Следвайте "Буднаера" в Телеграм

11 септември още взима жертви - Вижте колко много поразия може да причини един алуминиев самолет в Ню Йорк

11 септември - Колко много поразия може да направи един алуминиев самолет
Вижте колко много поразия може да причини един алуминиев самолет в Ню Йорк...

Михаела Витанова, Александър Градинаров

14 години по-късно броят на загиналите продължава да расте

Покрита от главата до петите в прах и пепел жена, която се взира ужасено в камерата. Преди 14 г. тази снимка обиколи света и стана един от символите на трагедията от атентатите на 11 септември 2001 г. Днес Америка и светът ще си спомнят за ужасяващите атаки, променили завинаги историята. Още по-тъжното е, че дори 14 години по-късно случилото се на 11 септември продължава да взима жертви - чрез болести, вследствие на праха и погълнатите вредни частици и психическите разстройства.

Само преди броени седмици почина 42-годишната Марси Бордърс, чиято снимка й донесе прозвището "Прашната лейди". Тя оцелява при атентатите, но съдбата й е трагична и минава през депресии, алкохолизъм, наркозависимости и завършва с рак на стомаха. През август Марси загуби битката с рака, който според близките й е причинен от вдишването на прах по време на терористичните атаки. Нейната смърт повдигна отново въпроса за въздействието на трагичните събития от 11 септември върху оцелели дори 14 години по-късно.

Преждевременната й смърт отново разгневи множеството спасители, местни жители и офис работници, които са успели да оцелеят при атаките в Световния търговски център, като голяма част от тях също твърдят, че са се отровили от въздуха, който са вдишали. След възвръщането на нормалния живот на хората след трагедията, хиляди от тях бяха диагностицирани с рак въпреки че някои медицински служители все още отказват да потвърдят връзката между болестта и атентатите.

Не само ракът обаче се оказва тежка последица от преживяното. Много от спасилите се, сред които и Марси Бордърс, страдат от посттравматично стресово разстройство. Самата "Прашна лейди" се превръща в параноичен отшелник, отказва да напусне апартамента си и дори се страхува, че заради разпространената нейна снимка в интернет може да се превърне в мишена на терористите. Други оцелели пък разказват, че са се паникьосвали всеки път, когато видят самолет или човек над някоя сграда, смятайки, че той ще ги застреля.

Така 14 години по-късно налице е притеснението, че 2 606 души, които загинаха в кулите-близнаци, всъщност не са единствените жертви на атентатите. Експерти твърдят, че малки, остри като бръснач частици могат лесно да пробият лигавицата на стомаха, ако бъдат погълнати, което вероятно води и до рак на стомаха. Учени и експерти по замърсяване на въздуха пък определят праха от сриването на кулите като "изключително токсичен", съставен от повече от 2500 частици, сред които стъкло, олово и живак. Миналата година трима пожарникари от Ню Йорк, които са работили на мястото на атентатите, починаха от рак в един и същи ден което предизвика отново спорове дали те са се разболели от вдишването на силно отровния въздух.

През 2011 г. американският президент Барак Обама създаде фонд от 1,77 млрд., за компенсация на оцелелите и спасителите, развили здравословни проблеми вследствие на атентатите. Ракът на стомаха също е сред заболяванията, финансирани от фонда. Той е кръстен на името на Джеймс Задрога - полицай от Ню Йорк, който през 2006 г. почина от белодробна болест, която се смята, че е предизвикана след като той прекарва 450 работни часа в развалините на Световния търговски център.

Здравното министерство на САЩ пък цитира проучване на пожарната в Ню Йорк, според което 9000 пожарникари, които са работили в кулите-близнаци, са изложени на по-голям риск от рак, отколкото колегите им, които не са участвали в спасителните операции. Друго проучване показва, че сред 21 000 работници и спасители рискът за рак на простата на щитовидната жлеза е значително по-голям.

Въпреки това заключението на здравните власти е, че все още е твърде рано да се пресметнат до точност такива последици, тъй като развитието на някои видове рак отнемат повече време. Същевременно Здравният регистър на Ню Йорк представи изследване, което показва, че най-разпространеното заболяване си остава посттравматичното стресово разстройство. Изследването сочи, че около една пета от хората, които са се спасили или са помагали при атаката, днес проявяват симптомите на това заболяване.

Здравословните проблеми и трагичната съдба на хиляди 14 години по-късно днес се оказват смразяващо напомняне, че терористите от ??? и тяхната ужасяваща жестокост все още взимат жертви. /standartnews.com/

САЩ: Трябва ни трета световна война, за да излезем от кризата!

САЩ са разпалили 201 от 248-те военни конфликта след края на ВСВ
American Journal of Public Health публикува доклад, изследващ всички въоръжени конфликти, избухнали след края на Втората световна война до днес...

Джими Картър: САЩ е най-големия подпалвач на войни

Да не забравяме: Без САЩ комунизма нямаше да се роди

Списание „Американски Евреи” от 10-ти септември 1920 година пише: „Болшевишката революция в Русия беше работа на Еврейски мозъци, извършена от Еврейско недоволство, чрез Еврейско планиране, чиято цел е да създаде Нов световен ред...

Как САЩ създадоха КОМУНИЗМА - или за участието на капиталистите в революциите

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!