Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Нов BG домат "Розово сърце" ще е хит това лято

домат "Розово сърце"
Така изглежда новият BG домат, създаден в институт "Марица".

Плодът е едър, месест, с малко семки и много сладък, отглежда се лесно и дава рекордни добиви, казва изобретателката на сорта

Най-новият български сорт домати "Розово сърце" ще е хитът на лято 2016, убедена е неговата създателка доц. Даниела Ганева от Института по зеленчукови култури "Марица" в Пловдив. Близо 10 г. й е отнело изобретението, което вече е патентовано и изпробвано, а резултатите са впечатляващи.

"Това е един чудесен домат, с традиционен български вкус - тънка люспа, месест, с много малко семки и целулоза и прекрасен сладко-киселинен вкус", казва шефката на института проф. Стойка Машева. В сравнение със старите аналогични сортове като "Биволско сърце", новото изобретение на доц. Генева е по-издръжливо на транспортиране, лесно се отглежда както в оранжерии, така и на открито, не е капризно на почви.

"Работихме цял колектив, включващ фитопатолог, ентомолог, химик и вирусолог. Създадохме "Розово сърце" чрез многократен индивидуален отбор в местна популация домати, известна в района на Пловдив като "Момино сърце", казва доц. Ганева. Новият сорт е представен на изложението "Иновации и технологии" и вече е пуснат в семепроизводство.

"Производителите, които м.г. успяха да го изпробват, са много доволни", обяснява ученият. Ограничени количества от "Розово сърце" са били отгледани м.г. и в опитното поле на институт "Марица" и резултатите били удивителни. При полски условия добивите от декар са между 4800-6500 кг от декар. А при оранжерийно производство достигат до 9 тона.

Доц. Ганева уточнява, че сега е моментът да бъдат засети семената, за да може плододаването да започне през юни. Сортът е средно-ранен. "Ако е на открито, може да дава добиви от юни докато паднат сланите", обяснява доц. Ганева. Вегетационния му период - от поникване до узряване, е 105 - 108 дни. Растенията са високорастящи и дават много цвят. Стъблото е средно дебело. Листата са светли, двойноперести с по-дребни листчета, леко засукани към върха. Съцветията са разположени през две-три листа и формират между 4 и 9 плода.

Узрелите домати са интензивно розови, сърцевидни, много едри. Средно един плод тежи между 300 и 550 грама. Те са многокамерни, непукливи, което ги прави удобни за транспортиране. Разтворимите сухи вечества са 5,2%. 

Вкусовите качества на "Розово сърце" според доц. Ганева са прекрасни. Приятен аромат, с много хубаво съотношение захар-киселинност, тънка люспа, много малко и дребни семки. За салати е превъзходен. Е, някои могат и да го преработват, но го препоръчвам за свежа консумация", казва авторката. Тя изтъква още едно достойнство - този домат няма нищо общо с твърдите "найлонови" и безвкусни негови събратя, които се внасят на българския пазар и се белят като ябълки. "Това е така, защото "Розово сърце" няма тези целулолзни нишки, които срещаме при вносните", разяснява доц.Ганева.

Най-новото й изобретение е устойчиво на увяхване и на гъбни болести. Никак не е капризно на почви, няма специални изисквания към тях. Растителната защита е същата както при другите домати.

"Идеален е за отглеждане както от любители-градинари, така и от по-големи производители", допълва тя. Името на новия сорт дошло от неговата форма и цвят. Доц. Ганева не крие, че създаването на "Розово сърце" й отнело много усилия и труд - 7-8 години селекционна работа и 3 г. изпитване. Но пък е доволна, че българите най-после ще могат да се насладят на истински домат. "Те заслужават да ядат хубави зеленчуци. Хората си защитатав родните традиции. Трябва да ги пазим и развиваме", допълва ученият. Единствено се опасява търговците да не надуят цените, като видят този чудесен продукт. "Нямат основание да го продават скъпо. Отглеждането на "Розово сърце" не изисква по-специални грижи от другите сортове", категорична е доц. Ганева. Семепроизводството на новия сорт се извършва само в институт "Марица". 

Едър плод, с тънка люспа, малко семки, месест и много сладък е новият сорт "Розово сърце".

24chasa.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!