Искате да сте уникален? Вземете си панагюрска фамилия!
Велина Гешанова
"Келешев", "Сополов" или "Бакърджиев" избирате Вие
Замисляли сте се откъде идва фамилията ви? В българската традиция фамилните имена се сформират по няколко начина: по личното име на ваш далечен прадядо (понякога и на прабаба), чрез занаята, който е практикувал вашия прародител, чрез прякори, които е е носил и чрез географските населени места.
Най-разпространен начин за отбелязване принадлежността към някоя от горните характеристики е частицата за притежание или иначе казано българските фамилни имена най-често завършват на –ов (мъжки род) и -ова (женски род).
В този материал, ще ви отведа в един възрожденски град, където старите фамилни имена са се запазили до ден днешен. Ще се удивите на звученето на фамилиите в град Панагюрище. Но иначе, всички знаем с какво е известен той!
Възрожденският дух на Панагюрище не може да бъде забаравен от нито един българин. Накратко ще спомена, че Райна Княгиня е родом оттам. А, през 1876 става център на 4-и революционен окръг и главен град на Априлското въстание. При потушаването на въстанието, градът е опожарен и напълно унищожен от башибозука. Въпреки че панагюрци са били най-яростните врагове на Османската власт, много панагюрски фамилии са възникнали именно от турски фрази или думи. И то няма как, все пак 500 години не е никак малко. Нормално е, да има взаимстване, а и предприемчивите търговци са вършали из цялата империя, в която турският е бил нещо като официален и универсален за разбиране между стотиците народи.
И така, в Панагюрище интересното е, че някогашните фамилни имена се се запазили и до ден днешен. В този исторически за България град има толкова „странни“ имена, който ще ви разсмеят от все сърце. Освен това, ще се убедите в цветността на българския език.
Аз съм панагюрка и хиляди пъти съм се чудила откъде наистина идват тези фамилии… И вчера разбрах.
Половината от имената в града са се сформили на базата на прякори и професии.
И така, започваме разходката по улиците на града. И отиваме направо при най-известната панагюрска фамилия „Цоцоркови“. Тя идва от прякора на прародителя „цоцо“ или "цоцор". Невероятно, но факт, може би много е „цоцал“ ("пия вода") основоположникът на тази фамилия.
Друг пример: семейство „Бояджиеви“, която идва от „дядото, който е бил бояджия“. Семейство „Бозаджиеви“- прадядото е бил „бозаджия“.
Но това са по-обикновените фамилии. Сега идват примерите, на които истински ще се посмеете… Почваме със сем. „Келешеви“! Да наистина, има такава фамилия и тя идва от прякор на прародителя, който е бил „келеш“. И до ден днешен „Келешите“, както ги наричат панагюрци, продължават с гордост да си носят тази цветна фамилия. И не, не си мислете, че те наистина са келеши. Напротив: поне двама от тях са лекари, така че фамилията ни най-малко говори за характера на членовете на семейството.
Освен „Келешите“, цветуща е фамилията на сем. Сополови. Мисля, че всички се досещаме откъде идва тя. Живи и здрави да са и да си я носят с гордост.
Продължаваме със семейство „Тухчиеви“. Тази фамилия се е сформила на базата на професията на дядото, който е бил „тухлар“. Даже една моя съученичка, която носи тази фамилия, ми е обяснявал, че, като си е разучвала родословното дърво, е открила, че един от прадядовците й е бил нещо като строител по време на Възраждането. Явно родата обича тухлите просто.
И накрая, за да потвърдя факта, че панагюрци са големи родолюбци, давам пример с фамилията на моя личен лекар – „Еничеров“. Той и до ден днешен казва, че са гордее с нея, защото фамилията му е „историческа“ и "докато съществува неговият род няма да бъдат забравени безчинствата на еничерите.“
Цветни и пъстри са фамилните имена в Пангюрище. Ако имате път наттам, повървете из уличките и се загледайте в некролозите например. Изключително интересни фамилии ще откриете, за които дори не сте подозирали, че съществуват.
Алелуя, да живее българската памет, защото именно по този начин тя се съхранява.
Следвайте "Буднаера" в Телеграм
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!