Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Li Jingyi & Gao Zitan, Epoch Times

Родители губят деца, а после и правото да ги търсят

Често пренебрегвана група сред многобройните редици на най-малко желаните в Китайската комунистическа партия (ККП) и най-лишените от граждански права в Китай са родителите на изчезнали деца…

Групи от родители се отправят по улиците на Пекин с дълъг банер, показващ снимки на изчезналите им деца. Неотдавна Epoch Times интервюира няколко от тях. „В наши дни във всяко домакинство има само по едно дете. Да изгубиш дете е като края на света – сподели един родител. – Показваме тези снимки в Пекин, за да повишим информираността, така че това да не се случи на други семейства.“

Над 30 родители от различни краища на Китай държат голям плакат със снимки на техните деца в Пекин.
Над 30 родители от различни краища на Китай държат голям плакат със снимки на техните деца в Пекин. (архив на Epoch Times)

Друг родител разказа, че когато са търсели децата си в Пекин, полицията ги е преследвала всеки ден. „Мой приятел в Пекин ми звънна вчера и ми каза, че пекински служители на ККП и полицаи са пристигнали на мястото, където бяхме провели мероприятието си, веднага щом сме си тръгнали. Търсили са ни, с намерението да ни арестуват и да ни изпратят по домовете ни.“

Според един от родителите служителите по сигурността искат от тях просто да си мълчат, защото „според ККП е срам за партията, че има толкова много липсващи деца.“

Той поясни, че не са целели да злепоставят режима, а са искали по-строги закони за трафика на хора. „Нужно е ККП да приеме това на сериозно. За жалост има все повече случаи на разбити семейства днес в Китай.“

Един от родителите на име Дженг сподели: „Аз съм от село в Хебей [Hebei, северна китайска провинция]. Изгубих сина си, когато беше 15-годишен. Минаха четири години и не мога да го намеря.“ През лятото на 2006 г. Дженг изпратил сина си в Пекин, да види свят и да помага на чичо си да продава кебап. Една сутрин чичо му се събудил и момчето, което спяло до него, го нямало. Никой не могъл да го намери.

„Търсил съм сина си на много места през последните четири години. В селото ни няма никакви помощи и бяхме тотално зависими от сина ни в грижата за нас на стари години. Жена ми се срина психически. Тя плаче всеки ден и седи до телефона, очаквайки обаждане. Не издържам у дома“, разказа Дженг.

„След като загубих детето си, обърнах специално внимание на новините и информацията относно изчезнали деца. Комунистическият режим лъже и се опитва да прикрива тези престъпления. Например когато липсват две деца, държавните медии съобщават само за едно изчезнало дете. Когато бъдат намерени две деца, те съобщават, че са били намерени десет“, продължи той.

По време на издирването на сина си Дженг се запознава с други родители на изчезнали деца. „Колата ми е покрита със снимки на изчезнали деца от Шенджен (Shenzhen), Гуандонг (Guangdong) и Шангши (Shanxi). В Китай сега изчезват все повече деца.“

По думите на Дженг родителите са получили медийна подкрепа в страни като САЩ и Нова Зеландия. „Те оставиха съобщения в нашия QQ [китайски софтуер за интернет чат] и ни казаха да се обърнем към тях при нужда от помощ.“

Когато той и още десетина родители неотдавна отишли в Шенджен (Shenzhen) с банери за изчезналите си деца, полицията ги арестувала и конфискувала автомобила им – те били обвинени в посрамване на комунистическия режим. „Тези родители ми се обадиха и аз бързо се свързах по телефона с американска медия“, каза Дженг. В полицията били получени телефонни обаждания от вътрешни и международни медии и родителите били освободени на другия ден.

Друг родител, Ли Джянченг (Li Jiancheng), също загубил сина си. „В началото на септември тази година една сутрин жена ми се събуди, за да установи, че 4-месечният ни син, който спеше до нея, го няма. Нищо друго не липсваше в къщата. Обадихме се в полицията и те дойдоха, но не откриха никакви улики. Оттогава търсим сина си“, каза Ли.

Приятел на Ли от Пекин разказа, че докато е помагал на Ли в търсенето на сина му, той е помагал и на други в откриването на над 80 изчезнали деца на подобна възраст. Синът на Ли все още липсва.


Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!