By Xin Fei, Epoch Times Staff
Китайски експерти не приемат обясненията на Ланг Ланг
Докато американски медии съчувствено отразяват твърденията на Ланг Ланг (Lang Lang) за неосведомеността му, някои китайски експерти го държат отговорен заедно с Китайската комунистическа партия (ККП) за изпълнението му по време на държавната вечеря в Белия дом за Барак Обама и неговия гост, лидерът на ККП, Ху Джинтао (Hu Jintao)…
Роденият в Китай пианист, Ланг Ланг, отвърна на критиките в интервю за NPR. По думите му той не е знаел нищо за „Моята родина“ – китайската пропагандна песен, изпълнена от него в края на официалната държавна вечеря в Белия дом. Тази мелодия е тема от „Битката в планината Шангганлинг“ (Battle on Shangganling Mountain), антиамерикански филм от 1956 г. за Корейската война. Той посочи, че често е изпълнявал песента просто защото харесва мелодията.
Ланг Ланг, китайски пианист, свири на пиано в Белия дом, по време на официалната вечеря на Барак Обама и Ху Джинтао, на 24 януари 2011г. |
Джанг Кайчен (Zhang Kaichen) е бивш директор на Отдела по пропагандата на комитета на компартията в гр. Шенянг (Shenyang) и е заминал за САЩ преди година. „Не вярвам, че това е било решение на Ланг Ланг – каза той. – То трябва да е било планирано и подстрекавано от китайския режим. След като Ланг Ланг бе критикуван, ККП не пое отговорност, а продължи да го изтласква на преден план, където да се обяснява с тези нелепи, патетични и наивни думи.“
„Ланг Ланг се е радвал на много привилегии на живота в свободно общество. Но той реши да застане на страната на ККП – режим, който преследва собствения си народ – и това се случи в Белия Дом. Много срамен акт“, продължи Джанг.
Ху Пинг (Hu Ping), известен експерт и коментатор, изтъкна, че „самият Ланг Ланг каза, че е свирил песента многократно. Като китайски изпълнител от световна класа, как може да не е знаел нейната история?
„Съгласно дипломатическата практика ККП трябва да е знаела песента предварително, особено по време на визитата на Ху. Този път и двете държави бяха много предпазливи и са били планирали всичко много внимателно. При тези обстоятелства и двете страни биха обсъдили всеки детайл“, коментира Ху.
В нощта след изпълнението си Ланг Ланг пише в блога си: „За пореден път изсвирих „Моята родина“, една от най-красивите песни в очите на китайците… все едно им разказвах за един силен Китай и обединен китайски народ. За мен е голяма чест и съм изпълнен с гордост.“
Танг Байчяо (Tang Baiqiao), известен активист на човешките права и експерт по международните въпроси, коментира: „В отговорите си Ланг Ланг сам си противоречи. „Силен Китай и обединен китайски народ“, „няма връзка с нищо друго“, „силните чувства към родината“, „не внася политически теми към изкуствата“ – всичко това предполага, че той е напълно наясно с темата [на песента] и е объркан относно разликата между Китай и ККП.“
„Като музикант той е изпълнявал песента многократно и тя е била внимателно подбрана. Ако Ланг Ланг не е знаел нищо за песента, как е изразил „чувствата“ си чрез нея?“
Ланг Ланг е използвал стандартния аранжимент на „Моята родина“. Той включва цитат от друга известна антиамериканска песен – темата от пропагандния филм „Героични синове и дъщери“ (Heroic Sons and Daughters), който, подобно на „Битката на планината Шангганлинг“, е за Корейската война.
(http://www.amazon.com/Heroic-Daughters-Chinese-English-Subtitle/dp/B0015MS9FU).
Лириката, съответстваща на цитираната част от „Героични синове и дъщери“, е: „Защо е флагът красив като картина? Защото е боядисан кръвта на героите. Защо е пролетта вечна? Защото героичните животи процъфтяват.“
Тази част от музиката на „Героични синове и дъщери“ е между 7’45” и 8’15” в този видеоклип:
http://www.youtube.com/watch?v=kroEprEpvtA.
„Изпълнението на тези две антиамерикански песни по време на държавната вечеря изразява една гледна точка, едно чувство и настроение, които очевидно носят политическо намерение. Особено в Китай изкуството служи на политиката. Каквото и да прави ККП, то е правено с политически замисъл. Целта на това Ланг Ланг да изпълнява „червените песни“ не може да е по-очевидна“, заключи бившият директор на китайски Отдел по пропаганда, Джанг Кайчен.
Следвайте "Буднаера" в Телеграм
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!