Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Американски възпитаник за първи път ще командва армията

Ген. Константин Попов

Ген. Константин Попов е баща на дъщеря и момчета близнаци

Ген. Константин Попов е първият американски възпитаник начело на Българската армия. В понеделник, 8 февруари той става началник на отбраната.

За 26 г. преход единствено ген. Симеон Симеонов бе завършил немска, а не руска военна академия. Дори последният шеф на отбраната вицеадмирал Румен Николов, първо е изкарал военноморска академия в Санкт Петербург, а след това нашата “Г. С. Раковски”.

Генералщабният колеж в Алабама, естествено, не прави Попов вещ стратег и военачалник. Но все пак е странно след 12 г. членство в НАТО войската ни да се командва все от руски възпитаници.

Странно е и това, че 26 г. след промените

над 90% от

въоръжението ни

все още е съветско

15 западни хеликоптера и още толкова учебни и транспортни самолети плюс двадесетина бронирани машини са капка в морето.

Голямата надежда е, че именно ген. Попов - сам боен пилот, ще подкара първия многоцелеви изтребител за българските ВВС. Очакванията са реални, защото в края на март най-после министърът на отбраната Николай Ненчев ще внесе проекта за нов самолет в Министерския съвет. Досега генералът избягваше да изразява публично предпочитанията си към конкретен модел, макар да

е летял на

американските Ф-15

и Ф-16, както и на

британския “Ягуар”,

шведския “Грипен”

и европейския

“Юрофайтър”

Но е категоричен, че най-важното е машината да е нова, а не втора ръка.

Попов не олицетворява образа на типичния кадрови военен. Първо, защото почти винаги е усмихнат за разлика от мнозина свои колеги, които смятат, че със сериозните си физиономии внушават респект. Второ, защото е изключително достъпен за колегите си въпреки йерархията. И трето, защото не е привърженик на типичната казармена мундщровка, която започва с набиване на крак на плаца и завършва с нея.

Освен по летищата и полигоните може да срещнете генерала и на най-неочаквани места. Неотдавна се засякохме на представянето на поредната книга с пътеписи на шефа на БТА Максим Минчев. Оказа се, че Попов много обича да чете книги за пътешествия. Заради характера на службата обаче не му остава време за туризъм. От кабината на самолета нито се вижда, а още по-малко се усещат такива неща като ромона на реката или аромата на цветята в африканската джунгла.

Не му остава време и за спорт, макар че

от години поддържа

добра физическа

форма

Заради полетите не пропуска задължителните медицински прегледи, които за сведение на любопитни репортери, се извършват от суперстроги комисии във ВМА, а не в Александровска болница например. Макар че и в двете медицински заведения е абсурд да не забележат, ако незнайно кога и как генералът-пилот се е сдобил със сърдечен байпас или пък че е претърпял кардиологична операция във Франция. Подобни нелепи клюки по адрес на генерала обиколиха наскоро някои жълти сайтове. Сега сериозно - според последните медицински прегледи здравният статус на генерала е поне като на старши лейтенант.

Въпреки злословията Попов е тотален оптимист. Той обича да казва, че съдбата е благосклонна към него, без да дава ясно обяснение за тази щедрост.

“Аз съм късметлия,

нищо страшно не

ми се е случвало

във въздуха

На един му отказала хидросистемата, на друг не му се прибрал колесникът, а при мен - жива скука”, твърди Попов.

Той не е от генералите, които обичат да удрят по масата, като че ли така ще ги чуят по-добре. Но не е и от тези, които лесно свалят гарда. В стила му е упорито и настойчиво, без излишен шум да си постига целите.

Малцина знаят, че Попов има определена заслуга за еволюцията във виждането на вицеадмирал Николов за ролята на Специалните сили. Преди година военен №1 смятал, че пловдивската бригада трябва да се съкращава така, както се режат бройки от цялата армия. С конкретни примери от практиката в редица европейски армии Попов успял да го убеди, че Специалните сили не само не бива да се редуцират, но и трябва да се развиват. Така бригадата не бе свита до полк, съхранен бе и алпийският батальон в Смолян. Константин Попов

е роден на пъпа

на София - на

елитния

бул. “Витоша”,

но почти цялата му кариера е минала по бази и летища. През 1979 г. заминава за военновъздушното училище край Плевен и едва след 20 г. се връща в столицата - този път със съпругата Лили, дъщерята Роза и близнаците Калоян и Веселин.

Единият му дядо е роден в Истанбул, а другият в Серес, но в началото на миналия век се преселили в София. Коцето, както го наричат приятелите, е завършил елитната 22-а гимназия до НДК. Всички от класа били приети във висши училища. Само той избрал военната професия.

В кариерата си

два пъти е командвал

най-голямата ни

авиобаза в Граф

Игнатиево

- преди да замине да учи в САЩ и след като се върнал. Тогава, въпреки отличната диплома от Алабама, кадровиците му казали, че няма места и трябва да чака на топло в щаба. Това впрочем и едно от обясненията защо чак сега американски възпитаник оглавява армията. Години наред изпращането в западни академии бе елегантен начин по-кадърните офицери да се извадят от надпреварата за високи постове. Хватката бе проста - докато те учат английски и усвояват военната наука, по пистите към върховете пускаха по-напористи службаши, за които съвременните тенденции на военната наука бяха последна грижа. Така начело на отбраната застанаха генерали с виждания от времето на Варшавския договор. Когато един от тях го пратиха в САЩ да учи английски, той взе и съпругата си - да му готви родни манджи.

Ген. Попов е изкарал и два мандата на командни длъжности в натовски щабове - в полския Бидгошч и в турския Измир. Благодарен е на съдбата, че в Измир го среща с американския генерал Лий Макфан. С негова помощ затвърдил убеждението си, че бойната авиация не е елементарно средство за унищожение, а цивилизационен избор при евентуално използване на въоръжени сили. На една тренировка Макфан не се поколебал да назначи младия български генерал за командир на тим Б (лично той водел тим А). Предпочел българина пред маститите генерали от държави - ветерани в алианса, и бил страшно доволен, че не се е излъгал в преценката си.

24chasa.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!