Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Youdao Li, pureinsight.org

Истории за император Tанг Тай Зонг (Част 3 от 3)

Част 2 от 3

Мъдър политик


Един ден Танг Тай Зонг (Tang Таi Zong, втори император от династията Танг) казал на своите служители: „Прочетох някои задълбочени статии, написани от Суи Янг Ди (Sui Yang Di, син на първия император на династията Суи, известен с тиранията и лукса си). Защо той е могъл да разграничи доброто от злото в своите писания, но не и в държавните дела?“.


Дженг Уей (Zheng Wei) отговорил: „Дори и императорът да е светец, той трябва да изслушва предложенията на другите без суета. По този начин мъдрите хора ще могат да споделят своите мъдрости; смелите ще могат да жертват всичко. Суи Янг Ди е разчитал на собствените си способности за всичко и винаги се е смятал за прав. Което е говорил е било като думи на светец, което е правил е било като дела на дявола. Освен това той не е имал познания, така че единственият възможен край за империята е било унищожение.“ Тай Зонг отвърнал: „Всичко това се е случило не много отдавна, затова трябва да запомним тези уроци.“

Друг път Тай Зонг казал на своите служители: „Като гледат в огледалото, хората могат да видят външния си вид. Като гледа в най-лоялните си служители, императорът може да види собствените си грешки. Ако императорът винаги смята себе си за прав и не чува съветите на своите служители, а в същото време служителите го ласкаят, за да го направят щастлив, императорът ще загуби своята империя и неговите служители няма да са живи. Точно както Шиджи Ю (Shiji Yu), служител на Суи Янг Ди, който го ласкаел, за да предпази богатството си. Когато Суи Янг Ди бил убит, той също не е могъл да живее повече. Трябва да запомните този урок и да посочвате грешките ми.“

Веднъж когато разговарял с длъжностното лице, отговарящо за записване думите на императора, Тай Зонг казал: „Всеки път, когато контактувам с моите служители, преди да продумам мисля за това известно време, за да не кажа нещо нередно. Така че рядко говоря.“ Длъжностното лице отвърнало: „Моят дълг е да записвам всяка дума, която казвате. Така че ако Ваше Величество направи грешки, аз ще ги запиша. Така Вашите грешки ще навредят не само на империята днес, но също така ще са за смях на бъдните поколения.“ Като чул това, Тай Зонг останал много доволен и официално наградил този служител с 200 топа коприна.

При друг повод, когато говорил със своите служители, Тай Зонг заявил: „Някои казват, че императорът не се страхува от нищо. Това не е истина. Аз се страхувам от наказанието на боговете и се притеснявам от мнението на моите служители. Дори ако внимателно и съвестно изпълнявам задълженията си, пак се страхувам, че което правя може да не е съгласно волята на боговете и на моите поданици.“

След което Тай Зонг допълнил: „Това, на което държа, е да управлявам страната съгласно което ни учеха Рао, Шун (велики древни китайски императори), Джоу Гонг (велик древен китайски държавен служител) и Конфуций. Техните методи за мен са като крилете за птиците и водата за рибите. Без тях не мога да живея дори и минута.“

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!