Детайли от бягството на Уанг в консулството на САЩ
Конгресмен на САЩ обещава разследване
![]() |
Уанг Лиджун, началник на Бюрото по обществена сигурност на Чонгчинг (Chongqing) |
Какво точно е станало в деня, когато Уанг Лиджун (Wang Lijun) избягва в консулството на САЩ още не е напълно ясно, но спекулации и коментари изобилстват в китайския интернет. Американски служители също публикуват информация за това, а Конгресът на САЩ обещава разследване на аферата...
Уанг е бивш зам.-кмет и шеф на полицията в Чонгчинг (Chongqing), мегаполис в югозападната част на Китай. Той е дясната ръка на Бо Шилай (Bo Xilai), лидер на комунистическата партия в Чонгчинг, известен като ултра-ляв хардлайнер. Бо е известен още с усилията си от всякакво естество да спечели пост в Постоянния комитет на Политбюро, групата от девет мъже на върха в йерархията на Китайската комунистическа партия (ККП).
На 2 февруари Уанг неочаквано е понижен от своите постове и назначен да оглавява отдел "Култура, образование и опазване на околната среда". На 5 февруари той говори за значението на новите си отговорности пред Педагогическия университет на Чонгчинг и на други места. Никой и не подозира, че той ще побегне в консулството на САЩ в Ченгду на следващия ден.
Следва хронология на събитията, публикувана за пръв път на Weibo, китайски микроблог сайт, от потребител на име Сун Дапао (Sun Dapao) в десет отделни постинги. Оттогава акаунтът на Сун е блокиран, но информацията се разпространява широко в китайския интернет. Автентичността й предстои да бъде проверена и потвърдена.
След като Уанг се прибира в 5:00 ч. на 6 февруари, офицерът [отговарящ за охраната на резиденцията на Уанг] рапортува "Всичко е нормално" и три от шестте групи за охрана са освободени. Останалите три групи са поставени в предната и задната част на сградата, и една като резерва. Всяка група се състои от трима служители.
Уанг наблюдава внимателно ситуацията през прозорците. Половин час по-късно, когато всичко се успокоява, той напуска сградата преоблечен като стара жена в кола с предварително поставен обикновен регистрационен номер и напуска спокойно. После заменя регистрационния си номер с такъв на полицията в Чонгчинг и поема пътя към Ченгду.
Близо до Ченгду Уанг се обажда на Генералното консулство на САЩ в Ченгду от временен мобилен телефон и казва: "Аз съм заместник-кметът на Чонгчинг, Уанг Лиджун. Искам политическо убежище. Ще пристигна скоро в Ченгду Сити".
След 30 минути, около 9:00 ч. на 6 февруари, Уан Лиджун, заместник-кмет на Чонгчинг Сити в Народна Република Китай, влиза с кола в Генералното консулство на САЩ в Ченгду.
Генералният консул на САЩ Питър Хеймънд (известен още като Цао Цао) и няколко заместник консули чакат и приемат Уанг в конферентна зала. При пристигането си Уанг веднага поисква политическо убежище. Като доказателство [че животът му е застрашен] Уанг предоставя снимки на негови подчинени, които са били тайно задържани и измъчвани до смърт, както и видео за заговор на Бо Шилай да убие Уанг, което да изглежда като самоубийство, автомобилна катастрофа, изчезване, или убийство по време на бягство, свързано с престъпления.
След дълъг разговор длъжностните лица на САЩ казват на Уанг: "Получихме Вашата молба за политическо убежище, но трябва да докладваме на Гари Лок, посланикът на САЩ в Пекин, който ще реши вашата молба. Надяваме се, че разбирате."
След като получава телефонния доклад от генералния консул в Ченгду в 11:00 ч., Гари Лок веднага пише подробен рапорт до Белия дом.
В същото време, използвайки договорености, сключени от САЩ [консулството] и използвайки кодови думи, Уанг се свързва със своето семейство, за да ги уведоми, че е в безопасност.
В 5:00 ч. на 7 февруари, посланикът на САЩ Лок официално уведомява генералния консул в Ченгду, че Белият дом е отхвърлил молбата на Уанг за политическо убежище. Но американското правителство упълномощава Лок да даде хуманитарна помощ на Уанг.
В 6:00 ч. американски официални лица придружават Уанг на закуска и обсъждат как да му помогнат. Уанг предлага да се предаде на централното ръководство на ККП, но не на Бо Шилай.
Уанг заявява пред консула на САЩ: "Аз бягам от политическото убийство на Бо Шилай, затова се крия в американското консулство."
Консулът на САЩ се съгласява, че това е единственото обяснение, което комунистическата партия ще приеме.
В 8:00 ч. сутринта (пекинско време) на 7 февруари Гари Лок е уведомил ККП. ККП веднага изпраща човек от Министерството на Държавна сигурност да лети до Ченгду, за да прибере безопасно Уанг в Пекин. [Информация, предоставена от] Уанг ще послужи да се разследва Бо Шилай, Хуанг Чифан (Huang Qifan) [кмет на Чонгчинг] и на техните хора.
В 7:00 ч. охраната [пред резиденцията на Уанг] осъзнава, че той се е изплъзнал. От информатор в Пекин Бо вече е научил, че Уанг е избягал в Генералното консулство на САЩ в Ченгду. Той веднага нарежда на кмета Хуанг да замине за Ченгду със 70 полицейски коли.
Виждайки, че ги обграждат с полиция, от консулството в Ченгду се обаждат до посланик Лок в Пекин, който уведомява ККП за станалото. Вбесени, от ККП незабавно заповядват на секретаря на ККП на провинцията (Сичуан) да се заеме с безопасността на Уанг и на американския персонал в консулството. Те експедират сили на Държавна сигурност и полиция от Сичуан да изгонят полицаите на Чонгчинг от Ченгду. Същевременно те чакат пристигането на длъжностното лице от централата [Министерството на Държавна сигурност в Пекин].
В 12:00 ч. чонгчингската полиция, начело с кмета Хуанг Чефан, е изгонена от Ченгду.
В 2:00 ч.Чию Джин (Qiu Jin), заместник министър на Министерството на ДС, пристига с министерски екип в Ченгду и поема ситуацията в свои ръце.
В 3:00 ч. Чию е уредил среща с Бо Шилай и поисква обяснение. Час по-късно Чию информира по телефона Уанг Лиджун за съобщение от Ху Джинтао: "Вашият проблем ще бъде разгледан справедливо от ККП, няма да обвиним добрия, нито ще простим на лошия."
Уанг отговаря, че е готов да бъде разследван от ККП. "Няма да отрека престъпленията си, но тези, които не са мои, никога няма да призная. Подавам молба за съдебен процес срещу Бо и семейството му с обвинение за корупция", казва той.
За периода 4:30-5:30 ч. Уанг се среща с американския Генерален консул и предоставя на Съединените щати редица документи.
В 6:00 ч. Уанг напуска сам Генералното консулство на САЩ в Ченгду.
В 8:00 ч. на 8 февруари Уанг е ескортиран до Пекин от заместник-министъра на Министерството на ДС.
Не може да се потвърди какво точно се е случило в консулството в Ченгду. Но Бил Гертц от Washington Free Beacon се позовава на неназован американски представител, според който администрацията на Обама е отхвърлила молбата на Уанг Лиджун за политическо убежище от страх да не разсърди китайския режим.
Американският конгресмен Дейна Рорбачер (R-CA), председател на Подкомисията по надзор и разследвания в Камарата на външните работи обеща, че подкомисия й ще разследва как САЩ е разглеждал случая с Уанг, пише още Гертц.
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!