Следвайте "Буднаера" в Телеграм

6 нови американски препоръки за хранене срещу рак - Най-достъпните храни антирак

Ракът е лечим, но фармацевтичната мафия го крие?

Връзката между рака и храненето е толкова очевидна за съвременната наука, че новини в тази област минават като светкавица почти едновременно през здравните рубрики в медиите. Така стана и с новите 6 американски съвета за подбор на храните. Два от тях изглеждат революционно различни и ехото от реакциите за тях ще кънти с години. Защото са свързани с най-масовата храна на западния човек - млечните храни, и безспорния фаворит за Изтока - соята.

Неизменната мечта на човека за безсмъртие не е копнеж по увеличаване на продължителността на живота, а за удължаване на младостта. Направете си експеримент: попитайте различни хора

колко дълго биха искали  да живеят. Сто години? Двеста? Вечно? Опишете им

какво си пожелават - куп болести и немощно тяло

И веднага ще се поправят, че се отказват от безсмъртие, ако просто ще вегетират като ненужни растения.

Всъщност ние очакваме да разтегнем годините, в които сме здрави и силни. Ако в Средновековието средната продължителност на живота е била 30 години, към началото на миналия век е вече 48, а днес - около 70. И ще се увеличава. С последните открития в биологията много учени прогнозират, че средната продължителност на живота ще расте до трицифрени числа. Това превръща в основни въпросите за срока на годност на органите. А ракът е сред основните фактори за израждането им. И в крайна сметка за здравето на най-малката им съставна част - клетките. Докато сме живи, те се обновяват (дори най-сложните клетки на мозъка, за които доскоро медицината приемаше, че след приключване на растежа единствено стареят).

Целта е новите клетки да поемат работата на умиращите. Ние виждаме останките основно от епидермиса - най-външния слой на кожата. Всъщност те не се излющват толкова бързо, колкото ни изглежда - преди това изкарват 2-3 седмици във вярна служба на организма. И двата пола най-бързо се разделяме с клетките на дебелото черво, които живеят средно 4 дни, а при мъжете най-уязвими са сперматозоидите - обновяват се на три дни. Здравите червени кръвни клетки изкарват около четири месеца, докато белите живеят средно повече от година.

Единствено мозъчните клетки може да съперничат по възраст на организма. В някои от тях животът угасва едва със смъртта на човека.

Но в рамките на живота обновяването на клетките е резултат на тяхното делене. В неслучайно избрани от природата органи това се случва милиарди пъти. Старата клетка осигурява свое пълно копие, като му предава подробна информация за същността си. И

ако дори веднъж се появи дребно несъвършенство в копирането на данните, грешката започва да се предава в следващитепоколения клетки

Все едно да се ползва за копиранe на ксерокса леко дефектно копие, после дефектното копие за ново, което е още по-калпаво, после това по-калпаво за още по-по-най. Много пъти. Като всеки неблагоприятен фактор увеличава риска изродена, мутирала клетка да излезе от контрол и в някакъв момент да стане туморна.

Раковите клетки се различават от нормалните основно по това, че

се размножават по-бързо и не се подчиняват на командата да умрат, когато изтече времето им - стават безсмъртни.

Днес приблизително 1 от всеки петима в зряла възраст е болен от рак. И в основата на това стои клетъчна мутация. Ако човек живее достатъчно дълго, се увеличава и възможността някоя клетка да се повреди и да започне да се размножава безконтролно и неудържимо. Рак.

Е, храната е един от основните начини да се опитаме да избегнем болестта. Затова и всеки съвет какво да ядем и какво - не, заслужава внимание. Изданието на Американския колеж по хранене съобщи, че има основание някои хора да избягват големите количества млечни продукти, за да се намали рискът от рак на простатата
Дори се дават примери, че редовното пиене на две чаши мляко дневно може да увеличи с около 1/3 вероятността за тумор при мъже, които имат фамилно предразположение. (Коментар на българския експерт по храните проф. Стефка Петрова вижте в интервю с нея в съботния очерк)

На фона на споровете около млякото и млечните продукти съветът да се ограничи или при съпътстващи други рискове напълно да се избягва употребата на алкохол звучи направо скучно. Новото е, че учените са събрали накуп канцерогенните ефекти върху отделните органи. Пиенето приближава към диагнозите рак на устата, на фаринкса, на ларинкса, на хранопровода, на дебелото черво, ректума и дори на гърдата.
Само едно питие на седмица увеличава вероятността за злокачествен тумор в устата с почти 25%. Две или три питиета на ден? Ако се вземат усреднените статистики, това вдига процента за развиване на рак на дебелото черво малко над 20.

