Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Къде е най-жестока цензурата в медиите - Китай: За четене и публикуване на забранена информация в интернет може да се лежи в затвора

Китай

Къде е най-жестока цензурата в медиите

"Репортери без граница" класира на първо място Джибути, България е на 113-о

В кои държави цензурата е най-голяма? Международната организация „Репортери без граница“ публикува ежегодната си класация „Индекс за свободата на пресата“ сред 180 страни.  В нея те са подредени според свободата на словото и наличието или не на цензура и контрол от правителствата.

Ето Топ 10 на най-несвободните държави:

10. Куба

В Куба е забранено да се публикува информация, която се разминава с официалната политика и гледни точки на правителството. Държавата е собственик на всички средства за масова информация, тя ги и контролира. Носи се наказателна отговорност, включително затвор, за свободно изказване на мнения в пресата.

 9. Джибути

Конституцията на книга защитава правото на свободно изказване на мнения, но този документ не означава нищо за правителството. Властта контролира жестоко средствата за масова информация. Все пак има няколко опозиционни издания и канали, но те са блокирани вътре в страната.

8. Лаос

Независимо от отбелязания напредък в телекомуникациите и инфраструктурата, все още правителството контролира медиите в страната. Всички новини подлежат на проверка и се редактират в зависимост от идеологията. Интересно е, че в Лаос предстои среща на лидерите на държавите от Югоизточна Азия, за нея се очакват журналисти от целия свят.

7. Судан

В сравнение със съседните държави – Южен Судан, Еритрея, Либия, Етиопия и Чад, Судан може да се похвали с някаква свобода на словото. Но радиото, телевизионните канали и другите средства за информация се използват за пропаганда на политиката на правителството. Новини и твърдения, които не се нравят на властите, веднага се отсяват и се блокират. „Неправилните“ журналисти подлежат на съдебно преследване.

6. Виетнам

Правителството, контролирано от Комунистическата партия на Виетнам, забранява частната собственост върху медиите в страната. Централното управление за пропаганда всяка седмица прави съвещания с главните редактори на вестниците, радио- и телевизионните станции, на които ги инструктира на кои теми да обърнат внимание и кои – да бъдат цензурирани. Независимите журналисти са подложени на арести, грози ги затвор по обвинение в антидържавна дейност.

5. Китай

В Китай са издигнали още една Велика непробиваема стена – проектът „Златен щит“ е система за филтрация на съдържанието в интернет. "Щитът" представлява система от сървъри, които стоят между доставчиците на интернет в страната и международната мрежа, която филтрира информацията. За четене и публикуване на забранена информация в интернет в Китай може да се лежи и в затвора.

4. Сирия

Сирия е опасна не само заради бушуващата там гражданска война, но и заради строгата правителствена цензура. Журналистите могат да бъдат арестувани без обяснения за причините, а съществуващият закон за защита на свободата на информацията не значи нищо. От 2009 година насам част от чуждестранните сайтове са блокирани, контролират се даже и онлайн чатовете.

3. Туркменистан

Почти всички медии в Туркменистан се контролират от правителството. На журналистите е забранено да си сътрудничат с чуждестранни колеги. Забранено е да се критикува президентът Курбангули Бердимухамедов. Има само четири радиоканала и още толкова телевизионни, които са признати от правителството. Забранено е на гражданите да гледат чуждестранни шоу програми. Конституцията дава правото на избор на религия, но то се игнорира от властите.

2. Северна Корея

Сега тази страна се управлява от третия наследник на династията „Ким“. Правителството упражнява цензура върху медиите. Новинарските емисии винаги започват с националния химн и с песни, възпяващи вожда Ким Чен Ун. На зрителите се показва само идеална картина за тяхната страна и за лидера им.

1. Еритрея

Това е държавата с най-жестока цензура. Само държавните медии имат право да разпространяват информация. Дори сътрудниците на държавната преса живеят в постоянен страх да не бъдат арестувани за публикуване на материали, които се разминават с позицията на управляващата партия или за теч на информация извън страната. По същия начин стоят нещата и с религията в страната. Ако се практикува неразрешено вероизповедание, може да бъде повдигнато обвинение на виновния за това.

В класацията на „Репортери без граница“ България е поставена на 113-о място. Преди нас са Парагвай и Малдивите, а след нас – Замбия и Конго Бразавил. Най-свободни са Финландия, Холандия и Норвегия.

BIG5.BG 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!