Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Депресия? Липсата на витамин D води до депресия - 76% от българите с недостиг на витамин D

Липсата на витамин D води до депресия

Липсата на витамин D води до депресия
Специалисти от университета в Орегон са уверени, че хиповитаминоза на витамин D е една от разпространението причини за депресия. Липсата на витамина увеличава вероятността от развитие на психично заболяване, но не води пряко към него.
Витамин D е необходим на човешкия организъм за поддръжка на костите и мускулите в здраво състояние. При дефицит на витамина се понижава имунитета, увеличава се честотата на сърдечносъдови заболявания, така и на онкологичните.

Учените са провели изследване с участие на 815 жени на възраст от 18 до 25 години. В продължение на 5 седмици доброволките са оценявани по ниво на витамин D в кръвта, както и на психологичното самочувствие.

Всяка седмица са били установявани симптоми на депресия при една трета от доброволките. В повечето случаи заедно с подтиснатото настроение е било установявано и ниско ниво на витамин D в кръвта.

Храната може да лекува депресия, но и да я усилва

В резултат на изследване продължило 10 години, в което са участвали 1 000 жени на възраст 20-80 години, учени от Университета в Мелбърн установили, че повече от 50% от дамите, които включвали в своето меню хлебни продукти, пица, хамбургери и чипс като основна храна се срещат с депресията и могат да изпаднат в депресивно състояние.

Много по-рядко дипресия е наблюдавана при жени, които включват в менюто си плодове, зеленчуци, месо и риба.

Най-рядко случаи на депресия са наблюдавани при жени, които се хранят балансирано и основните продукти в тяхното меню са плодове, салати, риба, орехи, мляко и червено вино.

Източници на витамин D
Витамин D се образува в кожата под влияние на ултравиолетовите лъчи на слънчевата светлина. Продукцията му се влияе от годишните сезони, продължителността на експозицията на слънце, употребата на слънцезащитни средства, кожната пигментация, хранителните навици и др. Проучване показва, че 76% от българите имат недостиг на витамин D.

Храни, които съдържат витамин D
Много по-трудно е да получим достатъчно витамин D от хранителни източници, съдържанието му в повечето продукти е оскъдно. Според проучвания обикновено набавяме само около 20% от витамина от храната, която ядем.
– рибено масло;
– мазни риби, като риба тон, скумрия, сьомга;
– черен дроб;
– сирене;
– яйца.

Специалистите съветват да се приемат добавки с витамини и да се прекарва повече време на слънце, за да се увеличат вътрешните резерви на организма на витамин D.

Препоръчителната дневна доза витамин D за деца е 200-600 IU (международни единици), а за възрастни – 200-1000 IU.
За да получим витамин D от храната, най-добрият вариант е рибата, казва експерти. 100 г сварена сьомга, например, съдържа над 360 IU.

При установен риск от остеопороза, лекарят може да препоръча по-високи нива на калций и витамин D.

по материали на gotvarstvo.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!