Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Андрей Арнаудов: Тази земя не е завинаги наша, затова трябва да раждаме деца

Андрей Арнаудов

Роден на 8 юни 1979 г. в София

Завършва “Телевизионна журналистика” в СУ “Св. Климент Охридски”

Телевизионната му кариера започва от предаването “Сблъсък”, което прави заедно с приятеля си от детинство Иван Христов

Малко след това двамата създават продуцентската къща “Междинна станция”, с която правят едни от най-известните тв проекти - “Мюзик айдъл”, “Фермата”, “Това го знае всяко дете”, “Мама готви по-добре”, “Къртицата”, “Почивна станция”, “Вечерното шоу на Иван и Андрей” и още поне десетина. На повечето от тях са и водещи. Бяха и копродуценти на “Всяка неделя”

На 31 март 2016 г. Андрей обяви, че създава общественото Движение за национална кауза

Аз съм софийски гамен, но искам да направя нещо за това общество, казва известният тв водещ и продуцент, след като обяви, че създава Движение за национална кауза

- Г-н Арнаудов, обявихте създаването на Движение за национална кауза. Влизате в политиката ли?

- Не, нямам такова намерение. Това е гражданско движение в обществена полза. Аз и група приятели решихме да го кръстим Движение за национална кауза, защото вярваме, че събитията от последните 25 години формулираха нова национална кауза.

Допреди 10-ина години винаги сме знаели каква е националната ни кауза. Българите са се борили за освобождение, после за обединение в етническите си територии, по-късно е имало хора, които са вярвали в комунизма. Вече и аз помня демокрацията - не знам колко сме се борили за нея, но поне вярвахме, че това е каузата ни. Съвременник съм и на друга наша кауза - как искахме да се върнем като част от западния свят, влизайки в НАТО и Европейския съюз. Но от 2007 г. например нямаме национална кауза. Има някакви битови, финансови и социални проблеми, с които се занимаваме спорадично.

- Вие каква национална кауза намерихте?

- Националната кауза е спасяването на българската нация. За нас тя е

докарана от

неволята и затова

се казва ДНК -

спасяването на

нашето ДНК

Защото за 25 години реално се стопихме с повече от 2 млн. ООН ни е обявила за най-бързо изчезващата нация в света. В някои области повече българи работят извън България, отколкото в България. Ето затова тази кауза трябва да стане национален приоритет, защото и според демографи, и според социолози след 50 години game over (от англ. - играта свършва), няма да ни има.

- Какви хора ще се присъединят към движението?

- На пресконференцията с мен бяха само Ники Кънчев и Хилда Казасян, но съм говорил с големи имена от спорта, музиката, телевизията, юристи, архитекти, лекари. Искам да събера всякакви хора, които имат нужда да защитават обществена кауза, патриоти са, но не искат да влизат в политиката. Нямат задна мисъл това да е част от кариерата им. Аз за себе си също съм решил това.

Винаги съм смятал, че до една част от живота си ще се занимавам с телевизия и впоследствие ще искам да се занимавам с политика. Но напоследък осъзнах, че не искам да се занимавам с политика, защото не мога да променя неща, които бих искал, ако съм там. В същото време разбрах, че продължавам да имам нужда да правя неща, които за мен са важни и значими. Тогава реших, че подобно сдружение в обществена полза на хора, които са патриоти и са успели в областта си, ще може да задава теми, да поставя проблеми, да прави медийни кампании, свързани най-вече с насърчаването на раждаемостта и връщането на българите от чужбина. Такива кампании има на много места в Европа, ние не сме първите, които имат демографски проблем. Сега, когато на вратата ни чукат десетки хиляди хора,

още по-ясно

осъзнаваме, че

тази земя не е

завинаги наша

- Как ще се случват тези ваши кампании? Ще можете ли ефективно да промените нещо, след като не искате да се занимавате с политика?

