Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Държавата крие колко е фискалният резерв заради спрените агропари

Въпреки, че в четвъртък е последният  работен ден за месеца, в който Министерството на финансите може да публикува на сайта си размера на фискалния резерв към 31 март 2016 г.,  оттам ни отказаха информация по темата, съобщават 19min.bg. Вероятно това е заради спрените агропари, които в края на март вече трябва да са 2 млрд. лв. Това са глоби, които Европейският съюз ни налага и те ще останат за сметка на българския данъкоплатец.

От пресцентъра на Министерството на финансите ни заявиха, че данните ще бъдат качени в последния работен ден на април (четвъртък) в 7 ч. вечерта, но "заради празничните почивни дни е възможно да има забавяне". И обясниха, че не могат да ни дадат информация за спрените агропари, които са част от резерва, и ни препратиха към Държавния фонд Земеделие. Оттам също не получихме отговор и ни обясниха, че трябва да изчакаме още.

Досегашната справка показва, че в края на февруари размерът на фискалния резерв е  8, 8618 млрд. лв, а спрените ни агропари са 1 272 500 000 лева, както 19 минути вече писа. В сравнение с януари увеличението на глобите в земеделието е с близо  половин милиард - 466 100 000 лв. Тогава фискалният резерв е 9, 1904 лв. На 31 януари спрените от Брюксел средства са „само” 806 400 000 лева. Ако тази линия се е запазила и през март, би трябвало неразплатените средства вече да са около 2 милиарда лева, колкото спецове прогнозираха пред 19', че ще ударят "корекциите". Те направиха анализа още м.г.

Всеки сам може да се убеди във верността на числата като отвори страницата на Министерството на финансите и види състоянието на фискалния резерв на държавата. Апропо, той никак не е в блестящо състояние. Стопил се е с повече от милиард за 4 месеца (10,2 млрд. на 31 октомври), като от 8,8618 млрд., разполагаемата в БНБ част е 6,1022. И това при изтеглените чутовни кредити от държавата – външни и вътрешни.

Каква е основната причина? На 31 октомври невъзстановените евросредства са половин милиард лева, докато на 29 февруари вече достигат 2 055 800 000 лв. Нарастването е 4 пъти за 4 месеца!

Добре е политиците първо да си изясняват числата, а после да коментират, че няма никакъв проблем, защото при милиардните суми, отчетени като липса в резерва, е повече от ясно – проблем има и то голям.

Случайно ли е, че Брюксел не възстановява парите, тоест похарченото остава за сметка на бедния български данъкоплатец? Никак, като се има предвид изнесената от разследващия сайт Афера и цитирана от 19 минути информация за купуването с пари по агрофондовете на 2 самолета, 8 яхти, хелипоктер, 20 мерцедеса, 19 БМВ-та и всякакви други луксове. Да не забравяме и скандалите покрай потрошаването на 400 млн. лв от земеделските програми за никому ненужни селски стадиони в населени места, където на практика липсват млади хора, а средната възраст е пенсионна.

19min.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!