Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Роберт Леви: Българите са нещастни, защото нямат самоуважение!

Самоуважението е нещото, което държавата постоянно ни отнема, твърди пред FRONT.BG антропологът.

Роберт Леви

Според Световния доклад за щастието от ООН, България е 134-та от общо 158 държави в класацията, като ни задминават всички европейски държави. Показателите са положителни изживявания, негативни емоции, обща оценка за равнището на живот и други. За да разберем защо българите са толкова нещастни, от FRONT.BG се свързахме с антрополога Роберт Леви, който е обиколил България на стоп.

На какво според вас се дължи мястото ни в класацията?
Причините са няколко. На първо място възможността в България човек да се реализира така, че да има самоуважение, е силно намалена. Държавата ни лишава от самоуважение. А когато един човек няма самоуважение, той не може да бъде щастлив, дори да има добре платена работа. Това е едната страна на въпроса, но е по-важната. По-маловажната е, че ние не знаем какво имаме. Тези, които си даваме сметка, забелязваме и как непрекъснато се опитват да ни го отнемат. Имаме например прекрасна природа, но някой решава, че трябва да я бетонира. Но само малък обществен кръг от хора се впечатлява от случващото се. Има и друго - ако погледнем процента на българите, собственици на жилищата, в които живеят, ние сме на едно от първите места в Европа. Но това никой не го разбира. Основната причина за нещастието ни е липсата на самоуважение. Това е нещото, което държавата постоянно ни отнема.


Има ли и други причини българинът да е нещастен?
За съжаление от Освобождението ни от османско владичество (не робство), досега, ние все още не сме се отърсили от тежки комплекси. Все още твърде буквално приемаме националните си герои и смятаме, че щом те са казали робство, то наистина е било такова. А то е било метафора, която биха употребили и за времето на социализма.

Ние ли сме виновни за нещастието си и как можем да се отървем от него?
Всеки сам кове своето щастие и сам се бори за него. Естествено, че ние сме си виновни. Ние търсим олигархичен модел на управление, ние търсим чиновнически произвол, просто така сме научени. Сравнително скоро след Освобождението – през 80-те години на ХХ век, големият български поет и политически философ Стоян Михайловски пише текст как пропадат и се провалят държавите. В този текст той казва, че когато получиш дарена свобода, ти не можеш да я оцениш. Трябва да се бориш за нея. Той казва също, че трябва първо да ограмотим населението, за да знае то как да се ползва от свободата. И до ден днешен ние нямаме гражданско образование, не засягаме тоталитаризмите и не обясняваме какво е било времето преди 89-та. За съжаление все още не сме подготвени за свободата си.

С какво ни превъзхождат щастливите държави като Дания и Швейцария, те по-свободни ли са?
Превъзхождат ни именно със съзнанието какво е свобода и как да се ползват от нея. Когато човек е свободен, той има самочувствие, той се труди, за да се самореализира. Знае, че той и трудът му са оценени.

Каква е формулата на българското щастие?
Аз СЪМ щастлив. При всички проблеми, които имам, а те изобщо не са малко, аз съм щастлив. Доживях да изляза от времето на посткапиталитарна система и да съм свободен. За да постигне това всеки българин, трябва му образование, образование и пак образование! И не просто да се вглежда в нередностите в живота си, а да се борят срещу тях. Зелените хора (нямам предвид партия „Зелените“), излязоха да се борят за дивото къмпингуване, аз съм един то тях. Така, както „Протестна мрежа“ се борят срещу всяко безобразие или както инициативата „Правосъдие за всеки“ се бори за съдебна реформа.. Хората не трябва да се примиряват и това едно от изискванията за свободата. И щастието.

Интервю на Каролина КАСАБОВА, front.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!