С още по-голяма категоричност звучи актуализираният съвет на американците да се избягват червените и преработените меса. Надеждата е така да се намалява рискът от фатални тумори на дебелото черво и ректума. Вероятно и само

50 г преработено месо на ден - 2 резена бекон или малка наденица, вдига с 1/5 риска,

тълкуват експерти, цитирани в една от многобройните публикации за новите съвети. Още по-злокобно звучи цитатът "Яжте 120 грама червено месо на ден - с размерите на малка пържола, и увеличавате с 28% шансовете си за получаване на колоректален рак."

Към хората, които гледат на зеленчуците като на гарнитура, без която може, а на месото, като на истинска храна, е препоръката

да избягват мръвки, приготвени на силна скара или пържени  на "червен" котлон

Смята се, че така може да ограничат опасността от рак на дебелото черво, на ректума, на гърдата, на простатата, на панкераса и даже на бъбреците.
Дали не е прекалено? Обяснението е, че с избора на непрегорели хапки или дори алангле могат да се избегнат образуващите се при агресивна термична обработка на месото хетероциклични амини. Те могат да променят ДНК синтеза и затова се смятат за свързани със споменатите ракови заболявания.

Още по-добре е да се дава предимство на меню с малко месо и превес на плодове и зеленчуци, отсичат експертите. Това категорично ще намали вероятността да попаднете сред хората с най-често срещаните форми на рак. Препоръката е особено валидна за мъжете. В почти всички райони на света жените ядат по-големи количества плодове и зеленчуци. Има смисъл обаче да се вслушат и жени, за които това правило не важи. Така една от 10 жени с по-"мъжко" меню има шанс да избегне диагнозата рак на гърдата.

Тъмнозелените листни зеленчуци са особено препоръчителни за намаляване на общия риск от рак

И по-специално става дума за кръстоцветни зеленчуци като броколи и зеле. Тяхната роля като щит срещу колоректалните фатални тумори, както и срещу рака на белия дроб и на стомаха, е доказана. А зеленчуците, богати на каротеноиди, като моркови, са средство да се ограничи вероятността от рак на гърдата.

В същия контекст, но донякъде по-ясни са позициите на американските онколози за консумацията на соя. Мненията "за" и "против" сред специлистите са почти поравно, а това от години създава объркване сред жените в чие становище да се вслушат. И понеже очите на страха са винаги по-големи, в повечето западни държави преобладава отказът. Новите открития по-скоро

трябва да зачертаят страха, че соевите продукти водят до рак на гърдата

Аргументът е, че китайските момичета, които изяждат всеки ден храни с еквивалент на половин чаша варени соеви зърна, два пъти по-рядко развиват рак на гърдата по време на менопаузата. А при тези, които все пак заболяват, рискът от рецидив е по-малък, отколкото при жените, които не са включвали традиционните за тази част на света храни редовно. Към съвета обаче американците правят важно уточнение - соята да се приема възможно по-малко обработвана или под формата на органично тофу, вместо да се вземат соеви протеинови концентрати и изолати, които често се срещат в добавките.

Мотивът препоръките да се пуснат, преди да е изтекъл "официалният" 10-годишен срок на предходните, е, че с всеки изминал ден болните от всички видове рак се увеличават. По-добре е при наличие на достатъчно основания да се дадат изпреварващи съвети, обясняват големите медии в САЩ, които публикуват материалите.

Споровете около ефектите на млякото и соята обаче ще продължат още дълго.

според единодушните прогнози на авторитетите в областта на храненето и онкологията. Още повече че и едните и другите, са насочени към специфични за двата пола видове злокачествени образувания, свързани с хормоналния баланс. /24chasa.bg

Най-достъпните храни антирак

Учените знаят повече за списъка какво не трябва да ядем, за да пречим за появата на рак, отколкото за точния набор от храни, които помагат срещу тежката болест.

