Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Проницателни думи на мъдрост от Алберт Айнщайн

fresh-science.com

Какъв е смисълът на живота като цяло? Отговорът на този въпрос сам по себе си е религия. Има ли смисъл, ще попитате отново вие? Аз ще ви отговарям така, човек който не намира смисъл в собственият си живот или в съществуването на околните е не само жалък, но почти негоден за живот.”

Така започва колекцията от есета, писма и разкази на Алберт Айнщайн, написани някъде между 1922 и 1934 година. Използвайки мъдростта и гения си той показва своята истинска същност на добър, състрадателен и мъдър човек, способен да разбира човешките проблеми и тревоги.

С наследство от безброй документи, той е допринесъл с много за развитието на модерната наука. Мнозина са запознати с работата му в областта на теоретичната физика, теорията на относителността и прочутата формула E=mc2 за енергията и масата. На фона на всичката тази слава в научните среди политическите му и религиозни възгледи остават в сянка.

В “Смисъла на живота” – една от темите, които той засяга, “всеки има специфични идеали, определящи посоката на усилия и успехи на индивида”, Айнщайн пише:

Идеалите, които ме тласкат напред по пътя, тези даващи ми винаги кураж да се изправя срещу предизвикателствата на живота, са истина, доброта и красота. Без връзка с хора споделящи подобни мисли, без хора изпълнени с любов и интерес към това което вършат, животът би бил пуст и празен. Обикновените материални неща, имоти, предмети, богатство, лукс – те за мен са истинските достойни за презрение.”

“Красотата на живота не се крие в успеха, а креативността на индивида, творчеството, чувствителността, извисяването на личността, докато плявата като мнозинство остава заблудена в своите общи мисли и чувства.”

Следват някои от най-известните мисли и цитати на Айнщайн за смисъла на живота и всичко останало.

“Религията, Изкуството и Науката – това са клони на едно и също дърво.”

“Науката може да бъде създавана само от този, който изцяло е пропит от стремеж към истина и познание. Но източникът на това чувство води началото си от областта на религията. Оттук и вярата във възможността правилата на този свят да са рационални, т.е. постижими за разума. Аз не мога да си представя истински учен без крепка вяра в това. Образно, ситуацията може да се опише така: науката без религия е куца, а религията без наука е сляпа.”

“Свободата на човека в съвременния свят прилича на свободата, която има човек, който решава кръстословица: теоретически, той може да впише която и да е дума, но практически, той трябва да впише само една, за да реши кръстословицата.”

“Бог е хитър, но не е злонамерен.”

“Всички от детството си знаят, че еди какво си и еди какво си е невъзможно. Но винаги се намира някой невежа, който не знае това. И той прави откритие.”

“Всеки човек е задължен, в известна степен, да върне на света толкова, колкото е взел от него.”

“Целта на училището винаги трябва да бъде възпитание на хармонична личност, а не създаване на специалист.”

“Образование е това, което остава, когато забравим всичко, което сме научили в училище.”

“Стреми се не към това да постигнеш успех, а към това, щото твоят живот да има смисъл.”

Човекът е част от цялото, което ние наричаме Вселена, част, ограничена във времето и в пространството. Той усеща себе си, своите мисли и чувства като нещо отделно от целия останал свят, което представлява своеобразна оптическа измама. Тази илюзия е станала тъмница за нас, ограничаваща ни в света на собствените желания и привързаността ни към тесен кръг близки наши хора. Нашата задача е да се освободим от този затвор, да разширим сферата на своето участие до всяко живо същество, до целия свят в неговото великолепие. Никой не може да изпълни такава задача докрай, но самите опити да се постигне тази цел се явяват част от освобождението ни и основание за вътрешна увереност.”

“Особено изглежда нашето положение на тази земя. Всеки от нас се появява тук не по собствено желание и без да е молил за кратък престой, без да знае защо и за какво. Във всекидневния живот ние само чувстваме, че човек е тук заради другите, заради тези, които обича, и много други свързани с него човешки същества.”

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!