Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Geng He

Какво дава сила на Гао Джишенг да продължава напред (Част 2)

Част 1

Отворено писмо на съпругата на Гао

Генг Хе, съпругата на изчезналия правозащитен адвокат Гао Джишенг, на протест във Вашингтон на 14 февруари. (Shar Adams/Epoch Times)

Друг път, през лятото, храната в семейната ферма все още не била узряла и така тяхното семейство разчитали на заета от другите храна. Един ден майка и син просяци дошли до дома на Гао. Майката на Гао им казала да седнат, отишла до семейната ферма и отчупила няколко кочана царевица, които все още не били узрели, и им ги дала.

По-късно братята и сестрите на Гао започнали да работят. Особено след като той станал адвокат, икономическото състояние на майка им се подобрило значително. Оттогава тя можела да помага на повече бедни хора. Броят на „бедните роднини“, които подслонявала, ставал все по-голям.

Четвъртият брат на Гао му казал, че майка им подслонява всички бедни хора от съседното село като свои роднини. Тези „роднини“ винаги идвали в дома им за вечеря по празниците. Тя също така плащала и училищните такси на бедните деца, които били изгубили бащите си. Гао не знаел за това, докато тези деца не дошли на погребението на майка му.

Спомен, който е останал дълбоко в Гао, е от времето на Китайската нова година, преди майка му да почине.

Един ден, след като семейството привършило с почистването след вечеря, един баща довел две деца до вратата им, за да проси за храна. По-възрастната сестра на Гао тъкмо щяла да ги отпрати, когато болната им майка, която била в леглото, с усилие отворила очи и наредила на дъщеря си: „Рунрун (прякорът на по-възрастната сестра на Гао), моля, дай им да вечерят.“

Докато семейството вечеряло, майката на Гао няколко пъти молела него, братята и  сестрите му да се уверят, че бащата и двете деца имат достатъчно храна, същевременно изпитвайки болка от болестта си. Когато чула, че двете деца кашлят непрекъснато, тя помолила Гао да има даде пари, за да отидат на лекар.

След като бащата и синовете му се нахранили, Гао Джишенг помолил сестра си да дезинфекцира приборите с гореща вода. Майка му отворила очи с голямо усилие и го разкритикувала: „Променил си се. Сега в твоите очи те са бедни хора и са различни от теб. Мислиш по този начин, защото смяташ, че те са различни от теб.“

Дълбокото й състрадание е незабравимо за Гао и то има силно въздействие върху него. Той пише: „Често бях развълнуван до сълзи от действията на състрадание на майка ми поради вярата й в будизма. Изминаха двайсет години и станах известен адвокат, който представя хората в неравностойно положение. Често колегите ми водят в офиса ми хора на патерици, в инвалидни колички или такива, които не могат да си позволят да платят за дела. Тогава в съзнанието ми изникват сцени с майка ми, която помага на бедни хора.“

Последните думи на майка му към децата й били: „Не карайте бедните хора от селото да изплатят парите, които са заели от мен. Трябва да продължавате да помагате на тези бедни деца с училището им, докато завършат.“

На 6 март 2005 г. майката на Гао почина с усмивка на лицето си. Тя остави седем деца, 14 внуци, двама правнуци и безброй плачещи бедни „роднини“.

Няколко дни след смъртта й Гао пише през сълзи „Моята обикновена майка“ пред ковчега й. В края на статията той казва: „Майка ми беше герой. Често казвам това с увереност. Майка ми беше обикновен човек, но това не й попречи да има велик характер. Нейният велик характер се проявяваше непрекъснато в малките действия в ежедневието й.“

„По-голямата част от живота й бе изпълнен с нещастие, но тя никога не спря да помага на другите, които също бяха в тежки ситуации. Въпреки икономическото си положение, тя продължаваше да помага на другите. (Когато писах тези думи, плачех).“

„Нейното голямо сърце и велик характер имат постоянно въздействие върху всички нас. Тя беше бедна в по-голямата част от живота си, но ни даде неизмерно духовно богатство. Животът й е книга, въпреки че тя не можеше да чете.“

„Болезнено е да си спомням за великия й характер, но това ме прави и щастлив. Дори хиляди статии няма да са достатъчни, за да събера спомените си за обикновената ми майка. Но независимо от това, трябва да напиша нещо, за да изразя колко много тя ми липсва.“

Втората сила, която помага на Гао, идва от вярата му в хуманността. Той казва в статията си „Кой може да победи човешката природа“: „Най-глупавото е да се обяви война на вярата, защото това е обявяване на война на хуманността. От началото на човешката история няма сила, която да може да победи хуманността, и няма да има и в бъдеще. Китайската комунистическа партия е направила глупав избор, обявявайки война на християнството и Фалун Гонг. Хуманността никога не е била побеждавана от която и да било мощна сила.“

Третата сила, подкрепяща Гао, идва от религията му. Гао пише в статията си „Глас от сърцето ми“: „Външни приятели могат да мислят, че семейството ми е нещастно. Всъщтост съпругата ми, Генг Хе, е най-непримирима. Аз съм оптимист и вярвам в Бог. Въпреки че бях изтезават почти до смърт, това бе само физическа болка. Сърцето, изпълнено с Бог, е пълно и не остава място, за да приеме болка.“

Изтезанията, които Гао преживя, не могат да се опишат с думи. Всеки път когато си помисля, че живее в тъмнина, мъката ми, притесненията и тревогата ми ме карат да не съм себе си. Но вярвам, че докато Гао е жив, той ще запази силата си, вярвайки в Бог; ще запази своята вътрешна светлина и надежда.

В миналото Гао Джишенг предоставяше правна помощ за безброй хора. Днес той има нужда от помощ. Той се нуждае от помощ от международната общност. Дойдох във Вашингтон този път, за да призова за повече помощ за съпруга ми от международната общност. Надявам се международната общност да знае, че Гао Джишенг е почтен, че е в затвор заради поддържане на правосъдието и е подложен на жестоки изтезания.

Искрено благодаря на г-н Смит за въпроса му. Той ме накара да разбера по-добре съпруга си и по този начин да навляза по-дълбоко в неговия вътрешен свят. Надявам се повече хора да го опознаят по-добре и да му помогнат да спечели свобода възможно най-скоро и да се върне при нас.

Генг Хе
15 февруари 2012 г.

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!