Руската ракета РС 26 "Рубеж" удиви Китай и шокира САЩ (ВИДЕО)
Бойните глави на ракетата могат да достигнат всяка точка от територията на САЩВоенните експерти в света са удивени от руската новост – ракетен комплекс с междуконтинентална балистична ракета РС-26 "Рубеж". На възможностите за по-нататъшно развитие на проекта „Ярс” аналитични телевизии даже посвещават специални предавания.В началото на март в ефира на китайска телевизия военен експерт разказал за уникалността на новите руски ракети и притесненията на чуждите армии пред руските МБР. На телевизионното шоу се състоял следният диалог:
„Новата руска ракета РС-26 лети по постоянно променлива траектория. Такова оръжие няма в нито една армия в света – отбелязва експертът и на въпроса на изумения журналист за американската система за ПРО отговаря: За ПРО можете да забравите. Тя е безсилна пред РС-26.”
„Спомнете си последния намек на руснаците, моля, не ни дразнете. И сега от думи те преминах към дела. Това дори не е знаменитата „Топол-М”. Бойните глави на РС-26 летят на хиперзвук и постоянно маневрират. Част от тях гарантирано ще преодолеят системата за ПРО и ще достигнат своите цели."
„Какво се получава? Гащите от страх или са готови нещо да отговорят?” – уточнява водещата.
„Не само САЩ се разтрепериха, че и ние, в Китай, не е смешно. Сега Русия е под надеждна защита, което не можеш да кажеш за другите страни в света” – резюмира китайският военен анализатор.
Защо ракетите РС-26 толкова изплашиха световното експертно общество? Благодарение на използването на полимерни материали с висока здравина при температури до 850 градуса, творението на Воткинския завод е чувствително по-леко от своя предшественик. Например масата на „Ярс”-ове достига 120 тона против 80 тона на „Рубеж”, но въпреки това сумарната мощност на ядрените заряди съставлява 1,2 мегатона (4 х 300 кт).
Сред най-големите безпокойства е обстоятелството, че далечината на полета на ракетата достига до 11 хиляди километра. Това означава, че бойната й глава може да порази всеки обект на територията на САЩ.
Още през декември миналата година заместник държавният секретар на САЩ по контрол над въоръженията и международната сигурност Роуз Гетемюлер призова да бъдат въведени нови санкции против РФ с твърдението, че уж руската страна уж нарушавала договора за ликвидиране на ракетите със средна и малка далечина (5500-1000-500 км), тъй като покривала горния сегмент на диапазона.
За РС-26 е характерен бърз и кратък старт – ракетата преминава ускоряващия старт за по-малко от 5 минути. Наземните средства на НАТО в Европа дори няма да фиксират отделянето на бойните глави, които доста преди целта „потъват” надолу е летят почти хоризонтално. Самите ракети също постоянно променят направлението и височината на полета, като правят лъжливи насочвания към цели.
Ракетите РС-26 вече са готови за масово производство, а тази година комплексът „Рубеж” трябва да постъпи на въоръжение в руската армия.
БЛИЦ
Следвайте "Буднаера" в Телеграм
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!