Gary Feuerberg (Epoch Times) (със съкращения)
Лидер на китайско демократично движение удостоен с награда посмъртно
Снимка на Лиу Ди малко преди смъртта му. (Със съдействието на фондация "Уей Джингшенг") |
Лиу Ди начело на движението от 5 април 1976 г. на пл. „Тянанмън“. Това е полицейска снимка, използвана като „доказателство“, но за други е заснет героизъм. (Със съдействието на фондация „Уен Джиншенг“) |
Вашингтон. Дисидентът, който оглави протеста, инициирал демократичното движение в Китай, скромно не потърси никакво признание. То обаче дойде с присъждането на „Шампионската награда за демокрация на Уей Джингшенг“ на Лиу Ди (Liu Di).
На 5 април 1976 г. хиляди се събират на югоизточния ъгъл на пл. „Тянанмън“ на протест срещу Културната революция и управлението на четиримата Маови наследници над Китай.
Начело на протестите е Лиу Ди и наскоро фондация „Уей Джингшенг“ (Wei Jingsheng) го удостои за неговия „огромен принос към каузата на китайската демокрация“.
61-годишният Лиу почина от рак на 19 октомври в Китай, преди да може да чуе новината за награждаването си.
Протестът от 5 април е повратен момент. „През 1976 г. хората вече бяха започнали да изпитват недоверие към лъжите на комунистическата партия – коментира Уей Джингшенг, цитиран в изявлението на фондацията. – Но по онова време много малко хора й се противопоставяха открито… Повечето хора все още вярваха в нея.“
Лиу е включен в черните списъци, става беглец и впоследствие излежава 10 месеца в затвора. Протестът от 1976 г. обаче инициира вълни от протести за демокрация в Китай. До края на живота си Лиу присъства в различни продемократични движения, макар че дейността му остава неизвестна за повечето хора.
Уей Джингшенг също изиграва водеща роля в движението „Стена на демокрацията“, именувано на дълга тухлена стена в пекинския квартал Шидан (Xidan), където е позволено поставянето на лични изказвания през краткия период на относителна отвореност под управлението на Денг Шяопинг (Deng Xiaoping). Най-известният коментар, стартирал движението „Стена на демокрацията“, е на Уей.
Той проявява смелостта да каже, че нещо жизнено необходимо липсва в комунистическата държава, а именно демокрацията. Прекарва в затвора 18 години от живота си, включително много години в строг тъмничен затвор, заради продемократичната си дейност. Президентът Клинтън успява да осигури освобождаването му за медицинско лечение в САЩ.
В САЩ Уей основава фондация „Уей Джингшенг“ през 1998 г., посветена на поощряването на човешките права и демократизацията на Китай. Самият той е печелил многобройни награди, в това число „Сахаров“ за свобода на мисълта и „Робърт Кенеди“ за човешки права.
Съгласен с участта си
Лиу е стриктно наблюдаван от комунистическите власти след освобождението му от затвора през 1990 г. заради ролята му в протеста на пл. „Тянанмън“ и никога не е освободен от преследване, според изявлението на фондацията. Поради това не е в състояние да се задържи на постоянна работа и живее в постоянна бедност. Дисидентството му обаче продължава въпреки това.
По думите на Чипинг Хуанг (Ciping Huang), изпълнителен директор на Фондацията, отличителна черта на Лиу е била мълчаливата му саможертва. „Бяхме изненадани да открием, че Лиу е най-странилият от внимание демократичен активист, когото сме виждали“.
Когато някой го пита за движението от 5 април, Лиу отговаря: „По онова време не се замислих много. Знаех, че сме обречени на неуспех и че развръзката няма да е добра. Аз съм само един от хората и просто направих, каквото трябваше. Мой дълг е да съм съгласен с участта си. … Когато сме изправени пред такъв феодален фашистки тип Културна революция, вдигането на бунт е дълг на всеки китаец със съвест.“
Активизмът на Лиу съчетава смелост с трезвото приемане на цената на тази смелост. По думите на Хуанг, през 1976 г. той е бил един от „малкия брой хора, които са осъзнавали нуждата от промяна на социалната система, не са имали илюзии относно еднопартийната диктатура и са имали желание да заплатят цената на подобна идеология“.
Следвайте "Буднаера" в Телеграм
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!