Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Темида глуха за кошмара в Сливен

Темида глуха за кошмара в Сливен
Стресът разболя една от заложничките, съкратиха простреляния гард. Снимка: БулФото

Георги Мангинов /StandartNews/

Сливен. 23 март 2011 г, сряда. Часът е 15,30. Току-що съм приключил командировка в Ямбол. Влизам в личния си автомобил и потеглям към Сливен. За 16 ч имам уговорена среща с областния управител на Сливен Марин Кавръков. Звъня му и разбирам, че няма промяна - срещата ни остава. На влизане в града под Сините камъни започва да ръми дъжд. Сещам се, че нямам чадър и решавам да отида с колата до сградата на областна администрация.

Цяло чудо е, че 5 минути преди 16 ч намирам място за паркиране. Възможно най-близо до областната управа. И още по-близко до клона на "Инвестбанк"-Сливен, който се намира от другата страна на малката уличка. Всъщност моят опел е паркиран на не повече от 4 м от входа на банката. На първа линия. Кавръков ме приема, сядаме на кожените фотьойли и започваме да говорим, но телефонът му звъни и той трябва да дава спешни указания за важна продажба на земя. Аз си мисля за въпросите. Ще правя интервю с губернатора...

Минали са 2-3 минути след 16 ч. Единият от прозорците в кабинета е отворен. Чувам гърмежи. Областният управител говори разпалено и явно не чува шума. Или не обръща внимание... В първия момент си мисля, че хлапета хвърлят пиратки. Пак се гърми. Марин Кавръков свърша разговора си по телефона и се обръща към мен. В този момент влиза секретарката му, която съобщава, че в съседната сграда се стреля. Охраната от входа на областната администрация се обадила. И заключила входа на сградата. За всеки случай. Слизаме два етажа по-долу, във фоайето. Тук гърмежите се чуват доста по-отчетливо. И всичко се вижда като на длан.

Прозорците на банката се тресат от куршумите

Очевидно се стреля вътре. По стъклата се появяват дупки, но не се чупят. Бронирани са. Виждам как прибягват цивилни полицаи, които носят пистолети. Наведени са, някои дори пълзят по земята. Насочили са пистолетите си към банката, но никой на стреля. Един от тях е на сантиметри от прозореца на директорката на клона, която познавам от ранното си детство... В този момент си мисля - някой снима филм. И се ядосвам, че не съм разбрал по-рано. Да направя репортаж...

Идва линейка, която спира на сантиметри от моя опел. Вратата на банката се отваря и виждам как с гръб към улицата излиза един от охранителите на клона. Секунда по-късно разбирам, че дърпа човек за краката

Главата му буквално дрънчи по стълбите

Гледката ме ужасява. Сигурен съм, че мъжът, когото влачат, е мъртъв. Двама полицаи и охранителят го качват в линейката. От банката проехтяват нови 4-5 изстрела. Един след друг. Очевидно се стреля по хората, които качват простреляния мъж. Слава Богу, куршумите на похитителя не улучват никой. Единият обаче успява да уцели предното стъкло на моята кола. Тогава разбирам, че екшънът пред очите ми не е филм. Оказва се, че нямам право да излизам от сградата на областната администрация. В епицентъра на драмата със заложничките съм. Което ми дава уникалния шанс да виждам и чувам повече от всеки друг. Областният управител дава разпореждания и интервюта пред мен. Виждам как зад близкия блок се събира ръководството на полицията. В тъмното чувам разговорите и заповедите им. Разбирам за колебанията им. Научавам за пристигането на главния секретар на МВР и психолозите. Виждам как полицейски шефове минават през мазето на блока. Разбирам, че някой им е предоставил своя апартамент, откъдето видимостта е отлична. Пристига и тогавашният премиер Бойко Борисов.