Медицината е категорична, че трябва да ограничаваме преработените меса, солените продукти, сладкишите с бяла захар, огромните порции червено месо.

Вместо това препоръчват да пълним 3/4 от чинията си със зеленчуци, плодове, зърнени и бобови храни.

Но кои от тях застраховат от тумори? Не очаквайте скоро един-единствен общовалиден списък. Което има и положителен знак - значи много храни имат потенциал срещу болестите, за които мислим като за смъртна присъда.

Пълният преглед на хиляди изследвания върху диетата, физическата активност и теглото, анализирани от Световния фонд за изучаването на рака и Американския институт за изследване на рака, дава основание учените да препоръчват предимно неща, които можем да наберем в зеленчуковата и овощната градина. На втора линия са пълнозърнестите храни и чак след това - риба или "постно" месо.

Световните класации с конкретни зеленчуци обикновено започват с броколи. А на плодовете - с малини, къпини, боровинки. 

У нас четирима от всеки петима души вероятно се сещат първо за чесъна. За сведение на по-малобройната група те са прави. Въпреки че неприятният дъх доста подкопава авторитета на зеленчука. Същите серни съединения, излъчващи миризмата, може да попречат за образуването на канцерогенни вещества в тялото. Действат по две линии - ускоряват възстановяването на изправността на ДНК матрицата в клетките и подпомагат унищожаването на дефектни клетки със заложби да се изродят в ракови. Смята се, че е особено силен в профилактиката на рака на дебелото черво. Но има още десетки ползи - от засилване на имунната система до потеницала да побеждава бактерии, включително хеликобактер пилори - виновника за някои язви и рак на стомаха.

За най-голям ефект скилидките трябва да се смачкат или нарежат на ситно и да престоят 15 мин

Това активира ензимите и съдържащите сяра съединения, които изпълняват основната роля срещу туморите. Има изследвания, които откриват подобен, но по-скромен ефект от лука и праза.
Броколите и близките кръстоцветни зеленчуци като бяло и червено зеле, къдраво зеле, карфиол, съдържат други силни бойци срещу рака - фитохимикалите глюкозинолати.

Доматите и останалите съдържащи ликопен зеленчуци и плодове имат потенциал за предотвратяване или намаляване на риска от рак на простатата, на гърдата, на дебелото черво, на белия дроб. Над 70 различни изследвания убеждават в превантивните ефекти на доматите

На друго основание между суперхраните срещу рак се нарежда авокадото - плодът, който на вкус определяме като зеленчук. Той е фаворит на онколозите заради уникалните си мононенаситени полезни мазнини, които са като защитна капсула за всички органи. Но се радва и на любовта на кардиолозите - увеличава добрия холестерол, намалява лошия и така предпазва стените на артериите от втвърдяване или образуване на плаки и в крайна сметка намалява риска от инсулт и инфаркт. По сходни причини в номинациите редовно присъстват суровите орехи и другите ядки, както и мазните риби като сьомга, тон, скумрия. 

Благодарение на ярките си цветове плодове като малините, боровинките и къпините, които по подражание на жаргон и у нас вече наричат бърита, съдържат екстремни количества фитохимикали, които засилват имунитета

Това автоматически означава, че са в състояние реално да намаляват вероятността за рак - той се появява, когато стражите на организма в лицето на имунните клетки не успеят да унищожат или ремонтират клетки, които може да се изродят в туморни. Парадоксалното е, че по друг механизъм пречат на тялото да развива свръхбдителност и бурна реакция на определени вещества, с други думи - алергия. И не на последно място фитохимикалите на бъритата пазят сърдечносъдовата система от патологични промени, намаляват риска от диабет тип 2 и болестта на Алцхаймер.

Специално място има превзелият интереса и на българина джинджифил. Както и не толкова популярните в ролята на антиракови средства от трапезата куркума и зелен чай. Антиоксидантите им възпрепятстват окислителните реакции и образуването на протеини, които провокират възпалителни процеси в клетките. Дори в малки количества тези вещества пречат на рисковите промени в ДНК - виновници за израждане на клетките. /24chasa.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!