Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Тодор Станков - Снайпера за казармата: Егото на малките момченца трябва да се пречупи!

Трябва ли да се върне казармата и защо?

Миналата седмица военният министър Ненчев сподели идея за връщане на задължителната казарма в България. Предложението му отприщи многобройни дискусии „за“ и „против“ евентуалната промяна. От FRONT.BG потърсихме мнението на човек, който да разкрие от личен опит как се отразява казармата и каква е нейната функция. Срещаме ви с Тодор Станков- Снайпера, който стана известен с това, че застреля камикадзе, атакувало българската база в Ирак през 2003 година. След няколко дни Снайпера заминава на нова тримесечна мисия в Афганистан, но преди това се отби и на нашия фронт. Ето какво сподели пред нас:

FRONT.BG: Трябва ли да се върне казармата?

Да. Не знам обаче дали това, което в момента управляващите разискват, е сериозно предложение. Могат да говорят каквото си искат, но докато не се случи наистина, нищо не е сигурно. Според мен те нямат пари и затова искат да върнат казармата – по този начин ще им излезе по-евтино. За държавата също е по-добре, защото вижте какво се случва с младежта в момента – по мои наблюдения единствените, които тренират и се занимават с някакъв спорт, са клубовете по бойни спортове. Оттам нататък днешните момичета и момчета са пълна трагедия, защото нямат спортен дух.

FRONT.BG: Как ще се отрази казармата на днешните младежи?

Трябва да се нагласят психически, че се налага да влязат и да си отслужат времето. Егото на малките момченца трябва да бъде пречупено, за да разберат, че има хора, които стоят над тях и трябва да се спазва някаква субординация. Това е добре за тях, защото ще ги научи на ред и дисциплина.

FRONT.BG: Възможно ли е тези млади хора да се превърнат в мъже, които да защитават България?

Поне ще се научат как да използват оръжие, как да боравят с военната техника. Ще се запознаят с всички видове технически способи, с медицинската подготовка, изобщо с всички теми, заложени в учебния план на българската армия. Няма откъде другаде да научат всичко това и независимо дали искат или не, ще го усвоят.

FRONT.BG: Защо казармата е важна?

Защото при евентуална мобилизация ще настъпи хаос – нито някой знае как да стреля, нито как да държи оръжие. Това са основни неща, които трябва да се научат. Големият въпрос е как ще се научат да свалят координати от топографските карти и да се позиционират или пък да използват комуникационните средства. Да не говорим за по-сложни неща като служба в големи командни пунктове, където също има места за редници от най-ниския кадрови състав. При мобилизация армията тепърва ще трябва да се занимава с това скоростно обучение и ще е пагубно за държавата. Не казвам, че ще бъдем нападнати отнякъде, но всяка държава трябва да има армия и да се грижи за нея.

FRONT.BG: А при евентуално нападение, кой би ни защитавал, при положение, че армията е в окаяно състояние, а младежите не са обучени?

Армията няма избор, ще бъде изпратена да защитава държавата. Но тук проблем отново са младежите, които трудно ще бъдат мобилизирани. Вторият проблем е, че днес няма сбор от резервисти, както преди е имало. И ако се наложи да направят такъв при мобилизация,резервистите ще са на едно ниво с момчетата, които не са били в казарма, защото не са обучени да работят с новите оръжия и системи. Модернизацията, както всички знаем, не е добра, но все пак я има в известна степен. И дори хората, които са били в казарма и в момента се водят на отчет като резервисти, не знаят как да работят с променените неща. Ситуацията е трагична.

FRONT.BG: Какво е решението на всички тези проблеми?

Истинска модернизация на българската армия, а не само на думи. Не само конфликти във ведомствата кой да вземе поръчките и кой да лапне комисионната. Нужно е истинско обучение на военнослужещите в българската армия и трябва да има сбор на резервисти, които да са в крак с новото оборудване. За пример ще дам документ, който ми попадна наскоро от агенти, които са внедрени в "Ислямска държава". В техния документ имаше 20 точки за обучение на бойците им и една от тях гласеше, че когато напуснат редовете на ИДИЛ, те са задължени всяка година по един месец да минават обучение за запознаване с новата техника. А ние от години нямаме хора, които да са минали подобна подготовка и да са запознати с нововъведенията в българската армия. Така че нито резервистите могат да помогнат, нито хората, които не са били в казарма. Могат да помогнат единствено ловджиите и самата армия, чийто дух обаче е прекалено нисък.

Интервюто взе Каролина КАСАБОВА, front.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!