Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ying Ma и Anna Stute, Kan Zhong Guo

Историята на Краля маймуна

Кралят маймуна или Сун Уконг
Кралят маймуна или Сун Уконг (Sun Wukong)

Кралят маймуна затиснат под планината Ушинг

Кралят маймуна или Сун Уконг (Sun Wukong), известен на китайците като герой от „Пътуване на запад“, една от класическите китайски новели, създал бъркотия на Небесата и дори небесните войни не успели да го подчинят. С помощта на бог Лао Дзъ и бог Ерланг, най-добрите небесни генерали, Кралят маймуна най-накрая бил заловен, но нищо не можело да го нарани, нито нож или брадва можело да го пореже, нито светкавица, гръм или огън да го засегне. Затова бог Лао Дзъ сложил Краля маймуна в алхимичната си пещ за 49 дни, но вместо да изгори, той се появил от фурната по-силен от преди, бил развил чифт очи, които му позволявали да вижда през това, през което другите по принцип не можели.

Без да знае какво да прави с Краля маймуна, Нефритеният император (Господарят на небесата) поканил Буда да го победи. Буда се усмихнал на Краля маймуна и казал: „Ти, непослушна маймуно. Ти нямаш учител и не си преминала през усъвършенстване, как смееш да се опитваш да отнемеш властта на Нефритения император?“

Кралят маймуна отговорил: „Способен съм да се трансформирам в 72 различни образа, безсмъртен съм и мога да използвам облаците, за да пропътувам 18 хил. мили на едно салто, тогава защо да не мога да взема властта на Нефритения император?“

Буда казал: „Ще сключа сделка с теб. Ако успееш да направиш салто и да изскочиш от дясната ми длан със едно салто, ще позволя Нефритеният император да ти предаде властта. В противен случай ще трябва да се усъвършенстваш хиляди години на Земята.“

Поглеждайки дланта на Буда, която не била по-дълга от стъпало, Кралят маймуна се усмихнал и припряно казал: „Сигурен ли си, че можеш да изпълниш това?“ Буда отговорил: „Разбира се, разбира се.“

Така Кралят маймуна застанал по средата на дясната длан на Татагата, мислейки, че дланта не е по-голяма от лотосово листо. Той направил едно салто и продължил да се движи напред, докато не видял пет големи колони. Предположил, че е достигнал до края на небесата и за да остави следа, уринирал в основата на първата колона, изскубал един от космите си и казал: „промяна“ и променил косъма в голяма четка, с която написал на средната колона думите: „Велик мъдрец, висок колкото небесата, бе тук.“

Той се върнал в центъра на дясната длан на Буда с друго салто и му изкрещял: „Тръгнах и се върнах, сега трябва да накараш Нефритения император да ми предаде властта си.“ Буда казал: „Ти, маймуно, знаеш ли, че все още си в моята длан?“ Кралят маймуна отвърнал: „Ти не знаеш, че стигнах до края на небесата и открих пет червени колони там. Оставих следи. Смееш ли да дойдеш с мен, за да проверим?“

Буда казал: „За мен не е необходимо да ходя да проверявам, само погледни надолу и ще видиш.“ Кралят маймуна погледнал и открил, че на средния пръст на дясната ръка на Буда били изписани думите: „Велик мъдрец, висок колкото небесата, бе тук.“ Освен това в ръката на Буда се усещала силна миризма на урина.

Кралят маймуна бил много изненадан и казал: „Как е възможно това. Написах тези думи на колона, която крепи небесата, но как така е на твоя пръст? Не, не вярвам. Това е невъзможно.“

Той се опитал да избяга от ръката на Буда, но Буда обърнал ръката си и превърнал петте си пръста в планина от петте елемента злато, дърво, вода, огън и земя, и затиснал Краля маймуна под планината, където той останал в плен в продължение на пет века.

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!