На каква честота вибрира мозъкът ви?
Алармата звъни в 6:30 сутринта. Събуждате се трудно и може би бегло си спомняте какво сте сънували. След това бързо скачате от леглото и започвате да се подготвяте за поредния работен ден. Оттам нататък, до момента, в който отново се приберете вкъщи и се потопите в тишината на нощта, мозъкът ви работи на така наречените „бета“ честоти.
Това състояние се свързва с диапазона от 12 до 30 херца – казано просто, когато хората се намират в това състояние, изпитват до различна степен бдителност, заинтересованост и повишена умствена активност.
При по-ниските стойности (12-15 Hz) настроението на човек може да бъде описано като мътно и неактивно. Обикновено това се случва, когато се намирате в задръстване на пътя или пък просто сърфирате из интернет. В средата на честотния диапазон (16-22 Hz) човешкият ум се характеризира със значително по-силна активност. Тя се отключва при анализиране на конкретни проблеми и търсене на възможни решения за тях. Към горната част на „бета“ честотите (23-30 Hz) спадат сложните мисли, интегрирането на нови усещания и психическата възбуда. Този тип „бета“ честоти се включват, когато даден проблем изисква голямо внимание и изобретателност.
Следващите наред са „алфа“ честотите (8-12 Hz). Намирате се в релаксирано състояние, без да се притеснявате за някой конкретен проблем. Тези честоти се наблюдават най-често при гледане на телевизия, слушане на музика и четене на книги. Не сте прекалено отпуснат до състояние на полусън, но все пак отсъства стресът от ежедневието и рутината.
Под „алфа“ се намират „тета“ честотите (4-8 Hz). Те се свързват с дълбока релаксация и състояние на лек полусън. „Тета“ вълните са идентифицирани при хипноза, дълбока медитация и извънтелесни преживявания.
Най-нискочестотните мозъчни вълни се проявяват по време на дълбок сън. „Делта“ честотите се намират в диапазона от 0.5 до 4 Hz. Смята се, че експертите в медитацията са способни изкуствено да предизвикват тези вибрации в мозъка.
Погледната така, ситуацията изглежда доста проста, но не е. Съществува още един вид честота, която се намира в диапазона 30 Hz и нагоре.
„Гама“ вълни и моментът на просветление
През 2009 г. е публикувано проучване, което сочи, че моментите на просветление в човешкото съзнание със сигурност са обвързани по някакъв начин с „гама“ вълните. При всички доброволци, които изпитали някакъв вид просветление, е наблюдавана отличителна искра от „гама“ активност, която се появила една трета от секундата преди доброволците да получат просветлението.
„Гама активността индикира цяло съзвездие от неврони, които се свързват за пръв път, за да създадат нова неврална мрежа. Това представлява раждането на нова идея“, пише в научната публикация.
Избликът на „гама“ вълни е бил предшестван от затихване на активността на „алфа“ вълните. Изглежда, сякаш съзнанието нарочно забавя честотата на мозъчната функция, за да си позволи да генерира „гама“ вълни.
Ами ако тези не дотам силни „гама“ вълни са способни да предизвикат просветление в човешкото съзнание, какви неща бихме изпитали при 50, 60, 70 или повече херца? Тук е мястото и на въпроса дали сме способни да контролираме тези вълни. Провеждани са редица проучвания, които косвено потвърждават тази възможност, но тъжната истина е, че науката все още не е стигнала равнище, при което да е способна да обясни напълно значението на различните честоти на мозъчните вълни.
The Epoch Times, превод megavselena.bg
Следвайте "Буднаера" в Телеграм
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!