Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Китай ЗН: Мигриращите работници в Китай: „Граждани втора категория“

China Labour Bulletin е базирана в Хонконг неправителствена организация за проучвания. Наскоро тя съобщи за движение на работниците в Китай. В страната има над 20 млн. мигриращи работници. Обикновено те нямат здравни осигуровки и пенсионен план; в града се надяват да получат справедливо отношение от работодателя и от фабриката. Според доклада, когато интересите им са незащитени, младите работници или активистите сред тях използват Интернет и мобилните телефони, за да организират стачки и протести...

Наскоро хонконгската China Labour Bulletin публикува доклад. Близо половината китайски работници са от новото поколение. Те не искат да са като родителите си, завръщащи се в бедния си роден град; искат нов живот в града. Тази мечта изисква достатъчно пари и те се надяват да получат справедливо заплащане от работодателя и от фабриката.

Говорителят на China Labour Bulletin, Джефри Кротъл, посочи, че Китайският арбитражен комитет по трудовите въпроси е приел случаи, засягащи над един милион работници. Повечето от тях не са получили заплати или компенсации. Работниците нямат стабилна защита на своите права или интереси, защото не са защитени от местното правителство.

Джефри Кротъл: „Все пак би трябвало да подчертая, че исканията на работниците не са твърде големи. Те настояват за основни човешки права. Но при настоящите условия все още не получават разумни възнаграждения. Разбира се, че трябва да увеличат дохода си.“

Според агенция France-Presse мигриращите работници на Китай са наричани „граждани втора категория“. Въпреки че са живели в града, а някои са били дори родени и отгледани в града, поради произхода си те остават същите като родителите си и нямат почти никаква социална осигуреност.

Г-н Тян Фученг, шанхайски работник: „По време на инфлация да живееш с 500 долара (месечно) – честно казано е трудно дори да си позволиш хранене три пъти дневно; ако например имахме лошо здраве, животът щеше да е много тъжен и много труден за оцеляване.“

През август Пекин разруши училището за деца на мигриращи работници. Децата на над 30 000 мигриращи работници имат трудности с ходенето на училище.

Джефри Кротъл: „Някои училища за деца на мигриращи работници бяха затворени; децата могат само да се върнат в родния град на родителите си или просто не могат да намерят училище, така че според този случай оставането в града е наистина трудно. Разбирате, че някои мигриращи работници – да вземем за пример младите – не са доволни от правителството; щом се разгневят, със сигурност ще протестират.“

Докладът на China Labour Bulletin посочва, че новото поколение е по-уверено. Когато не могат да подобрят отношението към тях, десетки милиони млади китайци, вещи в използването на Интернет и мобилните телефони, започват стачки за вдигане на заплатите.

Според модератора на Централния комитет на Китайската социалдемократическа партия, Лиу Инчуан, мигриращите работници също са данъкоплатци и не е честно на децата им да не е позволено да ходят на училище в града или да им се позволява, но при висока такса, защото са облагани с допълнителни такси за това, че не са регистрирани местни жители, и т.н.

Лиу Инчуан: „По мое мнение китайската система за регистрация на домакинства от историческа гледна точка е най-жестоката и несправедлива система, но те (мигриращите работници) нямат никаква протекция в града, никакви човешки права или правна защита. В града те са граждани втора или дори трета категория; статусът им е по-лош от този на който и да било обикновен работник в града.“

Лиу Инчуан изтъкна, че ако Китай не промени тази система, мигриращите работници ще надигнат глас, когато стане непоносимо, и вулканът ще изригне.

NTD репортери Tang Rui и Wang Mingyu.

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!