Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Паша Павлова

Речта на политиците: много думи и клишета, малко смисъл


Днес на пресконференция на студенти и преподаватели на СУ „Св. Климент Охридски“ бяха представени резултати от анализа на изказа на българските политици…

От срещата, наречена „Как(во) говорят българските политици“, стана ясно, че в речта на политиците има много малко смисъл, използване на клишета, много думи, без да се казва нищо, предаде Агенция КРОСС. Според студентите и преподавателите от СУ всички български политици говорят неправилно, диалектно и не спазват правилата на българския книжовен език.

В политическото пространство са се оформили три групи политици:
- такива, които са над 20 години в политиката – съвършено владеят клишетата, избягват конкретните отговори, говорят интелигентно, образно, убедително, но не дават информация;
- такива, които използват агресивно поведение – като Сидеров и Янев, те са автори на т.нар. „бисери“ – езикови и на събития;
- такива, които наскоро са навлезли в политиката – всеки представя себе си, неангажиран от политическа реч, но много бързо овладяват клишетата и се отклоняват от конкретните отговори.

Освен групите, проф. Миланов представи и т.нар. „Езикови портрети на българските политици“, като до момента са готови около 40 от тях:
- Симеон Сакскобурготски – не отговаря конкретно на конкретни въпроси, използва любими изрази и повторения, често напомня, че е на възраст;
- Сергей Станишев – свръхупотреба на „аз-формата“ и на „ние“, когато трябва да се поеме отговорност; наблюдава се императивност, задължителност;
- Ахмед Доган – използва претрупана реч;
- Бойко Борисов – търси фамилиарен тон, близък до избирателя.

Най-често използваните думи на българските политици са: политическа воля, приоритети, прозрачност, визия, конкретика, отбелязват езиковедите, цитирани от Агенция „Фокус“. А в интервюта най-употребявани са: България, година, в момента, въпрос, хора.

Свободно в интернет е достъпен и Електронен корпус за политическа и журналистическа реч (http://political.webclark.org), който позволява да се следят тенденциите.

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!