Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Учителят Грегъри за образователните промени: Светът полудя! Кой ще ни съхрани?

Османско робство, след това турско робство и накрая РУСКО-ТУРСКА ОСВОБОДИТЕЛНА ВОЙНА. Защо се нарича РУСКО-ТУРСКА ОСВОБОДИТЕЛНА ВОЙНА тогава? Щом има така война, значи има и турско робство!

Григор Димитров – Грегъри

„История славянобългарска” на Паисий Хилендарски, който в момента се изучава в шести клас, не е предвиден за изучаване в новата програма. Учениците няма да обогатяват знанията си за Паисий, будителя...

Също така, в новите учебни планове по история се предвижда издателите с пълна свобода да подбират термините, с които да определят дали е имало Турско робство или е било... съжителство.
Тези промени предизвикаха силни обществени реакции! 

Проектите за новите учебни програми по литература, история и география породиха вълна от коментари в медиите и социалните мрежи. За да разберем доколко тези "реформи" са адекватни, от FRONT.BG се свързахме с легендарния учител Григор Димитров – Грегъри. Той има над 43 години стаж в образователната система.

Ето какво ни каза Грегъри:

Как ще коментирате промените в образователната програмата? Одобрява ли разместванията? 

Образователната система е затворена и консервативна. Това не означава, че не трябва да има иновации и нововъведения или, че не трябва да бъде съобразена с новите технологии, но това, което става е недопустимо. 
Има три предмета, които са изключително важни за формирането на един човек и една личност. Това са БЕЛ, история и география. Тези три предмета, не трябва да бъдат пипани. Онова, което сформира българската нация, дух, традиция и култура трябва да бъде не само съхранено, но и умножено. Обществото днес е разделено и разединено. Това общество е в гражданска война. Кому е необходимо това в този размирен свят? Светът полудя! Кой може да ни съхрани?- само ние! Изключително точна и организирана образователна система. Всичко онова, което разгражда образователната система ни погубва. Няма ли умисъл във всичко това?

Ще бъдат ли ощетени учениците от всички тези промени в образованието?

Въпросът е риторичен. България е еднонационална държава. Всичко онова макар и незаконно, пипа ли се, се посяга върху българщината! Крайно време е да се разбере, че трябва да имаме просветен, културен и национален дух. Не разграждане на националната идея. А тя се твори и формира с изключително точна и добре обмислена образователна система.

Много експерти  твърдят, че всички тези промени са целенасочени. Това така ли е?

Има ли някой интерес да бъде разградена образователната система? След като се разграждат държавностите в България, значи част от държавността е и образователната система.

Подкрепяте ли учителите по география и техните предложения за промени и протеста, който организираха преди няколко дни?

Естествено. Не само тях подкрепям. Историята, българският език и географията, не трябва да бъдат пипани! Нещо повече, те трябва да бъдат увеличени в учебния план. Не може 54 часа в годината да се изучава България. Тук оказват влияние и много други фактори. Учителят трябва да бъде компетентен, подготвен и да разбира от работата си.
Т. нар. "методика на преподаването"също спъва самия образователен процес. Преподавателят трябва да бъде изключително подготвен, за да осъществи мислещи хора, които утре да се справят.

И върху историята се посегна. Махат цялото Средновековие от учебния план. Искат да го сместят в Световната история между 16-ти и 18-ти век. Недопустимо ли е това?

Абсолютно недопустимо. Историята има хронология, географията има територия, българският език и литература имат произведения, които формират българщината. Ние трябва да имаме усещането, че сме българи, а не част от глобализиращия се свят, при утайките. Този свят, социално икономически и политически е абсолютно изчерпан и ние трябва да се съхраним!

Турското робство става "съжителство"?

Османско робство, след това турско робство и накрая РУСКО-ТУРСКА ОСВОБОДИТЕЛНА ВОЙНА. Защо се нарича РУСКО-ТУРСКА ОСВОБОДИТЕЛНА ВОЙНА тогава? Щом има така война, значи има и турско робство!

front.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!