Така в сряда привечер започва

най-дългият ми работен ден на кореспондент

Чийто край идва чак в събота. След 72-часова работа и... нонстоп безсъние. Преди да заспя, на 26 март 2011 г., в събота вечерта, си правя малка равносметка. Ясно е кой е прострелян - Станчо Станев, вторият бодигард на банката. Тогава Станчо още е между живота и смъртта. Няма яснота дали ще оживее. Всичките 6 на брой заложнички са на свобода. Ясен е и похитителят. Някой си Стефан Стефанов от новозагорското село Кортен. Работник в частна охранителна фирма в Нова Загора. Който искал да стане полицай и явно да открадне много пари. Ясна е и ролята на полицията, чиято перфектна работа никой не може да отрече.

Пиша тези редове на 26 март 2013 г. Точно 2 г. години след моя най-дълъг работен ден като кореспондент. И пак си правя равносметка.

Клонът на "Инвестбанк" е вече на друг адрес. По настояване на служителите, които държат колкото се може по-рядко да се връщат към ужаса от часовете, когато бяха похитени. 2 г. по-късно една от шестте заложнички

не ходи на работа - тежко болна е

Коварната диагноза дойде почти веднага, след като Стефан държа до главата й дулото на своя пистолет. Колежките й не крият, че още не са преодолели стреса. Всяка от тях си носи последиците от него денонощно. Както и семействата им. Днес банкерките вече искат да говорят. Възмутени са от факта, че не са били изслушани от съда при първото дело. На него похитителят се призна за виновен по всички обвинения и процесът мина по съкратената процедура, без изслушване на свидетели. Както е по закон. Така ще стане и при новото дело, ако Стефан Стефанов се признае за виновен по всичките 9 на брой обвинения на прокуратурата. "Ние държим съда да ни чуе. Не е нормално някой да ни държи като заложнички, да ни заплашва с убийство, да размахва пистолет, а ние да нямаме право да говорим пред съда", казва Мими Иванова, която бе една от шестте заложнички.

Охранителят Станчо Станев "прескочи трапа". Оживя, но има увреждания на здравето, които ще си носи до гроб.

Без далак е, над 50% инвалид

"Похитителят стреля по мен, за да ме убие, държа момичетата като заложнички, а няма влязла в сила присъда", възмутен е Станев. Който от миналия месец не е охранител в банката. Освободен е от работа поради промяна в щатното разписание. Няма ги трима от полицаите, основни действащи лица в заложническата драма, които бяха наградени за случая. Тогавашният шеф на ОДП-Сливен Никола Геджев е на работа в столицата. Зам.-директорът на полицията Станимир Колев се премести в Кърджали. Шефът на сектор "Тежки престъпления" в дирекцията на МВР-Сливен Станчо Станчев е пенсиониран...

Похитителят Стефан Стефанов е в затвора, но без влязла в сила присъда. Той получи присъда от 14,5 г. затвор, която бе отменена, заради допуснати процесуални нарушения. Стефан

даже получава любовни писма в затвора

Делото срещу него започва отначало следващия месец. С нов съдебен състав. Решението на Апелативен съд - Бургас, с което е постановено връщане на делото, е "злоупотреба с право". Това решение е едва ли не индикация за това, че всички произнесли се на трите инстанции по това дело съдии не са проявили достатъчен професионализъм, за да установят "недостатъците на обвинителния акт". Това заявява окръжният прокурор на Сливен Пламен Стефанов, който е и наблюдаващ прокурор по делото. "Възмутен съм от произнасянето на Апелативен съд - Бургас. Решението им е бягство от отговорност. Обвинителният акт по делото е внесен на 26.09.2011 г. и е недопустимо след период от общо 1,5 г. след внасянето му и произнасянето на три съдебни инстанции по делото да се констатират "нарушения", касаещи изготвения обвинителен акт", гласи становището на Стефанов на сайта на прокуратурата.

Съдия-докладчик по новото дело срещу банковия похитител е Мартин Данчев, зам.-председател на Окръжния съд в Сливен. Ясно е, че процесът започва отново на 18 април. Не е ясно кога ще завърши. Ако завърши.

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!