- Целта е да предлагаме инициативи. Ето, например Унгария има същата историческа съдба като България. Загубила е войните, орязана е от много места, има страхотна демографска криза. Там техният полудиктатор Виктор Орбан е направил революционни неща. За последните 5 години 800 000 унгарци от диаспората им - етническите унгарци от съседните държави, са получили унгарски паспорти. Ако приемем, че има над 1 милион етнически българи в Украйна, Молдова, Сърбия, Гърция и Македония, ние дали ли сме дори и 100 000 паспорта?

Ако предложим на българите в Украйна, Молдова, дори и в Македония по-лесни условия за получаване на паспорти, както и определени преференции, те може и да дойдат, тъй като категорично живеят по-бедно.

- Преди месец имахте намерение да правите регионални референдуми за качеството на живот по места. Тази идея има ли я в новото сдружение?

- Освен насърчаването на раждаемостта и завръщането на българите от чужбина, както и на получаването на българско гражданство от етническите българи, третото нещо, което може да спаси нацията ни, е развитието на регионите. Боян Радев е напълно прав, като казва: “Храната прави борбата”. Един от малкото варианти, които можем да използваме за развитието на регионите, са природните ресурси. Тук въобще не говорим за 2-3 популярни теми, които непрекъснато се повтарят. Има страшно много проекти, които са в застой или не се движат, защото

няма никакъв

диалог между

бизнеса,

политиците

и екологичните организации. А аз наистина смятам, че това е третият лост, чрез който може да се помогне да не намалява нацията като цяло и да не се обезлюдяват регионите. Защото, от една страна, ще бъдем 5 милиона след 10 години, а от друга, 3,5 млн. от тях ще живеят в София.

Разбирам идеята на екологичните движения, те искат да има какво да оставим на наследниците си, да оставим природа, което е много важно. Но трябва да се види и другата гледна точка - на кого ще го оставим. Трябва да се намери баланс между двете.

- Къде е Иван?

- Иван е винаги някъде наоколо. Но национализмът си е моя тема, която винаги съм приемал повече присърце. Разбира се, той винаги ме подкрепя и с него винаги сме заедно. Това е някакво мое желание, моя инстинктивна нужда да направя нещо, дали е правилна, или погрешна, ще разберем.

- Защо напоследък много известни хора обявяват някакви обществени каузи? Слави Трифонов събираше подписи за референдум.

- От телевизията не са толкова много. Асен Агов примерно влезе в политиката преди 20 години, преди 5 години - Николай Бареков, и сега не виждам нито един. Всеки човек може да има различна причина да иска да се чуе неговият глас, без да е задължително да се влезе в политиката. Ние сме много подозрителни хора в България. Питат го: “Искаш ли да влизаш в политиката?” Той казва не. И те: “Ясно, той ще влиза в политиката.”

Все пак мога да говоря само за себе си. У нас това, което наричат патриотизъм, за мен е национализъм. Това не е мръсна дума и съм се запалил по него от моя баща (известния диригент проф. Васил Арнаудов - б. а.). Така съм възпитан като дете. Той ме учеше още тогава, че истинският национален празник е 3 март, а не 9 септември. Той самият е дете на бежанци от Егейска Македония. Възпитан съм в любов към българското и към националната идея. Може би даже някой път съм малко по-краен.

Вероятно винаги ще си остана софийски гамен, но вече влизам във възраст, когато смятам, че освен да правя нещо само за себе си, мога да съм полезен и на обществото.

- Как лично вие самият ще работите за насърчаване на раждаемостта?

- Голям проблем. Но това, че аз наистина не съм дал принос за националната ни кауза, се дължи на непостоянния ми личен живот. Ако е речено, ще го направя. Истината е, че хората, които не го правят в България, са спирани от други причини - финансови и социални. А и да не забравяме, че аз работя с Иван, който прави деца като за целия китайски народ. Дори нищо да не направя, пак ще сме напред, той е много плодовит.

24chasa.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!