цели постигане на амбициозно и балансирано споразумение по трите стълба-пазарен достъп, регулаторно сътрудничество и правила, както и потребителските, екологичните и трудовите стандарти, които не подлежат на преговори, както се казва в нашата позиция.

„Споразумението трябва да съответства на 21 век с високи стандарти, насочени към растеж и създаване на работни места. То трябва да подобрява достъпа до американския пазар на стоки и услуги и обществени поръчки, както и европейския достъп то техния пазар. От страна на ЕС е ясно, че бързото приключване на преговорите не може да означава резултат на всяка цена, това се отнася и за нас. Остава много работа в преговорите и редица важни въпроси остават отворени”, поясни Кунева.

Вицепремиерът припомни, че наскоро се е случило масирано изтичане на информация, разпространена само в читалните в столиците на държавите-членки, в публичното пространство чрез „Грийн пийс”. „Този факт е тревожен и вреди на преговорите. След изтичането на информацията френският президент Франсоа Оланд коментира ТТИП и сериозните трудности в преговорния процес. Той заяви, че Франция не би приела ТТИП на този етап. ТТИП има отделна глава за малките и средни предприятия. Споразумението следва да намали административната тежест върху малкия бизнес, да освободи ресурс за иновации”, заяви Меглена Кунева.

Тя обясни, че това са нещата, които ние искаме и считаме, че ако се случат, имаме основание да го подкрепим. „ТТИП трябва да подобри икономическите възможности, да отвори нови работни места. Това е ориентира, който ни казва дали е добре за нас или не заслужава да се концентрираме повече върху тази възможност. Трябва да се открият възможности за разрастване на търговията на малки и средни предприятия, публично-частно партньорство, трансфер на технологии, осигуряване на финансиране”, смята вицепремиерът.

„Предполагам, че след месец министър-председателят ще може да ви каже каква е нагласата, когато на Европейски съвет се разглежда въпросът за ТТИП, мандатът на американския президент също приключва така, че предполага, че ще има доста интензивни разговори на тази страна.

Ще продължим да следим какво се случва с въпросите за околната среда и защитата на потребителя”, зарече се Кунева пред депутатите.

Лично тя смятала, че е по-добре да се опитаме да направим така, че това споразумение, което сключваме със САЩ да бъде в интерес на европейците, отколкото да се страхуваме и да пречим да има такива търговски споразумения между САЩ и други нации. Нека да се концентрираме върху качеството на ТТИП. Това е добра задача, добави по темата Меглена Кунева. /БГНЕС 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!