Следвайте "Буднаера" в Телеграм

В Русия смятат САЩ за страна с морален упадък - Искат щаб-квартирата на ООН да се премести в Швейцария

/КРОСС/ Отношението на руснаците към САЩ се е влошило кардинално от времето на перестройката, и днес Америка се счита за страна с морален упадък, настроена към Русия крайно враждебно. Това показват данните от проучването на Руския център за изучаване на общественото мнение (ВЦИОМ).

При споменаването на САЩ болшинството от руснаците се сещат за президента на страната Барак Обама (10%).

Сред най-популярните отговори преобладават негативните характеристики (9%), 4% възприемат САЩ като агресор и „враг номер едно“ (4%).

2% от анкетираните пък виждат Америка като страна-провокатор. Като държава, стремяща се към световно господство, определят САЩ 2% от участващите в допитването. 2% определят Америка съответно като страна, провеждаща антируска политика, а у други 2% страната предизвиква неприязън, отвращение и омраза.

Социолозите отбелязват, че от времето на перестройката отношението към Съединените щати се е променило кардинално. Ако през 1990 г. САЩ е била характеризирана на първо място като държава с висок жизнен стандарт – 35% (през 2015г. -12%), то днес – като страна с висока престъпност и морален упадък – 15% (през 1990 г. – (%), където „в отношенията между хората няма човешка топлота“ – 15% (през 1990 г. – 1%).

„Ако преди четвърт век Америка е била възприемана като свободно общество (13%) с развита наука и техника (15%), където успехът зависи от личните усилия (20%), то днес процентите на съответните отговори са се понижили в пъти  (5%, 7% и 7% съответно)“, се казва в съобщението.

Отбелязва се, че руснаците едновременно са започнали по-често да говорят за недостатъците на Америка: 9% я определят като страна, в която е разпространена расова дискриминация (срещу 1% през 1990 г.), 11% – като общество с голяма разлика между богати и бедни (срещу 5% през 1990 г.).

Анкетираните възприемат американското правителство като крайно враждебно настроено срещу Русия (59%), докато през 1990 г. властите на САЩ, според една трета от допитаните (35%), са настроени добронамерено към СССР. Днес за неприятелски настроени към РФ определят американците 31% от участващите в анкетата (през 1990 г. -40%).

Проучването е проведено в периода 25-26 юли 2015 г. сред 1,6 хил. души в 46 области, краища и републики в Русия. Статистическата погрешност не надвишава 3,5%. /cross.bg/

Руски депутат предложи щаб-квартирата на ООН да се премести в Швейцария

/КРОСС/ Членът на комитета на Държавната Дума на РФ по отбраната Игор Зотов се обърна към генералния секретар на ООН Пан Ки-мун с предложение щаб-квартирата на организацията да се премести от САЩ в неутрална страна, пише РИА Новости, позовавайки се на „Известия“.

По негово мнение, ООН трябва да укрепи ролята си на върховен арбитър на международната арена, а не да става инструмент за влияние в ръцете на САЩ. Според Зотов, щаб-квартирата на организацията трябва да бъде преместена в държава с подчертан неутралитет, каквато е Швейцария.

„Ползата от обществената дискусия около инициативата по преместването на щаб-квартирата е очевидна: това ще позволи на държавите да погледнат по друг начин на мястото на ООН в съвременния свят и за пореден път ще актуализира въпроса за фундаменталните реформи на организацията и адаптирането й към текущите реалии“, заяви Зотов.

Той отбеляза, че в момента реда на издаване на визи позволява на Вашингтон „избирателно“ да допуска делегати на работните срещи на Генералната асамблея.

Зотов даде за пример наскорошния инцидент с председателя на Съвета на Федерацията Валентина Матвиенко, която получи виза за САЩ с ограничения.

Припомняме, че Матвиенко, която влиза в черния списък на САЩ, трябваше да пристигне с руската делегация в Ню Йорк за участие в сесията на Междупарламентарния съюз, която ще се проведе от 31 август до 2 септември. Американските власти обаче, издадоха на политика виза за три дни (от 29 до 31 август), която не ѝ позволява да излиза на повече от 25 км разстояние от центъра на Манхатън, където се намира щаб-квартирата на ООН. В резултат на това руските депутати се отказаха от пътуването.

„Ръководството на САЩ няма право да приема решение за ограничаване на присъствието на официални лица на площадките на ООН. Това трябва да бъде оценено като намеса в делата на ООН, което противоречи на Устава на организацията“, каза още Зотов. /cross.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!